Poté, co americký ministr spravedlnosti Barr označil koncem května násilí vyvolávané Antifou a podobnými skupinami za „domácí terorismus“, OSN minulý čtvrtek vyjádřila ultralevicové extrémistické skupině podporu na Twitteru. Onen tweet ale po vlně kritiky zmizel.

Barrovo prohlášení o Antifa a dalších extremistických skupinách přišlo v době vlny protestů, která se v USA zvedla v souvislosti se smrtí George Floyda. Zatímco některé protesty byly poklidné, jiné se díky působení extremistických skupin a jejich agitátorů staly násilným nástrojem agendy.

OSN ve čtvrtek na svém Twitteru zveřejnila post s vlajkou Antify a textem vyjádřujícím „znepokojení“ nad prohlášením Barra: „Lidsko-právní experti OSN vyjadřují hluboké znepokojení nad nedávným prohlášením amerického ministra spravedlnosti popisujícího Antifu a další anti-fašistické aktivisty jako domácí teroristy, čímž podkopává právo na svobodu vyjádření a pokojné protesty v zemi.“

Po zveřejnění onoho tweetu OSN se vůči mezinárodní organizaci zvedla vlna kritiky.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek na svém Twitteru vzkázal Radě pro lidská práva OSN: „Debata o policejní činnosti a rasách v USA představuje pro tento orgán historicky nejnižší úroveň. Naše energická a kontinuální občanská debata je známkou síly a vyspělosti naší demokracie. Udělali jsme dobře, že jsme odešli z onoho fóra, které je vtipem o ‚lidských právech‘ složených z Venezuely a nedávno i z Kuby a Číny.“

21. června twitterový post OSN zřejmě smazala, protože link na něj již není funkční.

Jednou z expertek OSN, která vyjádřila kritiku vůči Barrovi i v samostatném stanovisku, je Fionnuala Ní Aoláin. Server Breitbart ve svém článku 20. června informoval, že Ní Aoláin je zároveň předsedkyní představenstva Open Society Foundations Women Program, která je součástí aktivistického portfolia levicově-liberálního miliardáře George Sorose.

Původ Antifa najdeme v německém „anti-fašistickém“ hnutí, které bylo součástí operací Sovětského svazu na podněcování komunistické revoluce v evropských zemích. V USA skupina tvrdí, že bojuje proti fašismu, ale zřídkakdy se se současným fašismem konfrontují. Místo toho její členové z řad komunistů, socialistů a ultralevicových radikálů, označují strany a jednotlivce, kteří nesouhlasí s jejich ideologií, za „fašisty“, aby omluvili násilí, jehož se vůči nim dopouštějí.

Jejich násilné útoky na jiné skupiny se často ve zprávách objevují v souvislosti s podporovateli amerického prezidenta Trumpa, které označují za „fašisty“.

Čerpáno z článku Janity Kan.