Tento blog věnuji všem fanouškům seriálů, které běžely v televizi, když jsem chodil na základní školu. 🙂


Seriály z 80. let

Po listopadu 1989 začaly do Československa přicházet také animované seriály. Jedním z nich byl He-man, který se dočkal zfilmování v roce 1987.

Sérii hračkových figurek He-man vyráběla společnost Mattel. Její akční figurková linie Masters of the Universe se prodávala mimořádně dobře. Společnost Filmation dostal za úkol oživit několik prvních figurek v televizních reklamních spotech.

Mattel hledal další způsoby, jak zvýšit úspěch Masters of the Universe, a požádal Filmation, aby překročila rámec animace pouhé reklamy na hračky a vytvořila šedesát pět epizod kresleného seriálu, který měl nést název He-man a páni vesmíru.

Mattel chtěl jednoduchý animák, který by propagoval jeho akční figurky, a nic víc. Nepočítal s tím, že se v těchto epizodách budou spisovatelé snažit překonat sami sebe a proniknout do animačního průmyslu.

Seriál měl omezené možnosti animace, takže se více než na cokoliv jiného spoléhal na příběhový směr. Tvůrci, kteří tehdy pracovali ve Filmation, proměnili He-mana a Masters of the Universe z jednoduché akční figurální reklamy v jeden z nejvzpomínanějších animovaných seriálů.

He-man a páni vesmíru měli celkem sto třicet animovaných epizod, dva televizní speciály a spin-off seriál.

He-man na: YouTube * Fan WEBu * ČSFD * IMDB *

Příběh se odehrává na fiktivní planetě Eternia, planetě magie, mýtu a fantazie. Jeho hlavní postavou je princ Adam, mladý syn vládců Eternie – krále Randora a královny Marleny.

Když princ Adam jednoho dne zvedl Meč moci provolal klíčová slova, odemkl tak moc ukrytou v meči a proměnil se v He-Mana, nejmocnějšího muže ve vesmíru.

Společně se svými blízkými spojenci, Bojovou kočkou, která prochází podobnou proměnou z Adamova zbabělého mazlíčka tygra Cringera, Čarodějkou Teelou, ozbrojeným vojákem Man-At-Arms a roztomilým levitujícím trpaslíkem Orkem, používá princ Adam své schopnosti k obraně Eternie před zlými silami.

He-man a She-ra

V roce 1985 nahradila seriál He-man ženská hrdinka She-ra. Poprvé se společně objevují v díle nazvaném Tajemství meče (The Secret of the Sword).

Tvůrci kreselených příběhů představili She-ru jako jako kapitánku vojska Adora, ale nakonec se ukáže, že se jedná o dávno ztracenou princeznu, která má silné pouto s královským rodem vládnoucím Etherii.

Filmové zpracování

He-man se objevil také ve filmovém zpracování, poprvé v roce 1987 pod názvem Masters of the Universe (Páni vesmíru). He-mana si tehdy zahrál herec Dolph Lundgren, známý například ze snímku Rocky IV.

Frank Langella si zahrál Skeletora, Jon Cypher se objevil jako Man-At-Arms, Chelsea Fieldová jako hrdinka Teela, Billy Barty hrál postavu Gwildora a Courteney Coxová postavu Julie.

Film měl premiéru ve Spojených státech 7. srpna 1987, v době kdy popularita hračkové postavičky He-mana a kreslený seriál dosáhly vrcholu.

Fanouškovský trailer.