„Obchod s orgány vězněných občanů v Číně pokračuje. Po prostudování důkazů a slyšení svědků k tomu došel Mezinárodní tribunál pro Čínu se sídlem v Londýně,“ uvedl v hlavním zpravodajství pořadu České televize Události moderátor Michal Kubal.
Ve zpravodajském příspěvku nazvaném Obchody s orgány v Číně se Česká televize věnovala závažnému problému likvidace čínskému režimu nepohodlných skupin za použití metod moderní transplantační chirurgie, pomocí nichž jsou vězněným lidem vyjmuty životně důležité orgány nebo tkáně a následně zpeněženy v transplantačním průmyslu.
Oběťmi krádeží orgánů jsou především příznivci kultivační praxe Falun Gong, Ujgurové, Tibeťané a křesťané, uvádějí v reportáži pro ČT Barbora Šámalová a Eva Kolovrátková.
Podle kanadských vyšetřovatelů Kilgoura a Matase[1], kteří jako jedni z prvních na tyto praktiky upozorňovali již v roce 2006, se jedná o novou formu likvidace skupin nepohodlných čínskému režimu – Komunistické straně Číny.
Po mnohanásobných intervencích mezinárodního společenství však podle současných zjištění nedošlo v Číně k nápravě situace a problém nadále přetrvává, přestože Čínský režim obvinění popírá a tvrdí, že „transplantační systém reformoval“, uvedl Michal Kubal v pořadu ČT.
Čínský transplantační průmysl prodělal od roku 1999 raketový vzestup a jeho roční obrat se podle nevládní vyšetřovací zprávy z roku 2016 pohybuje minimálně v hodnotách 60 tisíc transplantací ročně. Přičemž dobrovolný dárcovský systém podle poboček Červeného kříže v Číně téměř nefunguje. Nefunguje zde ani průhledný dárcovský systém, což opakovaně kritizovala také Světová transplantační společnost.
Tato problematika se dostala v roce 2019 také na jednání pléna českého Senátu a Poslanecké sněmovny. Skupina poslanců předložila návrh novely transplantačního zákona, který by znemožňoval vycestovat do Číny za účelem transplantace orgánů od neznámých dárců.
Nová forma likvidace disidentů
„Naložte s nimi jakýmkoliv ekonomicky výhodným způsobem,“ – tak údajně zněla direktiva generálního tajemníka ústředního výboru komunistické strany Ťiang Ce-mina v roce 1999, kdy rozhodl o celostátním zatýkání a likvidaci duchovního hnutí Falun Gong. Žádost o postavení Ťiang Ce-mina před soud za spuštění a řízení brutální represivní kampaně podepsalo během mezinárodní petiční kampaně k 8. prosinci 2018 celkem 2,6 milionů lidí z 31 zemí světa.
Londýnský tribunál pod vedením soudce Sira Geoffreyho Nice, který projednával obvinění čínských nemocnic z násilného odebírání orgánů vězňům svědomí, vynesl konečný rozsudek 17. června 2019.
Tribunálu složenému ze sedmi expertů, jejichž úkolem bylo provést vůbec první nezávislou analýzu svědectví a závěrů z vyšetřování[1] násilných odběrů orgánů politickým vězňům v Číně, předsedal sir Geoffrey Nice, jenž v minulosti vedl žalobu proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v rámci Mezinárodního soudního tribunálu.
„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí,“ uvádí tribunál v konečném rozsudku.
Dále tribunál poukázal na to, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.
Odezva mezinárodního společenství
O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.
Pod tíhou důkazů a vyšetřovacích zpráv začaly mnohé země na situaci v Číně reagovat vydáváním zákonů.
Izrael se stal v roce 2006 první zemí, která zakázala transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.
Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) Norsko (2017) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také Kanada, Austrálie, Belgie, Velká Británie nebo Česká republika.
Čínský režim výsledky vyšetřování odmítá
Podle Hamida Sabima, právního zástupce zmiňovaného mezinárodního tribunálu v Londýně, tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.
Čínský režim obvinění oficiální diplomatickou cestou opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, uvedl list The Guardian, přičemž zároveň nepodal žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily.
Zástupci čínského režimu nepřišli ani na výzvu zástupců českého Senátu, který je vyzval k účasti na veřejném slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ohledně petice „Za ukončení genocidy praktikujících Falun Gongu páchané čínským režimem“.
Slyšení se konalo 19. listopadu 2018 v budově Senátu, kde promluvili zástupci petentů a pozvaní experti. Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou (Yumei Liu) z čínské provincie Liao-ning, která je přímou obětí pronásledování a nyní žije v azylu ve Finsku. Zástupce čínského velvyslanectví se ke slyšení nedostavil.
Zpochybňování výsledků vyšetřování zůstává ze strany čínského režimu pouze na slovní úrovni. V praxi byly také zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti o počtu prováděných transplantací a o zdrojích orgánů.
Ve zprávě Spojených národů z roku 2008 požadovali zvláštní zpravodajové OSN Asma Jahangirová a Manfred Nowak, aby Čína vysvětlila dramatický nárůst počtu orgánů, používaných pro transplantace od roku 2000 do roku 2005, a poukázali na nesoulad mezi vysokým počtem transplantací a poměrně malým počtem známých dárců orgánů.
Ze zprávy OSN je patrné, že čínské úřady popřely, že by měly jakékoliv statistiky transplantací orgánů za období 2000-2005, a prohlásily, že data, z nichž zpráva OSN vychází, pocházejí z kanadské vyšetřovací zprávy Krvavá sklizeň (2006) od bývalého státního návladního Davida Kilgoura a právníka Davida Matase. Čínská strana data kanadské zprávy označila jako „nedoložená“, ale zároveň je věcně nevyvrátila.
Řada nevládních organizací [1] potvrzuje existenci podrobných zdravotních prohlídek vězňů ze skupin Falun Gong, Ujgurové, křesťané a Tibeťané. Krátké čekací lhůty na orgány, minimálně 60 tisíc ročně prováděných transplantací a nízký počet dobrovolných dárců.
Podle poslední zprávy české nevládní organizace IRCC z října 2019, 90 % vybavení pro transplantace dováží do Číny západní společnosti. Množství dováženého materiálu taktéž naznačuje masivní množství prováděných transplantací.
Deník The Epoch Times kauzu nelegálních transplantací podrobně sleduje.
Poznámky: [1] – záznamy z prováděných vyšetřování.
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (anglicky) On-line (česky)
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). On-line (česky)
WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)
ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)
COHRC: Cina Organ Harvest Research Center je nezisková organizace, která provádí a prezentuje výzkum zneužívání transplantátů v Číně, včetně zabíjení vězňů svědomí pro orgány. On-line (anglicky)
China Tribunal: Mezinárodní tribunál zasedající v Londýně prováděl několikaměsíční šetření, vypovídalo více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších. 17. června 2019 vydal závěrečnou zprávu. On-line (anglicky)
IRCC: Česká nevládní organizace vydala v říjnu 2019 vyšetřovací zprávu nazvanou Ekonomika odběru orgánů v Číně, která analyzuje účast západních společností a lékařů na ilegálních odběrech orgánů v Číně. On-line