Nisha Jackson

21. 6. 2021

Navzdory obrovskému prospěchu smíchu jsme často příliš unavení a vystresovaní, abychom si našli čas na to, abychom se zasmáli tak, že nás z toho břicho bolí. Dnes se dospělí prostě nesmějí tak jako dřív – bez ohledu na to, jak moc to prospívá našemu tělu, mysli i duši.

Zdravotní přínosy smíchu jsou ještě rozsáhlejší, než jsme se kdy domnívali, a ukazují, že smích může pomoci zmírnit bolest, přinést větší štěstí a dokonce zvýšit imunitu. Smích snižuje hladinu stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin (adrenalin), a zároveň zvyšuje hladinu zdraví prospěšných hormonů, jako jsou endorfiny.

Zvyšuje počet buněk produkujících protilátky, které pracují pro náš imunitní systém, a zvyšuje celkovou účinnost T-buněk. To znamená silnější imunitní systém a méně projevů fyzického dopadu stresu, jako je vyčerpání, deprese, nespavost a přibývání na váze.

Dopamin je hlavním hráčem v regulaci mozkových center odměny a radosti. Smích, cvičení, sluneční světlo a některé potraviny mohou zvýšit uvolňování dopaminu v mozkovém centru odměny.

Centrum odměny jsou oblasti mozku (ventrální striatum), které jsou ovlivněny prakticky všemi příjemnými činnostmi, od posezení s přáteli až po získání vysoké prémie v práci. Když je hladina dopaminu nízká, ztrácíte chuť a nadšení do života a začnete mít velké potíže s plněním úkolů, protože tento neurotransmiter je rozhodující pro samotnou motivaci, zájem a snahu dosáhnout úspěchu.

Obvykle bychom smích nepovažovali za důležitý pro duševní pohodu, ale vědci zjišťují důkazy, že tomu tak je. Psychologové zjistili, že vybláznit se, ztratit se v daném okamžiku a věnovat se něčemu nesmyslnému, ale příjemnému, jako je užívání si společnosti přátel, je zásadní pro snížení stresu, zdravé vztahy a udržení pocitu pohody.

Smich
(IvanClow/Flickr.com/CC BY-NC 2.0)

Smích také zvyšuje účinky GABA v mozku. GABA je neurotransmiter, který ovlivňuje, jak lidé prožívají úzkost, strach a stres. GABA blokuje určité signály v mozku, které přispívají k pocitu úzkosti. Silnější účinek GABA může vyvolat pocit klidu.

Z tohoto biochemického hlediska je smích jednou z nejpozitivnějších, nejzdravějších a nejjednodušších věcí, které pro sebe můžeme udělat. Může nám poskytnout obrovskou fyzickou i emocionální vzpruhu. Když se smějete, zažíváte fyzickou očistu a také pocit emočního uvolnění. Smích je také skvělý pro srdce a zvyšuje hladinu kyslíku v celém těle.

Smích nás také spojuje s ostatními. Je to tak jednoduché. Stejně jako úsměv a laskavost (nebo dokonce zívání) je i smích pro většinu lidí neodolatelně nakažlivý. Smějte se více a s největší pravděpodobností pomůžete i ostatním ve svém okolí, aby se více smáli a cítili se šťastnější.

A pokud zlepšíte náladu lidem kolem sebe, můžete také snížit jejich úroveň stresu, což vše nevyhnutelně zlepší kvalitu vašich interakcí s nimi, čímž se úroveň stresu všech ještě více sníží.

Smích, úsměv a vzájemná radost jsou skutečně jedním z nejlepších způsobů, jak snížit náročnou, stresující nebo negativní situaci. Smích odvádí naši pozornost od hněvu, negativity, beznaděje, hořkosti a pocitu viny jako nic jiného.

smích
(Foto: Pixabay)Samotný akt smíchu vás dokáže přenést do přítomnosti, což je něco, co zoufale potřebujeme. Náš pevný rozvrh nás často pohlcuje a nechává nás neustále myslet na další věc, kterou musíme udělat.

Jelikož je naší kulturní normou žonglovat s mnoha životními požadavky najednou, pravidelně se pohybujeme na vysoké úrovni stresu. Někdy však v zájmu vlastní pohody a budoucí produktivity potřebujeme zapomenout na to, co jsme ještě nedokončili.

Hra a smích jsou jedny z mála aspektů našeho života, které nejsou o výsledku, ale o samotné činnosti, a proto jsou tak léčivé. Užívejte si tedy lidi kolem sebe a oddejte se příjemnému, oduševnělému smíchu. Posílíte tím svůj imunitní systém, snížíte hladinu stresu a pomůžete i svému okolí.

Nisha Jacksonová je v USA celostátně uznávanou odbornicí na hormonální a funkční medicínu. Je renomovaná lektorka, motivační řečnice, rozhlasová moderátorka, publicistka, autorka bestselleru „Brilantní vyhoření“ (Brilliant Burnout). Její přístup k medicíně již 30 let úspěšně léčí chronické problémy, jako je únava, zatemnění mysli, deprese, nespavost a nedostatek výdrže.

Přeloženo z původního článku newyorské edice deníku The Epoch Times.


Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.