Navzdory obrovskému prospěchu smíchu jsme často příliš unavení a vystresovaní, abychom si našli čas na to, abychom se zasmáli tak, že nás z toho břicho bolí. Dnes se dospělí prostě nesmějí tak jako dřív – bez ohledu na to, jak moc to prospívá našemu tělu, mysli i duši.

Zdravotní přínosy smíchu jsou ještě rozsáhlejší, než jsme se kdy domnívali, a ukazují, že smích může pomoci zmírnit bolest, přinést větší štěstí a dokonce zvýšit imunitu. Smích snižuje hladinu stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin (adrenalin), a zároveň zvyšuje hladinu zdraví prospěšných hormonů, jako jsou endorfiny.

Zvyšuje počet buněk produkujících protilátky, které pracují pro náš imunitní systém, a zvyšuje celkovou účinnost T-buněk. To znamená silnější imunitní systém a méně projevů fyzického dopadu stresu, jako je vyčerpání, deprese, nespavost a přibývání na váze.

Dopamin je hlavním hráčem v regulaci mozkových center odměny a radosti. Smích, cvičení, sluneční světlo a některé potraviny mohou zvýšit uvolňování dopaminu v mozkovém centru odměny.

Centrum odměny jsou oblasti mozku (ventrální striatum), které jsou ovlivněny prakticky všemi příjemnými činnostmi, od posezení s přáteli až po získání vysoké prémie v práci. Když je hladina dopaminu nízká, ztrácíte chuť a nadšení do života a začnete mít velké potíže s plněním úkolů, protože tento neurotransmiter je rozhodující pro samotnou motivaci, zájem a snahu dosáhnout úspěchu.

Obvykle bychom smích nepovažovali za důležitý pro duševní pohodu, ale vědci zjišťují důkazy, že tomu tak je. Psychologové zjistili, že vybláznit se, ztratit se v daném okamžiku a věnovat se něčemu nesmyslnému, ale příjemnému, jako je užívání si společnosti přátel, je zásadní pro snížení stresu, zdravé vztahy a udržení pocitu pohody.

Smich
(IvanClow/Flickr.com/CC BY-NC 2.0)

Smích také zvyšuje účinky GABA v mozku. GABA je neurotransmiter, který ovlivňuje, jak lidé prožívají úzkost, strach a stres. GABA blokuje určité signály v mozku, které přispívají k pocitu úzkosti. Silnější účinek GABA může vyvolat pocit klidu.

Z tohoto biochemického hlediska je smích jednou z nejpozitivnějších, nejzdravějších a nejjednodušších věcí, které pro sebe můžeme udělat. Může nám poskytnout obrovskou fyzickou i emocionální vzpruhu. Když se smějete, zažíváte fyzickou očistu a také pocit emočního uvolnění. Smích je také skvělý pro srdce a zvyšuje hladinu kyslíku v celém těle.

Smích nás také spojuje s ostatními. Je to tak jednoduché. Stejně jako úsměv a laskavost (nebo dokonce zívání) je i smích pro většinu lidí neodolatelně nakažlivý. Smějte se více a s největší pravděpodobností pomůžete i ostatním ve svém okolí, aby se více smáli a cítili se šťastnější.

A pokud zlepšíte náladu lidem kolem sebe, můžete také snížit jejich úroveň stresu, což vše nevyhnutelně zlepší kvalitu vašich interakcí s nimi, čímž se úroveň stresu všech ještě více sníží.

Smích, úsměv a vzájemná radost jsou skutečně jedním z nejlepších způsobů, jak snížit náročnou, stresující nebo negativní situaci. Smích odvádí naši pozornost od hněvu, negativity, beznaděje, hořkosti a pocitu viny jako nic jiného.

smích
(Foto: Pixabay)Samotný akt smíchu vás dokáže přenést do přítomnosti, což je něco, co zoufale potřebujeme. Náš pevný rozvrh nás často pohlcuje a nechává nás neustále myslet na další věc, kterou musíme udělat.

Jelikož je naší kulturní normou žonglovat s mnoha životními požadavky najednou, pravidelně se pohybujeme na vysoké úrovni stresu. Někdy však v zájmu vlastní pohody a budoucí produktivity potřebujeme zapomenout na to, co jsme ještě nedokončili.

Hra a smích jsou jedny z mála aspektů našeho života, které nejsou o výsledku, ale o samotné činnosti, a proto jsou tak léčivé. Užívejte si tedy lidi kolem sebe a oddejte se příjemnému, oduševnělému smíchu. Posílíte tím svůj imunitní systém, snížíte hladinu stresu a pomůžete i svému okolí.

Nisha Jacksonová je v USA celostátně uznávanou odbornicí na hormonální a funkční medicínu. Je renomovaná lektorka, motivační řečnice, rozhlasová moderátorka, publicistka, autorka bestselleru „Brilantní vyhoření“ (Brilliant Burnout). Její přístup k medicíně již 30 let úspěšně léčí chronické problémy, jako je únava, zatemnění mysli, deprese, nespavost a nedostatek výdrže.

Přeloženo z původního článku newyorské edice deníku The Epoch Times.