Jack Phillips

9. 7. 2021

Americký exprezident Trump ve středu oznámil, že podává žalobu na Twitter, FacebookGoogle kvůli pozastavení jeho účtů na platformách před několika měsíci.

Žaloby se mají dle Trumpa a jeho týmu opírat o první dodatek ústavy, který Američanům garantuje svobodu projevu. „Ban“, který na něj tyto platformy uvalily, dle jeho názoru toto základní právo porušuje.

Trump popsal žaloby jako „velmi krásný vývoj“, pokud jde o ochranu svobody projevu v USA. Žádá v nich po federálním soudu, aby sociálním médiím nařídil okamžitý zákaz tzv. shadowbanningu, cenzury, zařazování na černé listiny a rušení účtů lidí, kteří vyjadřují jiné politické názory, než má mainstream.

„Ničí to naší zemi,“ řekl Trump na konto kontroly politického diskurzu ze strany sociálních médií.

Všechny tři platformy v lednu sdělily, že Trumpovi pozastavily účet kvůli jeho tvrzením o ukradených listopadových volbách a kvůli tomu, že údajně přispěl k násilnostem z 6. ledna. Twitter dal exprezidentovi trvalý zákaz, Facebook na dva roky a zástupci YouTube sdělili, že pozastavení účtu potrvá do té doby, než usoudí, že „riziko násilností se snížilo“.

Trump tvrdí, že společnosti provozující sociální média „přestávají být soukromými“ společnostmi, s odkazem na tzv. zákon „Sekce 230“, který firmy využívají jako ochranný štít před vlastní zodpovědností. Republikáni upozorňují, že tento federální zákon umožňuje technologickým gigantům cenzurovat své politické oponenty.

„Sekce 230“ zákona o slušnosti v komunikacích z roku 1996 umožňuje internetovým společnostem výjimku ze zodpovědnosti za obsah, který uživatelé na jejich platformách zveřejňují. Také jim umožňuje moderovat jejich služby odstraněním obscénního obsahu nebo obsahu, který porušuje standardy jejich služeb, pokud tak konají v „dobré víře“.

Trumpovi právníci tvrdí, že žaloba se zaměří na části Sekce 230, které dle nich byly vytvořeny v 90. letech k ochraně dětí před škodlivým on-line obsahem. Dle právního týmu však technologičtí giganti tento štít využívají za jiným účelem a překračují původní záměr, se kterým byl vytvořen.

„Tu imunitu již nemají,“ sdělila právnička Pam Bondiová.

Exprezident zároveň v předstihu zmiňuje argumenty vůči potenciální kritice žaloby ze strany oponentů a tvrdí, že mainstreamová média a politici Demokratické strany jsou „největšími šiřiteli dezinformací“. Uvedl i několik příkladů narativů mainstreamových médií vůči republikánům, které označuje za falešné (mínil např. témata, která se týkají snah o škrtání rozpočtů policie, Trumpovy údajné kolaborace s Ruskem nebo covidu-19).

Během středeční tiskové konference Trump rovněž obvinil federální vládu z toho, že během pandemie covidu-19 používá Facebook, Twitter a Google jako svou „de facto cenzorskou ruku“. Dodal, že jedno z tvrzení, které bylo cenzurováno, se týkalo spojení původu nového koronaviru s wuchanskou laboratoří. Před několika měsíci nicméně prezident Biden řekl, že mnozí zaměstnanci tajných služeb považují toto propojení za potenciálně možné.

„Tohle byla obzvláště pravda během pandemie, kdy sociální média začala cenzurovat informace,“ na základě směrnic federálního ministerstva zdravotnictví, řekl Trump.

Trump ve středu také sdělil, že zatím neví, zda by na žalovaných platformách ještě působil v případě, že by žaloby vyhrál. Oznámil, že spory bude vést America First Policy Institute a dodal, že věří, že k hromadným žalobám se přidají tisíce dalších lidí.

Google, Facebook ani Twitter se k žádosti Epoch Times o komentář do doby vydání článku nevyjádřili.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.


Zpravodajství NTD o Trumpově žalobě

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.