5. 3. 2021

Uniklé emaily potvrzují, že Organizace spojených národů, navzdory popírání, vyzradila Číně jména čínských disidentů ještě předtím, než tyto osoby svědčily v Ženevě o nepravostech, kterých se Komunistická strana Číny dopouští.

Z uniklých dokumentů to dokonce vypadá tak, že praxe předávání jmen čínských disidentů Pekingu byla naprosto běžná. Jak prozradila Epoch Times informátorka Emma Reillyová, která pro OSN zatím stále pracuje, byť je předmětem interního vyšetřování, tato praxe pokračuje dodnes a to i navzdory popírání ze strany funkcionářů organizace.

Čínské úřady použily jména disidentů získaná od OSN k tomu, aby jim zabránily opustit zemi. Minimálně jeden z nich byl před odjezdem do Ženevy zatčen a zemřel ve vazbě. Šlo o obhájkyni lidských práv a advokátku Cchao Šun-li.

V případě, že se disident již nacházel mimo Čínu a hrozilo, že před OSN čínský režim zostudí, úřady často vyhrožovaly jeho či jejím rodinným příslušníkům a v některých případech je i unesly, tvrdí Reillyová.

Mezi kritiky režimu, jejichž jména OSN vyzradila, jsou aktivisté z řad Tibeťanů, zastánců svobodného Hongkongu nebo Ujgurové ze západní Číny. Všechny tyto skupiny jsou dlouhodobě Pekingem monitorovány a perzekuovány.

Reillyová na tento fakt poukazuje již delší dobu. Podle ní se tím OSN dopouští spoluúčasti na zločinu či dokonce na genocidě.

Uniklé emaily

OSN veškerá obvinění podobného druhu roky odmítala, ale díky emailům, k nimž se Epoch Times dostala, je zřejmé, že organizace lhala.

Jedním z emailů je například korespondence ze 7. září 2012, kde diplomat čínské delegace při OSN v Ženevě požaduje informace o čínských disidentech, jež mají svědčit u Výboru OSN pro lidská práva.

„Tak jako obvykle, mohli byste prosím prověřit, zda na 21. zasedání Výboru pro lidská práva požadují akreditaci i následující osoby z přiloženého seznamu? Moje delegace má o těchto osobách nějaké bezpečnostní pochybnosti,“ zněl email.

Úředník OSN, jehož jméno bylo z uniklého emailu vymazáno, potvrdil, že dva z disidentů na seznamu režimu získali akreditaci a chystají se přijet.

„Na základě vašeho požadavku laskavě uvádím, že Dolkun Isa a Che Keng mají akreditaci u Nonviolent Radical party, Transnational and Transparty na 21. zasedání Výboru pro lidská práva,“ odpověděl daný úředník, aniž by zvážil, zda tato informace ohrozí disidenty či jejich rodiny v Číně.

Dolkun Isa je předsedou Světového kongresu Ujgurů, menšiny z provincie Sin-ťiang, která je terčem tvrdé perzekuce ze strany Pekingu. Uvádí se, že v pracovních táborech je zavřených přinejmenším 1 milion Ujgurů, které Číňané mučí, týrají, sterilizují a systematicky jim vymývají mozek.

Rok po tomto emailu se OSN pokusila na žádost Číny vyřadit Isu z komory Výboru pro lidská práva, čemuž se podařilo Reillyové zabránit.

Druhá jmenovaná ze seznamu čínské delegace, Keng Che, je manželkou vězněného právníka Kao Č-šenga, křesťana a autora knihy o brutálním mučení, které si Kao v čínském vězení vytrpěl. Jedním z důvodů jeho týrání bylo také to, že jeho žena promluvila u OSN.

Další uniklý email, tentokrát z roku 2013, ukazuje, jak se ten samý čínský diplomat opět snaží potvrdit si totožnost čínských disidentů, kteří měli svědčit u Výboru pro lidská práva.

„Čínská delegace měla s vámi a s vaším odborem velmi dobrou spolupráci. Moc si toho vážíme. Tentokrát bych potřeboval, abyste mi opět prokázal laskavost. Na zasedání Výboru pro lidská práva se snaží dostat nějací protičínští separatisté pod krytím jiných neziskovek. Pro OSN a čínskou delegaci to může představovat hrozbu.“

„Mohl byste prosím zkontrolovat, jestli osoby na seznamu uvedeném níže mají akreditaci na 22. zasedání Výboru pro lidská práva a informovat mne o tom? V případě jakýchkoliv informací mě kontaktujte prosím přes email nebo na čísle (číslo vymazáno),“ uvádí se v emailu.

Mezi osobami na seznamu se opět nacházel také Dolkun Isa.

Podle Isy se u něj doma (Isa žije v exilu v zahraničí) objevili agenti čínského režimu a snažili se na něj tlačit, aby na zasedání nejel.

Komunistická strana Číny také poslala své lidi, aby zatkli jeho rodinu v Číně, včetně jeho matky, která později, v roce 2018, zemřela v převýchovném táboře, jimž Ujguři říkají koncentrační tábory. Jeho mladší bratr je nezvěstný od roku 2016. Státní čínská média informovala, že jeho otec zemřel také, aniž by uvedla kdy a jak k tomu došlo.

Na uvedený email odpověděli úředníci z OSN vyjmenováním 4 osob, které se měly zasedání Výboru pro lidská práva zúčastnit. Jména aktivistů, jež nejsou známa veřejnosti, zde neuvádíme z obavy o jejich soukromí a bezpečnost.

Interní boj proti nekalým praktikám

Reillyová byla z takových praktik OSN zděšená a zároveň nahněvaná. „Když už to OSN dělá, ať to alespoň učiní veřejně, aby ti lidé věděli o nebezpečí, kterému budou vystaveni. Tohle je základní slušnost a základní měřítka lidskosti – neuvádějte tyto lidi tajně v nebezpečí! Chci toho zas tak moc?“ uvedla Reillyová ve videohovoru s Epoch Times.

Tato dáma brojí proti vyzrazování jmen disidentů již od začátku a lobovala za to, aby byli tito lidé naopak varováni. Nesouhlasil s ní však předseda Výboru OSN pro lidská práva, Eric Tistounet.

A zatímco zveřejnění emailů způsobilo poprask v tureckých médiích, kam se uchyluje řada Ujgurů prchajících z Číny, v Evropě a USA se o skandálu skoro nepsalo.

Reillyová poukazuje na to, že v institucích v OSN, které se zaobírají lidskými právy, se pěstují dobré vztahy s čínskými agenty a úředníky a kritici jsou umlčováni.

„Neexistuje tam externí dohled. Pokud nebudou jednat členské státy, tohle bude pokračovat,“ vyjádřila se Reillyová a dodala, že tato praxe trvá dodnes.

OSN tvrdila od roku 2013 až do roku 2017, že k předávání jmen disidentů čínskému režimu nedochází. 2. února 2017 však OSN kapitulovala a prostřednictvím kanceláře vysokého komisaře OSN pro lidská práva přiznala, že organizace opravdu potvrzuje vládám totožnost jedinců, kteří jsou akreditováni na lidskoprávních akcích.

Reyillyová však tvrdí, že tu jde o zásadní porušení vlastních pravidel OSN. Pokud vlády jednotlivých států chtějí znát, kdo se bude těchto akcí účastnit, mají tak učinit na plenární schůzi před ostatními členskými státy.

Dokumenty získané Epoch Times ukazují, že Reillyovou se snažili umlčet a zdiskreditovat lidé na nejvyšších postech OSN. Kancelář vysokého komisaře OSN pro lidská práva ani mluvčí generálního tajemníka OSN na naše dotazy ohledně skandálu neodpověděli.

Článek byl redakčně zkrácen. Pro plnou verzi v angličtině klikněte zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.