Mimi Nguyen Ly

6. 7. 2021

Schopnost mRNA vakcíny společnosti Pfizer/BioNTech zabránit infekci a předejít symptomatickému onemocnění covid-19 klesla na 64 %, oznámila v pondělí pozdě večer izraelská vláda. K menšímu poklesu došlo i v účinnosti vakcíny při prevenci hospitalizací a závažnějších onemocnění.

Pokles účinnosti byl zaznamenán v souvislosti s šířením delta varianty wuchanského koronaviru v zemi.

Konkrétně v období od 2. května do 5. června byla účinnost vakcíny Pfizer proti infekci a symptomatickému onemocnění 94,5 %, ale od 6. června do začátku července klesla na 64 %, uvedl izraelský internetový portál Ynet news s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví.

Účinnost vakcíny při prevenci hospitalizací a závažných onemocnění klesla z 98,2 % mezi 2. květnem a 5. červnem na 93 % od 6. června do 3. července, uvedl portál.

Každá osoba, která přišla do kontaktu s někým, kdo byl pozitivně testován na koronavirus, včetně těch, kteří byli očkováni, by se měla nechat otestovat, uvedlo ministerstvo.

Deník Epoch Times se obrátil na společnost Pfizer s žádostí o komentář.

Podle agentury Reuters se mluvčí společnosti Pfizer odmítl k údajům z Izraele vyjádřit, ale citoval jiné výzkumy, které ukazují, že protilátky vyvolané vakcínou jsou stále schopny neutralizovat všechny testované varianty, včetně varianty delta, i když ve snížené síle.

Přibližně 60 % izraelské populace čítající přibližně 9,3 milionu lidí dostalo alespoň jednu injekci vakcíny společnosti Pfizer. Počet hlášení nových případů onemocnění wuchanským virem klesl z více než 10 000 denně v lednu na jednociferné číslo v minulém měsíci.

Izrael následně uvolnil téměř všechna společenská omezení týkající se společenského odstupu a také nutnosti nošení roušek, i když povinnost nošení roušek byla v posledních dnech částečně znovu zavedena.

Od té doby počet denních případů postupně stoupal a 4. července dosáhl 344 případů. Počet vážně nemocných se podle údajů ministerstva zvýšil z 21 případů 19. června na 35 případů 4. července.

Ran Balicer, úředník, který vede odbornou poradní skupinu izraelské vlády, koncem června uvedl, že při vypuknutí epidemie varianty delta v zemi byla asi polovina dospělých, kteří se nakazili covidem-19, plně očkována vakcínou společnosti Pfizer.

Úředník dále uvedl, že asi 90 % nových infekcí způsobila varianta delta.

Varianta delta, která byla poprvé identifikována v Indii koncem loňského roku, je ve srovnání s předchozími kmeny vysoce nakažlivá, uvedli odborníci z více zemí. Varianta se začátkem letošního roku rychle rozšířila po celé Indii a poté se rozšířila do desítek dalších zemí.

Vědci uvedli, že je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, zda je varianta delta více či méně smrtelná než jiné varianty viru.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.