Pokud se Západ nedohodne s Čínou na pravidlech světového uspořádání, začne si je Čína brzy diktovat. Většina zemí světa poněkud bezmocně sleduje svůj ekonomický pokles v důsledku proticovidových restrikcí, a také následné obrovské dluhy, jejichž splácení bude v době pokoronavirové další koulí na noze.

Vyhlídky to opravdu nejsou radostné. Snad jen jedna významná země má důvod k radosti. Právě ta, kde to více než před rokem začalo – Čína. Jen v prvním čtvrtletí vzrostla její ekonomika o neuvěřitelných 18 procent. A analytici odhadují, že za pouhých sedm let se Čína stane největší ekonomikou světa.

Jak využije svou hospodářskou moc? Máme se těšit na nového světového ekonomického hegemona, nebo spíše očekávat těžké časy? Dokázal by Západ vzdorovat čínskému tlaku, nebo dokonce nepřátelské expanzi, když sám sebe neustále oslavuje, a dělá si na všech stranách nepřátele?

O těchto a mnoha dalších tématech budeme mluvit s Jaromírem Novotným, geopolitickým a bezpečnostním expertem, někdejším diplomatem, o kterém se hovoří jako o jednom z architektů našeho vstupu do Severoatlantické aliance. Pracoval na ministerstvu zahraničí, byl náměstkem ministra obrany, zodpovídal za zahraniční mise české armády, byl velvyslancem v Indii, Bangladéši, Nepálu, Srí Lance, na Maledivách a v Japonsku.

Celý rozhovor, včetně textového přepisu, nalznete na stránce: kupredudominulosti.cz