Komiksem proti totalitě
Bývalá vězeňkyně svědomí z Číny podpořila český komiksový projekt, který uměleckou formou upozorňuje na zneužívání politických vězňů v Číně.
Paní Jü-mei Liou z čínské provincie Liao-ning je přímou obětí pronásledování čínského režimu. Dnes žije v azylu ve Finsku. Podle vyjádření autorů projektu poslala na sbírkovou kampaň 6 000,- korun.
V Číně byla devětkrát zatčena a mučena v rámci takzvané „převýchovy“ vedené Komunistickou stranou Číny. Její otec, matka i mladší sestra zemřeli v důsledku represí.
Komiksový projekt mapuje kroky vyšetřovatelů, kteří byli požádáni o prověření obvinění, že čínský režim zneužívá příznivce meditační praxe Falun Gong jako nedobrovolné dárce orgánů ke komerčním transplantacím.
Výpověď paní Liou
V roce 2018 vypovídala paní Jü-mei Liou během veřejného slyšení v českém Senátu.
„Dávali mi elektrické šoky, bili mě pěstmi a kopali, chytali mě za vlasy, praštili mi hlavou o zeď, připoutali mne k zemi pouty a okovy. Kolem krku mi dali železné kruhy, hlavu mi připevnili k zemi a také použili železné kleště, kterými mi páčili zuby z pusy…,“ uvádí oficiální záznam její výpovědi z 19. listopadu 2018.
Senátní výbor tehdy pozval na slyšení také zástupce lidskoprávní organizace Amnesty International, Ministerstva zahraničních věcí ČR a čínského velvyslance Ťien-mina Čanga (Jianmin Zhang).
Čínské velvyslanectví podle zpravodaje, senátora Václava Chaloupka, na pozvání nereagovalo a po urgenci tajemnice výboru pouze uvedlo, že „bere pozvání na vědomí“. Zástupce velvyslanectví se však na slyšení nedostavil. Více zde…
Komiksový projekt
„Máme připravený scénář a první kresby ke komiksové knize, ve které vystupuje více než desítka skutečných postav lidí, kteří se od roku 2006 zapojovali do vyšetřování závažných zločinů v Číně,“ říkají autoři komiksového projektu Davidové a Goliáš.
Aby mohli celý projekt realizovat, spustili autoři sbírkovou kampaň na vlastních webových stránkách. Sbírka má za cíl získat od fanoušků komiksu po celém světě více než 300 tisíc na tvorbu kreseb, kolorování, sazbu a tisk.
Do příběhu plánují zasadit například postavy bývalého kanadského státního návladního Davida Kilgoura, advokáta Davida Matase nebo investigativního novináře Ethana Gutmanna. Všichni tři byli za svou práci nominováni na Nobelovu cenu míru.
„Plánujeme do příběhu zanést reálie staveb, měst, letišť a tváří skutečných postav. Komiks bude vyprávět příběh o tom, jak vznikaly vyšetřovací zprávy, které rozpoutaly celosvětovou diskusi o zneužívání moderní transplantační chirurgie v Číně,“ uvádějí autoři projektu v tiskové zprávě.
Všem podporovatelům a fanouškům nabízejí výměnou za jejich podporu zajímavé dárky v podobě plakátů, skic nebo fotografie vyšetřovatelů vlastnoručně podepsané vyšetřovateli samotnými. Kvůli tomu cestují fotografie poštou přes kontinent, aby je mohli všichni vlastnoručně podepsat.
Připravovaná komiksová kniha vypráví příběh o tom, jak vznikaly vyšetřovací zprávy, které rozpoutaly celosvětovou diskusi o zneužívání moderní transplantační chirurgie v Číně.
Dotýká se násilných represí na přelomu tisíciletí, které vyústily v pronásledování příznivců meditační praxe Falun Gong a vyvrcholily likvidací velkých skupin disidentů, (křesťanů, Ujgurů a Tibeťanů).
„Významný český spisovatel Karel Čapek ve svých dílech, jako je Krakatit, Válka s mloky nebo Bílá nemoc, znepokojoval čtenáře závažnými tématy a katastrofickými scénáři – plným právem. Nejen při pohledu na historii, ale především při pohledu na současné události, musíme v tomto burcování pokračovat. Ba co více, musíme se sami pustit do boje,“ prozrazují autoři projektu svou motivaci.
Článek byl upraven 15. března 2021.