Redakce Epoch Times

25. 3. 2021

Starosta městské části Praha 7 podpořil projekt Komiksem proti totalitě, který upozorňuje na rozsáhlé případy zneužívání politických vězňů v Číně. Komiksový projekt, který vytvářejí čeští komiksoví tvůrci, zachycuje příběhy několika vyšetřovatelů, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu míru. Projekt má podle autorů přitáhnout pozornost veřejnosti k závažným otázkám dnešní doby.

Starosta Jan Čižinský se v roce 2017 angažoval do vyšetřování původu těl na výstavě Body the Exhibition, která probíhala na holešovickém Výstavišti. Jako poslanec v říjnu 2019 přijal petici za ukončení genocidy příznivců meditační praxe Falun Gong v Číně.

Ke komiksovému projektu Čižinský uvedl: „Stojíme tváří v tvář strašnému zločinu, o kterém se jednou bude psát podobně jako se píše o zvěrstvech nacismu či ukrutnostech takzvaného Islámského státu. Co můžeme udělat proti tomu? Třeba podpořit tento projekt.“

The Davids and Goliath comic book project will launch a fundraising campaign on the HitHit platform to raise funds to create a comic book story about an international crime investigation in contemporary China. (courtesy of Davids and Goliath)
Český komiksový projekt rozběhl sbírkovou kampaň, aby získal finance na vytvoření komiksového příběhu o mezinárodním vyšetřování v současné Číně. (Davidsandgoliath.cz)

Na podporu tvorby komiksu organizují jeho autoři veřejnou sbírku, z níž mají být financovány profesionální kresby.

Těm, kteří projekt podpoří, autoři nabízejí různé odměny včetně fotografie vyšetřovatelů, vlastnoručně podepsané vyšetřovateli nebo vyhotovení komiksového portrétu.

„Vydali jsme se cestou realistické kresby, aby čtenáři mohli snadno poznat hlavní postavy, skutečné destinace, stavby a události,“ uvádějí autoři na svých webových stránkách. „Plánujeme do příběhu zanést reálie staveb, měst, letišť a tváří skutečných postav.“

V komiksové knize vystupuje více než desítka skutečných postav lidí, kteří se od roku 2006 zapojovali do vyšetřování závažných zločinů v Číně. Tři z nich byli za svou práci nominováni na Nobelovu cenu míru. (Davidsandgoliath.cz)

V komiksu se má objevit například bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour nebo advokát David Matas. Ale také investigativní reportér Ethan Gutmann, zvláštní zpravodaj OSN ve věcech mučení Manfred Nowak, argentinský soudce Octavio Araos de Lamadrid, izraelský chirurg Jacob Lavee, britský soudce Sir Geofrey Nice QC a mnozí další.

Scénář komiksového příběhu začíná v roce 2006. Sleduje osud dívky, která pod tlakem okolností vyhledá pomoc u zprostředkovatele transplantací orgánů v čínské nemocnici.

„Odlétá do Číny, aby si tam nechala za vysokou částku transplantovat srdce. Před nemocnicí naráží na novináře, který pátrá po důkazech o zatajované epidemii ptačí chřipky H5N1. Během vyšetřování náhodně objeví zadržovací tábor s několika tisíci vězni, který sousedí s nemocnicí,“ přibližují scénář autoři projektu.

Projekt vychází z několika vyšetřovacích zpráv publikovaných od roku 2006 a závěrů mezinárodního soudního tribunálu, který probíhal v Londýně v roce 2019. [1]

Upoutávka komiksového projektu

Upoutávka komiksového projektu Davidové a Goliáš.

POZNÁMKY:

[1] Níže nabízíme několik zdrojů, vyšetřovacích zpráv a odkazů, které se zabývají vyšetřováním případů zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím:

Mezinárodní koalice vyšetřovatelů ETAC

Mezinárodní soudní tribunál v Londýně (2019)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006-2009)

Sedmiletý terénní výzkum shrnutý v knize Jatka (2014)

Souhrnná vyšetřovací zpráva B. H. S. An Update (2016)

Mezinárodní reakce na vyšetřovací zprávy – souhrn (COHRC)

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.