Isabel van Brugen

3. 4. 2021

Republikánští senátoři Grassley a Johnson požadují od federálních úřadů zpravodajské záznamy týkající se cizinců s vazbami na Komunistickou stranu Číny (KS Číny), kteří měli obchodní vztah s prezidentovým synem Hunterem Bidenem.

Grassley, člen Soudního výboru Senátu, a Johnson, člen senátního Podvýboru pro vyšetřování, v dopise ministerstvu spravedlnosti a Ředitelství tajných služeb uvádějí, že přezkoumávají finanční transakce a spojení mezi členy Bidenovy rodiny a cizími státními příslušníky napojenými na KS Číny a její vojenské a zpravodajské služby.

Minulý týden senátoři zveřejnili zprávu, která odhaluje „pochybné finanční transakce“ v objemu milionů dolarů mezi Hunterem Bidenem, jeho společníky a cizinci, mezi nimiž byla i manželka bývalého ruského starosty a osoby s vazbami na KS Číny.

Senátory zajímá obzvláště vztah Huntera s Jie Ťien-mingem, známým čínským podnikatelem v energetice, kterého známe i v ČR. Jeho firma CEFC China Energy Co. usilovala kromě jiného o těžební práva na ropu v Čadu a Ugandě. Jie má údajně vazby na čínskou Lidovou osvobozeneckou armádu.

Prezidentův syn měl dle senátorů úzké vazby i na Jieovy obchodní společníky – Kung-wen Tunga a Čchi Pching „Patricka“ Choa.

„Je důležité, aby Kongres lépe pochopil vztahy, které měli mezi sebou Jie Ťien-ming, Kung-wen Tung a Patrick Cho, jejich vazby na čínskou komunistickou vládu, CEFC China Energy a jejich aktivity v USA, včetně těch souvisejících s Bidenovou rodinou. Proto, prosím, poskytněte všechny zpravodajské záznamy o těchto třech jedincích, včetně (ale nejen) informací odvozených z FISA nejpozději do 14. dubna 2021.“

Hunter Biden vzbudil pozornost minulý rok během předvolebního období, kdy jeho bývalý obchodní partner poskytl médiím textové zprávy, z nichž jsou patrné vztahy s  Jie Ťien-mingem. Další zprávy pak naznačují, že prezident si byl vědom obchodních aktivit syna, byť je v té době kandidát na prezidenta popřel.

Odhalení vzbudila obavy z vlivu zahraničí na americkou politiku.

V současnosti probíhá federální vyšetřování „daňových záležitostí“ Huntera Bidena, včetně údajného obchodního vztahu v Číně. 

V době, kdy v roce 2017 vzneslo ministerstvo spravedlnosti obvinění vůči Patrickovi Cho, Cho údajně volal Jamesovi, bratrovi Joea Bidena, který řekl, že hovor byl zřejmě určen Hunterovi.

Odvolací soud na Manhattanu shledal, že Ho byl náležitě usvědčen federální porotou v prosinci 2018 z uplácení prezidentů Čadu a Ugandy v konspiraci spojené s OSN.

Jie nebyl viděn od roku 2018, kdy jej uvěznily čínské úřady.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.