Petr Šváb

4. 6. 2020

Reportér investigativního žurnalistického uskupení Project Veritas (PV) se infiltroval do portlandské buňky Antifa. V utajení přináší svědectví o vysoké organizovanosti extremistické skupiny a jejich školeních pro násilné akce.

Video bylo zveřejněno 4. června, v době, kdy se ve Spojených státech protestuje kvůli zabití černocha G. Floyda. Tyto protesty se často mění v násilné akce. Státní úředníci i politici obou politických spekter tvrdí, že násilí vyvolávají vnější skupiny, které sledují svoji agendu. Nejčastěji zmiňovaná je Antifa.

Reportér ve videu popisuje, jak se přidal k portlandské buňce Rose City Antifa (RCA) v červenci nejmenovaného roku. Byl kontaktovaný přes zabezpečenou e-mailovou platformu, přes kterou se dozvěděl, kam má přijít a jak se má obléct, aby jej poznali. Poté jej odvezli autem na jiné místo k „pohovoru“.

„Nadějní členové“ musí nejdříve absolvovat „požadovaná školení“, řekl dále o taktikách Antifa. Školení se organizovala v prodejně knih před otvírací dobou a telefony se musely odložit na záchodě.

Školitelé vysvětlovali, jak provádět násilné akce, jak být oblečený, na co se při útocích zaměřovat. Cílem nemělo být zapojení se do boje, ale co nejvíce uškodit.

„Cílem toho je dostat se tam a dělat nebezpečné věci tak bezpečně, jak se jen dá,“ instruoval jeden z školitelů zachycený na tajnou kameru.

Screenshot z videa Project Veritas, které odhaluje taktiky Antifa. (Project Veritas / Youtube)

Jedna z částí školení se věnovala i tzv. „Buddyin Up“, což znamená, že útočník má vždy svého „parťáka (buddyho)“. Dle instrukcí by se měli navzájem hlídat, jak po emoční, tak i po fyzické stránce. V případě zatčení má parťák pomoci druhému poskytnutím detailů právníkům. V případě útoku na jednoho má ten druhý volat sanitku, najít první pomoc či požádat přítomné o nahrání situace na video.

„Tyto dovednosti získávali od někoho dalšího, někoho s velkými zkušenostmi, někoho, kdo se tím živí,“ řekl reportér.

O portlandské buňce ve videu také uvedl, že „vypadá mnohem strukturovanější, téměř jako firma nebo obchod, proto mám pocit, jako by tam byl nějaký vliv z vnějšku, ať už jde o finance, manipulace nebo zdroje.“

Dle něj udržovala buňka spojení se zahraniční Antifa, protože zakladatelka RCA se odstěhovala do Švédska.

Reportér dle Project Veritas před nějakou dobou z RCA odešel.

Na tiskové konferenci 30. května ministr spravedlnosti William Barr řekl, že současné násilí vypadá být „plánované, organizované a řízené ultralevicovými extrémistickými skupinami a anarchistickými skupinami využívajícími Antifa taktiky“.

Bernard Keri, bývalý policejní komisař newyorské policie, řekl, že tyto protesty na 100 % vyvolává Antifa.

Expert na komunismus, Trevor Loudon, řekl pro The Epoch Times, že Antifa je pouze jednou částí celého obrázku. „Každý významný komunista či socialistická strana v USA se v těchto protestech angažuje a od začátku páchá výtržnosti.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.