Rusko ve středu stáhlo ze Spojených států svého velvyslance. Časově událost navazuje na poznámky amerického prezidenta Joea Bidena, které adresoval ruskému protějšku Vladimiru Putinovi.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí konkrétní důvody pro stažení velvyslance Anatolije Antonova nesdělila, ale zdůraznila, že vztahy Moskvy s USA jsou ve „složitém stavu“, obviňujíc Washington z toho, že „v posledních letech dovedl vzájemné vztahy do slepé uličky“.

Během rozhovoru na ABC News Biden řekl, že Putin „zaplatí cenu“. Reagoval tak na nově vydanou zprávu amerických zpravodajských služeb, ve které se uvádí, že Putin údajně svolil k tajným operacím pro vměšování se do voleb 2020 s cílem pošpinit Bidena a podpořit Trumpa. „Brzy uvidíte,“ dodal Biden a naznačil možné sankce.

Kreml ve středu sdělil, že zpráva amerických tajných služeb o ruském vměšování „nemá absolutně žádné opodstatnění ani důkazy“ a že uvalení dalších sankcí poškodí bilaterální vztahy. „Závěry zprávy o vlivových operacích Ruska v Americe jsou potvrzeny pouze přesvědčením zpravodajských služeb o své mravní nadřazenosti. Nebyla poskytnuta žádná fakta nebo specifické důkazy takových tvrzení,“ uvádí se dále v ruském stanovisku.

Moderátor pořadu ABC News se prezidenta také zeptal, zda si o Putinovi myslí, že byl zabijákem, a prezident odpověděl: „Ano.“

„Znám jej relativně dobře. Když začala naše konverzace, řekl jsem: ,znám tě a ty znáš mě. Pokud zjistím, že se tohle stalo, tak buď připraven‘,“ dodal Biden.

USA nedávno sankcionovaly sedm vysoce postavených ruských diplomatů v souvislosti s údajným pokusem o otravu a uvěznění opozičního aktivisty Alexeje Navalného.

Zmíněný report zpravodajských služeb také konstatuje, že Komunistická strana Číny se nepokoušela ovlivnit americké volby. Nicméně bývalý ředitel Národních zpravodajských služeb Ratcliffe počátkem roku řekl, že ne zcela souhlasí s pohledem a přesností zpravodajských analytiků ohledně snah čínské vlády v souvislosti s ovlivněním federálních voleb 2020. Několik dalších představitelů Trumpovy administrativy minulý rok prohlásilo, že čínský režim hledal cesty k ovlivnění prezidentských voleb 2020.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.