Jack Phillips

14. 6. 2021

Floridský guvernér Ron DeSantis řekl, že s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem ani nikým jiným zatím nevedl žádnou diskuzi o spolukandidatuře s exprezidentem v prezidentských volbách 2024.

Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že DeSantis, republikán, který si získal věhlas díky svým rozhodnutím týkajícím se kritické rasové teorie, lockdownů a vakcinačních pasů, by mohl v roce 2024 kandidovat na prezidenta USA nebo kandidovat s Trumpem, pokud se rozhodne opět ucházet o křeslo v Bílém domě.

„S nikým jsem nevedl žádnou diskuzi o čemkoliv mimo to, co děláme teď. Víte, máme teď na stole mnoho věcí a jdeme do útoku, abychom míč posunuli dopředu,“ odpověděl v neděli DeSantis na Fox News (cca 13:57) na otázku, zda o tom s Trumpem mluvil.

Poté se DeSantis pokusil změnit rozhovor od spekulací a zaměřil se na jeho stát. „Mám skvělý stát, velký stát. Na našich talířích toho máme hodně. Každý den děláme na tom, abychom dosáhli věci pro lidi z Floridy.“

I když floridský guvernér nevyjádřil žádné definitivní stanovisko o kandidatuře, v květnu veřejně řekl, že „teprve začal bojovat“. Během několika rozhovorů v posledních měsících Trump řekl, že kdyby kandidoval, uměl by si představit floridského guvernéra ve volbách 2024 jako svého spolukandidáta.

„Je mnoho lidí, kteří by byli skvělí“ coby viceprezident, řekl Trump minulý týden pro Fox News.

„Určitě bych zvažoval Rona,“ pokračoval. „Byl jsem u Ronových počátků. Byl jsem první, kdo jej podpořil, když se ucházel o pozici kongresmana, mnoho lidí ho neznalo, a mé doporučení mu hodně pomohlo. Znám ho velmi dobře. Je skvělý chlap.“

Podobnou poznámku udělal Trump i v dubnu, kdy řekl, že DeSantis „by mohl být zvažován“ jako jeho spolukandidát na prezidenta.

Nicméně, exprezident se zatím definitivně nevyjádřil, zda bude či nebude v roce 2024 kandidovat. Řekl, že oznámení udělá pravděpodobně po průběžných (midterm) volbách 2022.

Z nedávno vydané zprávy na Politico, ve které se médium odvolává na anonymní zdroje, vyplývá, že DeSantis pracuje na fundraisingu pro znovuzvolení do funkce floridského guvernéra, a také na vytvoření celonárodní dárcovské sítě pro možnou kandidaturu v roce 2024.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata