Zdenka Danková

1. 6. 2021

Od pondělí 31. května mohou lidé opět navštěvovat restaurace, bazény, sauny či kasina. Ovšem je k tomu podmínka: pokud splní podmínku testování, očkování či prodělané nemoci a pokud provozovatelé zajistí nařízená protiepidemická opatření. Uvolnění je součástí změny mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Změny souvisí s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Od pondělí tedy budou moci restaurace, bary, hudební kluby, bazény, bowlingové herny či kasina otevřít i veřejnosti dosud nepřístupné vnitřní prostory.

Do restaurací budou moci i na základě provedeného tzv. antigenního samotestu, a to jak v zaměstnání či ve škole, tak i přímo na místě při vstupu do provozovny. Podmínky jsou obdobné jako u dosud otevřených zahrádek, tedy například bez možnosti provozování živé hudby a tance.

Ve wellnes zařízeních pak bude možné zaplnit jen 30 procent kapacity. Sauny mohou fungovat za podmínky vyhřátí na minimálně 80°C a bez využití krystalického ochlazování a ledových studní.

Pořadatelé kongresů a vzdělávacích akcí budou moci nově přivítat až 250 osob při zachování maximálně padesátiprocentní obsazenosti sálu, pěvecké sbory budou moci zkoušet či vystupovat až ve 30 lidech.

zahradky restaurace
Zahrádky restaurací vystavené nevlídnému počasí nikdo nenavštívil. (Z. Danková / ET ČR)

Národní certifikáty o provedeném očkování

Do podmínek, jak se prokázat při vstupu do restaurací atd., přidalo ministerstvo i národní certifikáty o provedeném očkování. Pro jejich uznání platí stejná pravidla jako pro české občany, tedy 22 dní od první dávky u nedokončeného očkování a 22 dní až devět měsíců od první dávky u kompletního očkování a 14 dnů až devět měsíců u jednodávkové vakcíny.

Bude možno obnovit i školy v přírodě, školní nebo zotavovací akce. Rozšíří se možnosti při návštěvách ZOO a botanických zahrad, kde se přidají i vnitřní prostory. Důrazem je stále dodržování dvoumetrových rozestupů mezi lidmi.

Od 1. června mají být ze zdravotního pojištění měsíčně hrazeny pouze:

– 4 antigenní testy a

– 2 PCR testy (POC antigenní test 1x za 7 dní, RT-PCR test 1x za 14 dní).

Národní certifikáty – covid pasy

Národní certifikáty o očkování byly doplněny také do ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví o podmínkách vstupu do České republiky. Jejich držitelé budou mezi výjimkami, které se nemusí při vstupu do ČR prokazovat negativním testem na covid a dodržovat další opatřením stanovené podmínky. Národní certifikát musí být vystaven v anglickém jazyce.

Jak bude digitální covid certifikát EU fungovat?

Podle europarl.europa.eu má certifikát usnadnit bezpečné cestování po EU tím, že prokáže, že jste byli očkováni, máte negativní výsledek testu nebo jste v posledních šesti měsících onemocnění prodělali. Budou jej vydávat vnitrostátní orgány. Všechny uvedené informace budou ve formě QR kódu, který může mít elektronickou podobu (například na smartphonu nebo tabletu) nebo může být vytištěný a naskenovaný při cestování. Certifikát by měl být k dispozici od 1. července a bude zdarma.

Systém bude fungovat po dobu 12 měsíců a platit bude všech 27 zemích EU, ale i na Islandu, v Norsku a v Lichtenštejnsku.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.