Vrchní státní zástupce Indiany, Todd Rokita, 7. dubna sdělil, že se chystá k pečlivému prozkoumání pěti internetových gigantů, které mohly spotřebitelům v Indianě potenciálně způsobit škodu „hanlivými, klamavými a/nebo neférovými“ praktikami.
Oněch pět společností, o kterých je řeč, jsou Amazon, Apple, Facebook, Google a Twitter.
Obzvláště se chce vrchní státní zástupce podívat na procesy, které údajně omezují přístup uživatelů ke specifickému obsahu, konkrétně na horší přístup k postům konzervativců či na případy jejich mazání.
„Ve svobodné společnosti je jen málo věcí důležitějších než přístup spotřebitelů k informacím a možnost vyjádřit své politické názory na smysluplných fórech,“ uvedl Rokita. „Manipulace s obsahem u těchto společností způsoby, jež veřejně nediskutují nebo kterým spotřebitelé zcela nerozumí, má potenciálně neblahý vliv a je nefér.“
Rokita šetří také obvinění vůči právničce Vanitě Guptě, podle nichž její jednání podpořilo cenzuru konzervativních hlasů některými společnostmi.
Gupta je kandidátka prezidenta Bidena na zástupce ministra spravedlnosti. V březnu byla na senátním slyšení dotazována republikány ohledně svých výroků.
„Její twitterové posty jsou vůči republikánům nepřátelské. Naše loňské národní shromáždění popsala jako tři večery rasismu, xenofobie a ostudných lží,“ řekl republikánský senátor Grassley.
Kritický postoj vůči cenzuře na sociálních sítích vyjádřil Rokita už dříve. V únoru na svém twitterovém účtu zveřejnil obrázek k Valentýnu s nadsázkou, na kterém byl Donald Trump a slova „Ukradl jsi mi srdce jako volby 2020“. Platforma posléze zablokovala možnost retweetu a komentování u postu, a zároveň mu připnula štítek sdělující, že post obsahuje falešnou informaci, která může vést k násilí.
Texaský Senát přijal návrh zákona o sociálních médiích
Minulý týden prošel texaským Senátem návrh zákona, který sociálním médiím s více než 100 miliony uživatelů měsíčně zakazuje blokovat, bannovat, demonetizovat či diskriminovat uživatele kvůli jejich politickým názorům.
Jde o Senate Bill 12, který byl představen republikánským státním senátorem Bryanem Hughesem, a týká se společností jako např. Twitter, Youtube či Facebook.
„Věřím, že všichni souhlasíme s tím, že tyto společnosti sociálních médií jsou novými náměstími,“ uvedl Hughes.
„A malá skupinka lidí v San Francisku nemůže nám ostatním diktovat jejich verzi svobody projevu. Musí to být otevřená výměna myšlenek a Senate Bill 12 umožní Texasanům vrátit se na internet.“
Řekl, že návrh zákona směřuje do státní Sněmovny reprezentantů, kde se očekává jeho přijetí. A také vyjádřil naději, že poté jej podepíše a uvede v platnost guvernér.
Legislativa kromě jiného požaduje po společnostech, aby zveřejnily svá pravidla moderování obsahu, publikovaly záznamy o blokovaném obsahu na platformě a vytvořily proces odvolání se proti odstraněnému obsahu.
Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.