Americký exprezident Trump ve středu oznámil, že podává žalobu na Twitter, FacebookGoogle kvůli pozastavení jeho účtů na platformách před několika měsíci.

Žaloby se mají dle Trumpa a jeho týmu opírat o první dodatek ústavy, který Američanům garantuje svobodu projevu. „Ban“, který na něj tyto platformy uvalily, dle jeho názoru toto základní právo porušuje.

Trump popsal žaloby jako „velmi krásný vývoj“, pokud jde o ochranu svobody projevu v USA. Žádá v nich po federálním soudu, aby sociálním médiím nařídil okamžitý zákaz tzv. shadowbanningu, cenzury, zařazování na černé listiny a rušení účtů lidí, kteří vyjadřují jiné politické názory, než má mainstream.

„Ničí to naší zemi,“ řekl Trump na konto kontroly politického diskurzu ze strany sociálních médií.

Všechny tři platformy v lednu sdělily, že Trumpovi pozastavily účet kvůli jeho tvrzením o ukradených listopadových volbách a kvůli tomu, že údajně přispěl k násilnostem z 6. ledna. Twitter dal exprezidentovi trvalý zákaz, Facebook na dva roky a zástupci YouTube sdělili, že pozastavení účtu potrvá do té doby, než usoudí, že „riziko násilností se snížilo“.

Trump tvrdí, že společnosti provozující sociální média „přestávají být soukromými“ společnostmi, s odkazem na tzv. zákon „Sekce 230“, který firmy využívají jako ochranný štít před vlastní zodpovědností. Republikáni upozorňují, že tento federální zákon umožňuje technologickým gigantům cenzurovat své politické oponenty.

„Sekce 230“ zákona o slušnosti v komunikacích z roku 1996 umožňuje internetovým společnostem výjimku ze zodpovědnosti za obsah, který uživatelé na jejich platformách zveřejňují. Také jim umožňuje moderovat jejich služby odstraněním obscénního obsahu nebo obsahu, který porušuje standardy jejich služeb, pokud tak konají v „dobré víře“.

Trumpovi právníci tvrdí, že žaloba se zaměří na části Sekce 230, které dle nich byly vytvořeny v 90. letech k ochraně dětí před škodlivým on-line obsahem. Dle právního týmu však technologičtí giganti tento štít využívají za jiným účelem a překračují původní záměr, se kterým byl vytvořen.

„Tu imunitu již nemají,“ sdělila právnička Pam Bondiová.

Exprezident zároveň v předstihu zmiňuje argumenty vůči potenciální kritice žaloby ze strany oponentů a tvrdí, že mainstreamová média a politici Demokratické strany jsou „největšími šiřiteli dezinformací“. Uvedl i několik příkladů narativů mainstreamových médií vůči republikánům, které označuje za falešné (mínil např. témata, která se týkají snah o škrtání rozpočtů policie, Trumpovy údajné kolaborace s Ruskem nebo covidu-19).

Během středeční tiskové konference Trump rovněž obvinil federální vládu z toho, že během pandemie covidu-19 používá Facebook, Twitter a Google jako svou „de facto cenzorskou ruku“. Dodal, že jedno z tvrzení, které bylo cenzurováno, se týkalo spojení původu nového koronaviru s wuchanskou laboratoří. Před několika měsíci nicméně prezident Biden řekl, že mnozí zaměstnanci tajných služeb považují toto propojení za potenciálně možné.

„Tohle byla obzvláště pravda během pandemie, kdy sociální média začala cenzurovat informace,“ na základě směrnic federálního ministerstva zdravotnictví, řekl Trump.

Trump ve středu také sdělil, že zatím neví, zda by na žalovaných platformách ještě působil v případě, že by žaloby vyhrál. Oznámil, že spory bude vést America First Policy Institute a dodal, že věří, že k hromadným žalobám se přidají tisíce dalších lidí.

Google, Facebook ani Twitter se k žádosti Epoch Times o komentář do doby vydání článku nevyjádřili.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.


Zpravodajství NTD o Trumpově žalobě