Karel Čistý

5. 4. 2021

Tento blog věnuji všem fanouškům seriálů, které běžely v televizi, když jsem chodil na základní školu. 🙂


Seriály z 80. let

Po listopadu 1989 začaly do Československa přicházet také animované seriály. Jedním z nich byl He-man, který se dočkal zfilmování v roce 1987.

Sérii hračkových figurek He-man vyráběla společnost Mattel. Její akční figurková linie Masters of the Universe se prodávala mimořádně dobře. Společnost Filmation dostal za úkol oživit několik prvních figurek v televizních reklamních spotech.

Mattel hledal další způsoby, jak zvýšit úspěch Masters of the Universe, a požádal Filmation, aby překročila rámec animace pouhé reklamy na hračky a vytvořila šedesát pět epizod kresleného seriálu, který měl nést název He-man a páni vesmíru.

Mattel chtěl jednoduchý animák, který by propagoval jeho akční figurky, a nic víc. Nepočítal s tím, že se v těchto epizodách budou spisovatelé snažit překonat sami sebe a proniknout do animačního průmyslu.

Seriál měl omezené možnosti animace, takže se více než na cokoliv jiného spoléhal na příběhový směr. Tvůrci, kteří tehdy pracovali ve Filmation, proměnili He-mana a Masters of the Universe z jednoduché akční figurální reklamy v jeden z nejvzpomínanějších animovaných seriálů.

He-man a páni vesmíru měli celkem sto třicet animovaných epizod, dva televizní speciály a spin-off seriál.

He-man na: YouTube * Fan WEBu * ČSFD * IMDB *

Příběh se odehrává na fiktivní planetě Eternia, planetě magie, mýtu a fantazie. Jeho hlavní postavou je princ Adam, mladý syn vládců Eternie – krále Randora a královny Marleny.

Když princ Adam jednoho dne zvedl Meč moci provolal klíčová slova, odemkl tak moc ukrytou v meči a proměnil se v He-Mana, nejmocnějšího muže ve vesmíru.

Společně se svými blízkými spojenci, Bojovou kočkou, která prochází podobnou proměnou z Adamova zbabělého mazlíčka tygra Cringera, Čarodějkou Teelou, ozbrojeným vojákem Man-At-Arms a roztomilým levitujícím trpaslíkem Orkem, používá princ Adam své schopnosti k obraně Eternie před zlými silami.

He-man a She-ra

V roce 1985 nahradila seriál He-man ženská hrdinka She-ra. Poprvé se společně objevují v díle nazvaném Tajemství meče (The Secret of the Sword).

Tvůrci kreselených příběhů představili She-ru jako jako kapitánku vojska Adora, ale nakonec se ukáže, že se jedná o dávno ztracenou princeznu, která má silné pouto s královským rodem vládnoucím Etherii.

Filmové zpracování

He-man se objevil také ve filmovém zpracování, poprvé v roce 1987 pod názvem Masters of the Universe (Páni vesmíru). He-mana si tehdy zahrál herec Dolph Lundgren, známý například ze snímku Rocky IV.

Frank Langella si zahrál Skeletora, Jon Cypher se objevil jako Man-At-Arms, Chelsea Fieldová jako hrdinka Teela, Billy Barty hrál postavu Gwildora a Courteney Coxová postavu Julie.

Film měl premiéru ve Spojených státech 7. srpna 1987, v době kdy popularita hračkové postavičky He-mana a kreslený seriál dosáhly vrcholu.

Fanouškovský trailer.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.