Tom Ozimek

11. 6. 2020

doplněno 12. června o prohlášení šéfky policie v Seattlu

Poté, co skupiny protestujících, včetně Antify a extrémně-levicové sítě, obsadily sedmiblokovou zónu v Seattlu, ze které se stáhla policie, vyzval americký prezident Trump starostku města Jenny Durkanovou a guvernéra státu Washington, Jaye Insleeho, aby získali město zpět.

Zóna obsazená protestujícími se nazývá zkratkou CHAZ „Capitol Hill Autonomous Zone“.

Lidé a skupiny, které CHAZ kontrolují, zveřejnili 30-bodový seznam požadavků, včetně požadavku na zrušení Policejního oddělení Seattlu a reparace pro oběti policejní brutality.

Policejní oddělení Seattlu sdělilo, že dostává hlášení o lidech se zbraněmi, kteří kontrolují totožnost jednotlivců vstupujících do zóny.

„I když je Washington státem, ve kterém je povoleno mít na veřejnosti zbraň, není zde žádné právo k zastrašování členů komunity těmito zbraněmi,“ sdělila novinářům zástupkyně šéfa seattelské policie Deanna Nollette. Dodala, že mají zprávy i o tom, že po podnikatelích a občanech byly požadované poplatky, aby mohli v oblasti působit. To se dle jejího vyjádření dá považovat za trestný čin vydírání.

Trump řekl, že Inslee a Durkanová „jsou terčem posměchu a jednání na úrovni, kterou naše skvělá Země nikdy předtím nezažila“.

„Vezměte si HNED zpět své město. Pokud to neuděláte vy, já ano. Tohle není hra. Tihle odporní anarchisté musí být OKAMŽITĚ zastaveni. JEDNEJTE RYCHLE!“ dodal v komentáři na svém Twitteru.

Inslee odpověděl Trumpovi, že „muž, který je totálně neschopný vládnout, by se neměl starat o záležitosti státu Washington“.

„Chraňte nás všechny. Jděte zpět do svého bunkru,“ reagovala na Trumpa Durkanová.

antifa
Cedule na zátarasech při vstupu do CHAZu v Seattlu, 10. června 2020. (David Ryder / Getty Images)

Ještě předtím Trump tweetoval: „Domácí teroristé ovládli Seattle, vedeni radikálně levicovými Demokraty, samozřejmě. ZÁKON & POŘÁDEK!“

Na barikádách, které viděl reportér NTDTV, přidružené společnosti Epoch Times, byly hesla, jako např. „Bezpečnost veřejnosti znamená mít naše ulice bez policistů“.

Zabedněné oddělení policie východního okrsku Seattlu v CHAZ s upraveným nápisem „Lidové oddělení Seattlu“. 10. června 2020. (Ernie Li / NTD Television)

Heather Mac Donaldová, zaměstnankyně Manhattan Institute a autorka „The War on Cops“, řekla 8. června Epoch Times, že lidé, kteří se uchylují k tomu, čemu říká „levicové zábavné a výtržnické revoluční taktiky“, hledají sociální změnu často bez ohledu na následné škody.

„Nic takového tam nebude,“ řekla o stabilitě a předvídatelnosti, která je potřebná pro chod společnosti. Sdělila také, že místo zákona a pořádku se objeví „chudoba, zoufalství a nejistota“.

„Můžete si v potravinách koupit co chcete? Můžete jít v noci na procházku? Budou tam restaurace? Všechny takové věci jsou teď vážně ohroženy,“ sdělila.

„S touto úrovní strachu města nemůžou fungovat,“ dodala.

Policie Seattlu ve středu sdělila, že chce identifikovat a mluvit s vedoucími protestů o znovuotevření okrsku, uvedly noviny  Seattle Times.

12. června prohlásila šéfka policie v Seattlu, Carmen Best, že „v oblasti se vyskytly znásilnění, vloupání a další násilné činy, a my se tam nemůžeme dostat.“ Předchozího dne adresovala komentář svým podřízeným a spoluobčanům, ve kterém kromě jiného sdělila, že odejít z východního okrsku nebylo její rozhodnutí. Naznačila tím, že uposlechla instrukce vedení města.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times a doplněno o komentář Carmen Best.

Související témata

Související články