Výbor pro lidská práva rakouského Parlamentu 23. června schválil návrhy na zpřísnění postupu ve věcech obchodování s lidmi a s lidskými orgány. Podnětem návrhu pro oblast obchodu s lidskými orgány byly zprávy o situaci transplantační chirurgie v Číně.
Pokud jde o obchod s orgány v Číně, poslanci napříč politickými stranami se zabývali obavami občanské iniciativy „My Rakušané nechceme orgány z Číny, pro které byli zabiti nevinní lidé“.
Podle Výboru pro lidská práva byl vytvořen odpovídající návrh usnesení, který se opírá o diplomatický proces a odhodlaný přístup ministra zahraničí.
„Znovu a znovu se objevují zprávy o nedovoleném obchodování s lidskými orgány v Čínské lidové republice, které jsou v rozporu se všemi lidskými právy a etickými standardy,“ uvádí Výbor pro lidská práva ve zprávě z 23. června 2020. „Ve věznicích dochází k systematickému odběru orgánů a v důsledku toho k častým úmrtím. Obzvláště se to týká etnických a náboženských menšin, jako jsou Ujgurové, Falun Gong nebo křesťané.“
„Jsme z toho hluboce znepokojeni, je to prostě neúnosné,“ řekla Gudrun Kuglerová, předsedkyně výboru. „Obchod s orgány a obchod s lidmi stojí lidské životy, musíme se více angažovat!“
Gurun Kuglerová je poslankyní Národní rady a členka Rakouské lidové strany. V letech 2015–2017 byla členkou rady města Vídně.
„Znovu a znovu se objevují zprávy o nedovoleném obchodování s lidskými orgány v Čínské lidové republice, které jsou v rozporu se všemi lidskými právy a etickými standardy.“
Usnesení o nezákonném obchodování s orgány v Číně žádá spolkovou vládu, aby pokračovala v úsilí o ochranu práv obětí z obchodování s orgány a více se zapojila do mezinárodní spolupráce, zejména se Světovým zdravotnickým shromážděním, Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), který má sídlo ve Vídni, úřadem Vysokého komisaře pro lidská práva a Radou Evropy v této oblasti. Dále žádá o podporu úsilí v této oblasti v rámci Evropské unie.
Občanská iniciativa žádá rakouskou vládu, aby odsoudila odběry orgánů vězněným lidem vynucované čínským režimem , vyzvala ji k ukončení těchto praktik a zasadila se o provedení vyšetřování této věci na úrovni Evropské unie.
S odvoláním na rezoluci Evropského parlamentu z roku 2013 také požadují, aby se rakouská vláda více zasadila o šíření informací občanům země a podporu osvětové činnosti k této problematice.
Požadují také omezení orgánové turistiky do Číny a zastavení pronásledování náboženských a etnických menšin v Číně – zejména hnutí Falun Gongu, křesťanů, Ujgurů a Tibeťanů.
Transplantační systém v Číně
Čínský transplantační průmysl zaznamenal od roku 1999 raketový vzestup a jeho roční obrat se podle nevládní vyšetřovací zprávy z roku 2016 pohybuje minimálně v hodnotách 60 tisíc transplantací ročně. Přičemž dobrovolný dárcovský systém podle poboček Červeného kříže v Číně téměř nefunguje. Nefunguje zde ani průhledný dárcovský systém, což opakovaně kritizovala také Světová transplantační společnost.
Tato problematika se dostala v roce 2019 také na jednání pléna českého Senátu a Poslanecké sněmovny. Skupina poslanců předložila návrh novely transplantačního zákona, který by znemožňoval vycestovat do Číny za účelem transplantace orgánů od neznámých dárců, neboť se hromadí zprávy, že hlavním zdrojem transplantovaných orgánů jsou političtí vězni.
Česká masmédia o vývoji událostí tu a tam informují, naposledy téma zaznělo v České televizi (ČT) koncem prosince 2019. „Obchod s orgány vězněných občanů v Číně pokračuje. Po prostudování důkazů a slyšení svědků k tomu došel Mezinárodní tribunál pro Čínu se sídlem v Londýně,“ uvedla reportérka v hlavním zpravodajství ČT.
Zpráva se týkala mezinárodního lidového soudního tribunálu, který během jednoho roku vyslechl více než 50 svědků a prostudoval tisíce stran vyšetřovacích zpráv, které vznikaly od roku 2000. Konečný verdikt Sira Georfreyho Nice, který tribunálu předsedal, byl pro čínský systém nepříznivý. „Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí,“ uvedl tribunál v konečném rozsudku ze 17. června 2019. Více zde…
Odezva mezinárodního společenství
O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.
Pod tíhou důkazů a vyšetřovacích zpráv začaly mnohé země na situaci v Číně reagovat vydáváním zákonů.
Izrael se stal v roce 2008 první zemí, která uvedla v platnost zákon zakazující transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.
Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) Norsko (2017) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také Kanada, Austrálie, Belgie, Velká Británie, USA nebo Česká republika.
Čínský režim výsledky vyšetřování odmítá
Podle Hamida Sabima, právního zástupce zmiňovaného mezinárodního tribunálu v Londýně, tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.
Čínský režim obvinění oficiální diplomatickou cestou opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, uvedl list The Guardian, přičemž zároveň nepodal žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily.
Zástupci čínského režimu nepřišli ani na výzvu zástupců českého Senátu, který je vyzval k účasti na veřejném slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ohledně petice „Za ukončení genocidy praktikujících Falun Gongu páchané čínským režimem“.
Slyšení se konalo 19. listopadu 2018 v budově Senátu, kde promluvili zástupci petentů a pozvaní experti. Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou (Yumei Liu) z čínské provincie Liao-ning, která je přímou obětí pronásledování a nyní žije v azylu ve Finsku. Zástupce čínského velvyslanectví se ke slyšení nedostavil.
Zpochybňování výsledků vyšetřování zůstává ze strany čínského režimu pouze na slovní úrovni. V praxi byly také zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti o počtu prováděných transplantací a o zdrojích orgánů.
Ve zprávě Spojených národů z roku 2008 požadovali zvláštní zpravodajové OSN Asma Jahangirová a Manfred Nowak, aby Čína vysvětlila dramatický nárůst počtu orgánů, používaných pro transplantace od roku 2000 do roku 2005, a poukázali na nesoulad mezi vysokým počtem transplantací a poměrně malým počtem známých dárců orgánů.
Ze zprávy OSN je patrné, že čínské úřady popřely, že by měly jakékoliv statistiky transplantací orgánů za období 2000-2005, a prohlásily, že data, z nichž zpráva OSN vychází, pocházejí z kanadské vyšetřovací zprávy Krvavá sklizeň (2006) od bývalého státního návladního Davida Kilgoura a právníka Davida Matase. Čínská strana data kanadské zprávy označila jako „nedoložená“, ale zároveň je věcně nevyvrátila.
Řada nevládních organizací [1] potvrzuje existenci podrobných zdravotních prohlídek vězňů ze skupin Falun Gong, Ujgurové, křesťané a Tibeťané. Krátké čekací lhůty na orgány, minimálně 60 tisíc ročně prováděných transplantací a nízký počet dobrovolných dárců.
Podle poslední zprávy české nevládní organizace IRCC z října 2019, 90 % vybavení pro transplantace dováží do Číny západní společnosti. Množství dováženého materiálu taktéž naznačuje masivní množství prováděných transplantací.
Deník The Epoch Times kauzu nelegálních transplantací podrobně sleduje.
[1] Poznámky: záznamy z prováděných vyšetřování
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (anglicky) On-line (česky)
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). On-line (česky)
WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)
ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)
COHRC: Cina Organ Harvest Research Center je nezisková organizace, která provádí a prezentuje výzkum zneužívání transplantátů v Číně, včetně zabíjení vězňů svědomí pro orgány. On-line (anglicky)
China Tribunal: Mezinárodní tribunál zasedající v Londýně prováděl několikaměsíční šetření, vypovídalo více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších. 17. června 2019 vydal závěrečnou zprávu. On-line (anglicky)
IRCC: Česká nevládní organizace vydala v říjnu 2019 vyšetřovací zprávu nazvanou Ekonomika odběru orgánů v Číně, která analyzuje účast západních společností a lékařů na ilegálních odběrech orgánů v Číně. On-line