Z Čechů se stávají hlemýždi

Již během jara neúměrně stoupl zájem o koupi karavanů. Tento úkaz může svědčit o tom, že pokud není možnost se na cestách, turistických výšlapech ubytovat, budeme si svůj domek vozit s sebou. Ne na zádech, ale ve formě karavanu.

Dokonce byla založena webová stránka bezkempu.cz, kde jsou rady, jak utéci do přírody, když nemáte zaručen nocleh. Kempování na divoko, se souhlasem majitele pozemku.

Pro ty, kdo mají rádi exotiku a dálky, se nabízejí nejčastěji dvě destinace, Chorvatsko a Bulharsko. Do Tuniska již nově platí zákaz.

Společnost Regiojet nabízí cestu do Chorvatska zaručenou pouze tím, že máte:

– negativní antigenní test, který není starší než 48 hodin

– nebo negativní PCR test který není starší než 48 hodin

– nebo mít potvrzení o ukončeném očkování

– nebo mít potvrzení o prodělané nemoci COVID-19.

Poté, co se ukázalo, že Regiojet praktikuje pro cestující samotesty, které pouze ukazují na kameru, ministerstvo zdravotnictví protestovalo, že takto je to nepřípustné.

Na cestu do Bulharska, a to letecky, nejsou vyžadovány ani testy. Cestující se na palubu prostě nalodí a vylodí. Přičemž samotné Bulharsko vykazuje nízkou míru očkovanosti obyvatel, snad jen 14 %.

Zelené země a Island „za hubičku“

Jiná cestovní kancelář řeší, že zájezd na Island v termínu 10.–25. července je vyprodán, ovšem část přihlášených účastníků možná nebude moci jet, protože …

… Island stále pouští do země pouze turisty s kompletním očkováním proti covidu (min. 14 dní od druhé dávky) nebo potvrzením o prodělání nemoci (pozitivní PCR test v posledních 180 dnech) nebo s potvrzením o dostatečné výši protilátek. Pokud se tato pravidla před koncem června nezmění, polovina přihlášených klientů nemůže jet, sděluje cestovka.

Portál Evropského parlamentu hlásá: „Bezpečné, ale zároveň snazší než doposud: takové by mělo být cestování během nadcházejcího léta. Umožnit by jej měl nový digitální covid certifikát EU.“

Evropský parlament s konečnou platností schválil digitální covid certifikát EU 9. června 2021.

V realitě ovšem je to mnohdy tak, že i očkovaní cestující musí mít potvrzení o negativním testu, přestože jsou vakcinováni a zároveň jim uběhla určená lhůta od data vakcinace.

Očkovat nebo testovat, abychom mohli vyjet?

covid pas
Prokazování covid pasem, ilustr. foto. (GIL COHEN-MAGEN / AFP via Getty Images)

Zatímco v ČR očkovaných pomalu přibývá, zdravotní pojišťovny uvažují o tom, zda zpoplatnit testováním osobám, které nejsou očkované, uvádí irozhlas.zpravy

Prezident republiky Miloš Zeman doufá, že touha po cestách do zahraničí přinutí mladé lidi, aby se dali očkovat, protože podle jeho mínění není populace dostatečně proočkována. V rozhovoru pro hrad.cz prezident sdělil: „Aby mohli cestovat, budou potřebovat po Evropě covid pas. A covid pas dostanou pouze tehdy, když  …dostanou obě dvě dávky vakcíny.“

Irozhlas.cz uvedl: „Od června mají tuzemští pojištěnci nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy z peněz zdravotních pojišťoven. Vláda tak reaguje na zvýšení poptávky po přesnějším testování na covid-19.

Dočasné řešení se nabízí takové, že s postupnou dostupností očkování by se mělo od proplácení antigenních i PCR testů upustit.

Očkování je zdarma, může je využít každý, ale někteří nechtějí. Pokud však chtějí vyrazit na cesty anebo si prostě zajít na pivo nebo na kávu, musí mít platný negativní test.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předpokládá, že s narůstajícím počtem očkovaných přijde pokles zájemců o testování na koronavirus. Ti, kteří se odmítají očkovat, si podle něj budou muset preventivní testy časem hradit sami.

Podle české vlády za bezinfekční budou nově považováni jen lidé, kterým uběhlo 14 dní od druhé dávky očkování. Ti, kteří za sebou mají pouze jednu dávku z dvoudávkového schématu, se budou muset prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Opatření, které ve čtvrtek přijala vláda, bude platit od pátku 9. července, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Změny se budou týkat také cestování, testovat se budou muset lidé přijíždějící ze všech zemí.

Zelené země

„Zelenou zemí se na evropském semaforu stala i Česká republika, což nás pro tuto chvíli zbavuje také restrikcí pro cesty do Bulharska, Chorvatska, Španělska aj.,“ utěšují CK svoje klienty.

„Nadále přibývají ´zelené´ země, z nichž se lze vracet do ČR bez jakéhokoliv omezení (mj. Severní Makedonie, Bulharsko, Finsko, Itálie, Polsko, Rakousko, Slovensko, Rumunsko, Madeira a další),“ láká cestovka.

Ovšem česká vláda 1. 7. 2021 rozhodla, že cestující vracející se ze zahraničí domů budou všichni muset mít potvrzený negativní test ne starší 48 hodin.

Chorvatsko překvapilo

Idnes.cz 2. července uvádí – Chorvatsko náhle změnilo podmínky pro vstup Čechů do země. Od pátku je při návštěvě nutné doložit potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu. Další variantou je pak covid pas nebo platný negativní test.

Premiér Andrej Babiš vyjádřil překvapení, že s tímto nikdo nepočítal, že Chorvatsko náhle změní podmínky.

Po jednání vlády dne 1. července Česká republika také upraví seznam zemí s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19. Nově na něj od 5. července přibude Tunisko. O zařazení Velké Británie od 12. července rozhodne vývoj tamní epidemické situace v následujících dnech. Ministerstvo zdravotnictví zároveň upravilo původní zákaz cestování do těchto zemí na důrazné doporučení do nich necestovat.

V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 9. července zpřísní i pravidla pro vstup do České republiky, a to i pro země zařazené na seznam zemí s nízkým rizikem.

Cestující z těchto zemí budou muset nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nebudou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, budou se muset prokázat také negativním RT-PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do ČR nahradit testem absolvovaným do pěti dnů po návratu.

Pro Čechy vracející se ze zahraničí bude u neočkovaných osob nově platit, že bez prokázání se negativním testem zaměstnavateli nebudou moci být vpuštěni na svoje pracoviště.

V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem sice bude možné do doby prokázání se negativním testem do zaměstnání docházet, tito zaměstnanci ale budou mít povinnost na pracovišti nosit respirátory nejméně třídy FFP2.