Eva Fu

4. 9. 2019

Výkonný výbor amerického kongresu pro Čínu (CECC) kritizoval čínský komunistický režim za pokračování v pronásledování duchovní disciplíny Falun Gong.

„Za posledních dvacet let zažili praktikující Falun Gongu v Číně děsivé a nepřijatelné porušování lidských práv,“ stojí v prohlášení CECC z roku 2019. V červenci letošního roku uplynulo 20. výročí zahájení pronásledování této praxe čínskou komunistickou stranou.

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, založený na starodávných buddhistických a taoistických tradicích, sestává z meditačních cvičení a souboru morálních učení vedených zásadami pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Praxe se v 90. letech stala v Číně velmi populární a podle oficiálních odhadů ji tehdy do konce desetiletí praktikovalo na 70 až 100 milionů lidí po celé Číně.

Během represivní kampaně se stalo provádění cvičení ve veřejných parcích a šíření materiálů o této praxi nebezpečným činem. Ti, kteří se odmítli vzdát své víry, byli vystaveni častému obtěžování, svévolnému zadržování, věznění, nuceným pracím, mučení a finančnímu tlaku.

Americká webová stránka Minghui.org, která monitoruje vývoj pronásledování Falun Gongu v Číně, ověřila jména více než 4 300 následovníků Falun Gongu, kteří zemřeli v důsledku mučení. Skutečné číslo je podle lidskoprávních aktivistů mnohem vyšší, neboť získávat informace z pevninské Číny je v praxi velice komplikované a obtížné.

„U příležitosti tohoto smutného 20. výročí by čínská vláda měla ukončit pronásledování Falun Gongu a umožnit nezávislé a transparentní vyšetřování porušování lidských práv a ztrát, které Falun Gong utrpěl za poslední dvě desetiletí,“ uvádí zpráva CECC.

V červenci letošního roku předložila skupina příznivců Falun Gongu z USA ministerstvu zahraničí seznam čínských státních činitelů zapojených do pronásledování a vyzvala federální vládu, aby těmto jednotlivcům odepřela udělení víza pro vstup do země.

„Za posledních 20 let se počet pachatelů vyšplhal v řádu na desítky tisíc po celé zemi,“ prohlásil Laj Šan-tchao, prezident Asociace Falun Dafa ve Washingtonu.

Jim McGovern (D-MA), jenž předsedá komisi, vyzval veřejnost, aby požadovala ukončení pronásledování.

„Každý z nás musí dát hlasitě a jasně najevo svůj postoj za práva a důstojnost všech lidí. To znamená upozornit veřejnost na porušování lidských práv a vyžadovat změnu,“ napsal McGovern ve svém Tweetu z 22. července 2019.

Prohlášení výboru také žádá čínský režim, aby respektoval svobodu a právo všech praktikujících Falun Gongu následovat své učení a víru, jak je zaručeno mezinárodními listinou lidských práv a svobod, a zároveň i zaneseno v ústavě samotné Číny.

Výbor dále zmiňuje dva praktikující Falun Gongu, Teng Cchuej-pchinga z provincie Jü-nan a Cuo Chung-tchaoa z provincie Che-pej, kteří již prošli 6 lety vězení z vytyčeného třináctiletého „trestu“. CECC vyzvala čínskou vládu, aby je společně s mnoha dalšími vězněnými následovníky Falun Gongu okamžitě a bezpodmínečně propustila.

„Právo na svobodné prožívání víry podle vlastního svědomí je základem lidského ducha,“ prohlásil senátor Marco Rubio (R-FL), který spolupředsedá CECC.

Rubio je jedním z 19 předkladatelů senátní rezoluce 274, která byla představena americkému Senátu 11. července 2019 a vyjadřuje solidaritu s praktikujícími Falun Gongu. Rubilo se zavázal, že bude nadále prosazovat náboženskou svobodu a ujišťovat se, že téma zůstane jedním z ústředních prvků zahraniční politiky USA.

„Jde o morální i bezpečnostní imperativ,“ dodal Rubio.

Ve spojitosti s násilnými represemi je čínský režim od roku 2006 také obviňován ze zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů. Více zde…

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil Petr Matějček.

Související témata

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.