Zpěvačka a jedna z posledních žijících ikon boje proti totalitě v bývalém Československu podpořila český projekt Komiksem proti totalitě, který upozorňuje na rozsáhlé případy zneužívání politických vězňů v současné Číně.
Komiksový projekt, který vytvářejí čeští tvůrci, zachycuje příběhy několika vyšetřovatelů, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu míru. Projekt má podle autorů přitáhnout pozornost veřejnosti k závažným otázkám dnešní doby.
„Připojuji svou podporu tomuto projektu. Je to sice už několikátá výzva týkající se dodržování lidských práv, nelze však krutému údělu, jakým je věznění a nedobrovolné odebírání orgánů v čínských věznicích, lhostejně přihlížet. Zvlášť v této době a v souvislosti s Čínou,“ říká Marta Kubišová s odkazem na hlavní příběhovou linii připravované komiksové knihy.
Scénář se vrací do roku 2006 a sleduje osud dívky, která pod tlakem okolností vyhledá pomoc u zprostředkovatele transplantací orgánů v čínské nemocnici.
„Odlétá do Číny, aby si tam nechala za vysokou částku transplantovat srdce. Před nemocnicí naráží na novináře, který pátrá po důkazech o zatajované epidemii ptačí chřipky H5N1. Během vyšetřování náhodně objeví zadržovací tábor s několika tisíci vězni, který sousedí s nemocnicí,“ přibližují scénář autoři projektu.
Projekt vychází z několika vyšetřovacích zpráv publikovaných od roku 2006 a závěrů mezinárodního soudního tribunálu, který probíhal v Londýně v roce 2019. [1]
O komiksovém projektu
Více o skutečných postavách v komiksu naleznete zde.
Na podporu tvorby komiksu organizují jeho autoři veřejnou sbírku, z níž mají být financovány profesionální kresby.
Těm, kteří projekt podpoří, autoři nabízejí různé odměny včetně fotografie vyšetřovatelů, vlastnoručně podepsané vyšetřovateli samotnými nebo vyhotovení komiksového portrétu.
„Vydali jsme se cestou realistické kresby, aby čtenáři mohli snadno poznat hlavní postavy, skutečné destinace, stavby a události,“ uvádějí autoři na svých webových stránkách. „Plánujeme do příběhu zanést reálie staveb, měst, letišť a tváří skutečných postav.“
V komiksu se má objevit například bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour nebo advokát David Matas. Ale také investigativní reportér Ethan Gutmann, zvláštní zpravodaj OSN ve věcech mučení Manfred Nowak, argentinský soudce Octavio Araos de Lamadrid, izraelský chirurg Jacob Lavee, britský soudce Sir Geofrey Nice QC a mnozí další.
Upoutávka komiksového projektu
Deník Epoch Times je mediálním partnerem projektu.
POZNÁMKY: [1] Níže nabízíme několik zdrojů, vyšetřovacích zpráv a odkazů, které se zabývají vyšetřováním případů zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím: Mezinárodní koalice vyšetřovatelů ETAC; Mezinárodní soudní tribunál v Londýně (2019); Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006-2009); Sedmiletý terénní výzkum shrnutý v knize Jatka (2014); Souhrnná vyšetřovací zpráva B. H. S. An Update (2016); Mezinárodní reakce na vyšetřovací zprávy – souhrn (COHRC).