Výkonný výbor amerického kongresu pro Čínu (CECC) kritizoval čínský komunistický režim za pokračování v pronásledování duchovní disciplíny Falun Gong.
„Za posledních dvacet let zažili praktikující Falun Gongu v Číně děsivé a nepřijatelné porušování lidských práv,“ stojí v prohlášení CECC z roku 2019. V červenci letošního roku uplynulo 20. výročí zahájení pronásledování této praxe čínskou komunistickou stranou.
Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, založený na starodávných buddhistických a taoistických tradicích, sestává z meditačních cvičení a souboru morálních učení vedených zásadami pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Praxe se v 90. letech stala v Číně velmi populární a podle oficiálních odhadů ji tehdy do konce desetiletí praktikovalo na 70 až 100 milionů lidí po celé Číně.
Během represivní kampaně se stalo provádění cvičení ve veřejných parcích a šíření materiálů o této praxi nebezpečným činem. Ti, kteří se odmítli vzdát své víry, byli vystaveni častému obtěžování, svévolnému zadržování, věznění, nuceným pracím, mučení a finančnímu tlaku.
Americká webová stránka Minghui.org, která monitoruje vývoj pronásledování Falun Gongu v Číně, ověřila jména více než 4 300 následovníků Falun Gongu, kteří zemřeli v důsledku mučení. Skutečné číslo je podle lidskoprávních aktivistů mnohem vyšší, neboť získávat informace z pevninské Číny je v praxi velice komplikované a obtížné.
„U příležitosti tohoto smutného 20. výročí by čínská vláda měla ukončit pronásledování Falun Gongu a umožnit nezávislé a transparentní vyšetřování porušování lidských práv a ztrát, které Falun Gong utrpěl za poslední dvě desetiletí,“ uvádí zpráva CECC.
V červenci letošního roku předložila skupina příznivců Falun Gongu z USA ministerstvu zahraničí seznam čínských státních činitelů zapojených do pronásledování a vyzvala federální vládu, aby těmto jednotlivcům odepřela udělení víza pro vstup do země.
„Za posledních 20 let se počet pachatelů vyšplhal v řádu na desítky tisíc po celé zemi,“ prohlásil Laj Šan-tchao, prezident Asociace Falun Dafa ve Washingtonu.
Jim McGovern (D-MA), jenž předsedá komisi, vyzval veřejnost, aby požadovala ukončení pronásledování.
„Každý z nás musí dát hlasitě a jasně najevo svůj postoj za práva a důstojnost všech lidí. To znamená upozornit veřejnost na porušování lidských práv a vyžadovat změnu,“ napsal McGovern ve svém Tweetu z 22. července 2019.
Prohlášení výboru také žádá čínský režim, aby respektoval svobodu a právo všech praktikujících Falun Gongu následovat své učení a víru, jak je zaručeno mezinárodními listinou lidských práv a svobod, a zároveň i zaneseno v ústavě samotné Číny.
Výbor dále zmiňuje dva praktikující Falun Gongu, Teng Cchuej-pchinga z provincie Jü-nan a Cuo Chung-tchaoa z provincie Che-pej, kteří již prošli 6 lety vězení z vytyčeného třináctiletého „trestu“. CECC vyzvala čínskou vládu, aby je společně s mnoha dalšími vězněnými následovníky Falun Gongu okamžitě a bezpodmínečně propustila.
„Právo na svobodné prožívání víry podle vlastního svědomí je základem lidského ducha,“ prohlásil senátor Marco Rubio (R-FL), který spolupředsedá CECC.
Rubio je jedním z 19 předkladatelů senátní rezoluce 274, která byla představena americkému Senátu 11. července 2019 a vyjadřuje solidaritu s praktikujícími Falun Gongu. Rubilo se zavázal, že bude nadále prosazovat náboženskou svobodu a ujišťovat se, že téma zůstane jedním z ústředních prvků zahraniční politiky USA.
„Jde o morální i bezpečnostní imperativ,“ dodal Rubio.
Ve spojitosti s násilnými represemi je čínský režim od roku 2006 také obviňován ze zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů. Více zde…
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil Petr Matějček.