Samuel Allegri

8. 4. 2021

Vrchní státní zástupce Indiany, Todd Rokita, 7. dubna sdělil, že se chystá k pečlivému prozkoumání pěti internetových gigantů, které mohly spotřebitelům v Indianě potenciálně způsobit škodu „hanlivými, klamavými a/nebo neférovými“ praktikami.

Oněch pět společností, o kterých je řeč, jsou Amazon, Apple, Facebook, Google a Twitter.

Obzvláště se chce vrchní státní zástupce podívat na procesy, které údajně omezují přístup uživatelů ke specifickému obsahu, konkrétně na horší přístup k postům konzervativců či na případy jejich mazání.

„Ve svobodné společnosti je jen málo věcí důležitějších než přístup spotřebitelů k informacím a možnost vyjádřit své politické názory na smysluplných fórech,“ uvedl Rokita. „Manipulace s obsahem u těchto společností způsoby, jež veřejně nediskutují nebo kterým spotřebitelé zcela nerozumí, má potenciálně neblahý vliv a je nefér.“

Rokita šetří také obvinění vůči právničce Vanitě Guptě, podle nichž její jednání podpořilo cenzuru konzervativních hlasů některými společnostmi.

Gupta je kandidátka prezidenta Bidena na zástupce ministra spravedlnosti. V březnu byla na senátním slyšení dotazována republikány ohledně svých výroků.

„Její twitterové posty jsou vůči republikánům nepřátelské. Naše loňské národní shromáždění popsala jako tři večery rasismu, xenofobie a ostudných lží,“ řekl republikánský senátor Grassley.

Kritický postoj vůči cenzuře na sociálních sítích vyjádřil Rokita už dříve. V únoru na svém twitterovém účtu zveřejnil obrázek k Valentýnu s nadsázkou, na kterém byl Donald Trump a slova „Ukradl jsi mi srdce jako volby 2020“. Platforma posléze zablokovala možnost retweetu a komentování u postu, a zároveň mu připnula štítek sdělující, že post obsahuje falešnou informaci, která může vést k násilí.

Texaský Senát přijal návrh zákona o sociálních médiích

Minulý týden prošel texaským Senátem návrh zákona, který sociálním médiím s více než 100 miliony uživatelů měsíčně zakazuje blokovat, bannovat, demonetizovat či diskriminovat uživatele kvůli jejich politickým názorům.

Jde o Senate Bill 12, který byl představen republikánským státním senátorem Bryanem Hughesem, a týká se společností jako např. Twitter, Youtube či Facebook.

„Věřím, že všichni souhlasíme s tím, že tyto společnosti sociálních médií jsou novými náměstími,“ uvedl Hughes.

„A malá skupinka lidí v San Francisku nemůže nám ostatním diktovat jejich verzi svobody projevu. Musí to být otevřená výměna myšlenek a Senate Bill 12 umožní Texasanům vrátit se na internet.“

Řekl, že návrh zákona směřuje do státní Sněmovny reprezentantů, kde se očekává jeho přijetí. A také vyjádřil naději, že poté jej podepíše a uvede v platnost guvernér.

Legislativa kromě jiného požaduje po společnostech, aby zveřejnily svá pravidla moderování obsahu, publikovaly záznamy o blokovaném obsahu na platformě a vytvořily proces odvolání se proti odstraněnému obsahu.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.