Redakce Epoch Times

14. 4. 2021

Zpěvačka a jedna z posledních žijících ikon boje proti totalitě v bývalém Československu podpořila český projekt Komiksem proti totalitě, který upozorňuje na rozsáhlé případy zneužívání politických vězňů v současné Číně.

Komiksový projekt, který vytvářejí čeští tvůrci, zachycuje příběhy několika vyšetřovatelů, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu míru. Projekt má podle autorů přitáhnout pozornost veřejnosti k závažným otázkám dnešní doby.

„Připojuji svou podporu tomuto projektu. Je to sice už několikátá výzva týkající se dodržování lidských práv, nelze však krutému údělu, jakým je věznění a nedobrovolné odebírání orgánů v čínských věznicích, lhostejně přihlížet. Zvlášť v této době a v souvislosti s Čínou,“ říká Marta Kubišová s odkazem na hlavní příběhovou linii připravované komiksové knihy.

Scénář se vrací do roku 2006 a sleduje osud dívky, která pod tlakem okolností vyhledá pomoc u zprostředkovatele transplantací orgánů v čínské nemocnici.

„Odlétá do Číny, aby si tam nechala za vysokou částku transplantovat srdce. Před nemocnicí naráží na novináře, který pátrá po důkazech o zatajované epidemii ptačí chřipky H5N1. Během vyšetřování náhodně objeví zadržovací tábor s několika tisíci vězni, který sousedí s nemocnicí,“ přibližují scénář autoři projektu.

Projekt vychází z několika vyšetřovacích zpráv publikovaných od roku 2006 a závěrů mezinárodního soudního tribunálu, který probíhal v Londýně v roce 2019. [1]

O komiksovém projektu

Více o skutečných postavách v komiksu naleznete zde.


Na podporu tvorby komiksu organizují jeho autoři veřejnou sbírku, z níž mají být financovány profesionální kresby.

Těm, kteří projekt podpoří, autoři nabízejí různé odměny včetně fotografie vyšetřovatelů, vlastnoručně podepsané vyšetřovateli samotnými nebo vyhotovení komiksového portrétu.

„Vydali jsme se cestou realistické kresby, aby čtenáři mohli snadno poznat hlavní postavy, skutečné destinace, stavby a události,“ uvádějí autoři na svých webových stránkách. „Plánujeme do příběhu zanést reálie staveb, měst, letišť a tváří skutečných postav.“

V komiksu se má objevit například bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour nebo advokát David Matas. Ale také investigativní reportér Ethan Gutmann, zvláštní zpravodaj OSN ve věcech mučení Manfred Nowak, argentinský soudce Octavio Araos de Lamadrid, izraelský chirurg Jacob Lavee, britský soudce Sir Geofrey Nice QC a mnozí další.

Upoutávka komiksového projektu

Deník Epoch Times je mediálním partnerem projektu.


POZNÁMKY: [1] Níže nabízíme několik zdrojů, vyšetřovacích zpráv a odkazů, které se zabývají vyšetřováním případů zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím: Mezinárodní koalice vyšetřovatelů ETAC; Mezinárodní soudní tribunál v Londýně (2019); Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006-2009); Sedmiletý terénní výzkum shrnutý v knize Jatka (2014); Souhrnná vyšetřovací zpráva B. H. S. An Update (2016); Mezinárodní reakce na vyšetřovací zprávy – souhrn (COHRC).

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.