Rádio Universum

11. 5. 2021

Podle doktora Jana Hnízdila, který patří mezi nejznámější české celostní lékaře, skončila doba podávání petic a nastal čas občanské neposlušnosti, „protože to, co vláda provádí, je protiústavní a protizákonné“.

Hnízdil v rozhovoru pro pořad Kupředu do minulosti uvedl v reakci na vládou nařízená omezení, že jako občané „musíme důkladně posuzovat nejen nebezpečnost tohoto viru, ale také dopady restrikcí, protože v medicíně platí, že léčba nikdy nesmí pacienta poškodit víc, než nemoc“.

Celostní lékař dále v pořadu prohlásil, že společnost už nikdy nebude taková jako byla dříve. „Spousta lidí si klade otázku: ‚Kdy bude konec?‘ Jenže my jsme na začátku. To je skutečně začátek velké společenské a civilizační změny. To, co politici, slibují, když říkají: ‚Nechte se očkovat, a bude jako dřív‘, je jen iluze. Už nikdy nebude jako dřív, už není cesty zpátky. Cílem je globální změna mocenských poměrů.“

Podle Hnízdila se civilizace dostala do bodu, kdy se musí zastavit a přehodnotit své chování. „Naše civilizace už tímto způsobem dále fungovat nemůže. Máme obrovské nároky na výrobu, produkci, spotřebu v situaci, kdy docházejí zdroje energie, naprostá většina států má astronomické dluhy, a politici si s tím nevědí rady.“

Doktor kritizoval také mediální pokrytí průběhu epidemie a nazval jej jako „brutální, bezohlednou masáž lidí strachem“.

„Nemocnice se už zaplňují oběťmi represivních opatření, protože pokud budete na lidi soustavně pouštět hrůzu, tak oslabíte jejich imunitu a odolnost takovým způsobem, že začnou stonat a umírat, i kdyby tady nebyl jakýkoli virus. Ale on tady navíc je,“ říká Hnízdil.

Zdravotnictví se podle Hnízdila „úplně vymklo své původní hlavní roli, kterou bylo starat se o nemocné, a nikoli odchytávání zdravých lidi“.

Během pořadu přišla také řeč na reakce politiků. Podle Hnízdila, když si politici nevědí rady, tak „vyhlásí válku a bojují s vnějším nepřítelem“.

Už více než rok žijeme ve stavu natolik nenormálním, že kdyby nám to někdo vyprávěl ještě loni v lednu, tak mu neuvěříme. Za tu dobu se objevilo nespočet teorií o tom, proč jsme se v takovém stavu ocitli, kdo to způsobil, a také byly nespočetněkrát probírány různé chyby, omyly, postupy.

Dnes už asi máme dostatek informací na to, abychom onen uplynulý rok mohli porovnat, analyzovat, zhodnotit a abychom se mohli dopouštět úvah o tom, kdy to všechno skončí. Ale především, co bude následovat potom. Jak se změní naše životy? Jak se změní společnost? O tom mluvila v pořadu Kupředu do minulosti moderátorka Martina Kociánová s jedním z nejznámějších českých celostních lékařů, doktorem Janem Hnízdilem.

1. díl rozhovoru; 2. díl rozhovoru; 3 díl rozhovoru.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.