Jana Novotná

14. 7. 2021

Hvězda hongkongských kung-fu filmů Jackie Chan minulý týden na sympoziu pořádaném Čínskou filmovou asociací v Pekingu prohlásil, že „závidí“ členům komunistické strany, protože čínská komunistická strana je „skvělá“.

„Závidím vám, že jste členy komunistické strany, myslím, že komunistická strana je prostě skvělá, to, co strana říká, to, co slíbí, to také během několika desetiletí splní,“ řekl podle deníku South China Morning Post (SCMP) Chan za mohutného potlesku návštěvníkům sympozia. „Chci být členem komunistické strany, děkuji,“ dodal Chen.

Herec, který pochází z Hongkongu, je svou podporou čínského komunistického režimu známý již dlouho. V roce 2009 se například negativně vyjádřil o nepokojích ve svém rodném městě: „Nejsem si jistý, jestli je dobré mít svobodu, nebo ne. … Vážně v tom nemám jasno. Když máte příliš velkou svobodu, ocitnete se tam, kde je teď Hongkong. Je tam velký chaos. Tchaj-wan je taky velmi chaotický.“ V roce 2018 herec podpořil nový zákon, který mj. zakazuje propagaci japonského morálního kodexu bušidó, vycházejícího z konfuciánských tradic.

O rok později, když v Hongkongu opět propukly protesty proti omezování svobody, se pak herec objevil na propagačním videu čínské komunistické strany, kde osobnosti Hongkongu procítěně zpívají čínskou hymnu, čímž dal opět najevo svůj pevný propekingský postoj. 1. července letošního roku se také Chan zúčastnil oslav stoletého výročí založení čínské komunistické strany na Pekingském národním stadionu, kde zazpíval patriotickou píseň „Braňme Žlutou řeku“.


Čtete také: Hrdinové Číny: Jackie Chan, Kao Č‘-šeng a skutečná statečnost


67-letý Chan je už členem Čínského lidového politického poradního shromáždění, což je legislativní poradní orgán sídlící v Pekingu a je tvořen z velké části členy komunistické strany.

Někteří uživatelé čínské sociální sítě Weibo však nadšení z Chanova plánu vstoupit do strany nesdílejí.

„Nemám pochyb o jeho patriotismu a profesionalitě, ale ten jeho životní styl … naši členové strany musí jít pozitivním příkladem,“ napsal jeden z uživatelů sítě. Jiný se podělil: „Asi to nemyslí vážně. Prostě jen hraje při různých příležitostech.“

Poukázáním na „životní styl“ byl podle serveru SCMP patrně míněn Chanův mimomanželský románek s hongkongskou herečkou Elaine Ng, se kterou má dceru Ettu (a s níž neudržuje žádný kontakt), a drogová závislost jeho syna Jayceeho, který je rovněž hercem.

Komunistická strana v Číně je přitom poměrně elitním uskupením. „Na rozdíl od zkušeností s komunistickou stranou v našem (českém) prostředí, kde bylo členství v partaji prakticky nevyhnutelné pro každého, kdo chtěl překročit kádrový strop, si čínská komunistická strana drží spíše elitní členskou základnu a pro běžné Číňany je to obvykle čest, když jsou, často po mnoha letech čekatelství, do strany přijati,“ uvádí server Sinopsis.

„Tomu odpovídají i některá statistická data – nyní má například 52 % členů alespoň bakalářský titul (v běžné populaci takového vzdělání dosáhne jen 15 % obyvatel Čínské lidové republiky). Je zde tedy zjevná snaha udržet stranu jako elitní organizaci a nenavyšovat ani tak kvantitu, jako spíše kvalitu členstva,“ píše se dále na serveru.

Hongkongský herec však dlouhodobě, a masivněji, sklízí kritiku i od svých fanoušků na Západě a prodemokratických aktivistů z Číny a Hongkongu, kteří mu z pochopitelných důvodů vyčítají příklon ke komunistickému režimu v Pekingu. „Je to zrádce lidí v Hongkongu,“ vyjádřil se loni pro server Vice čínský nezávislý kreslíř Badiucao, který nyní žije v Austrálii. Stejně rázný byl i prodemokratický aktivista Jeffrey Ngo: „Jackie Chan není jako člověk v roce 2020 populární. Lidé si z něj dělají legraci a nechtějí poslouchat, co říká, prostě proto, že to, co říká, je tak hloupé.“

Twitterová stránka Hong Kong World City se vyjádřila v podobném duchu: „Proč lidé v Hongkongu nesnášejí Jackieho Chana? Tady je jeden důvod.“ Pod statusem pak sdílela Chanovu fotografii s jeho citací z roku 2009: „Začínám si postupně uvědomovat, že Číňany je potřeba kontrolovat. Když nás nikdo nekontroluje, začínáme si dělat, co chceme.“

Chanův příklon ke komunistické straně je pro mnohé prodemokraticky smýšlející lidi v Číně a na Západě o to bolestnější, že herec ještě v roce 1989 vystoupil na koncertu na podporu studentských protestů na náměstí Nebeského klidu. Zlom v jeho veřejných působeních nastal zejména po roce 1997, kdy byl Hongkong vrácen Brity pod čínskou správu. Pekingský režim, který slíbil, že nejméně 50 let bude na území Hongkongu uznávat politiku „jedna země, dva systémy“, nyní zavádí drakonická opatření, která mají za cíl potlačit tamější prodemokratické hlasy.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Na péči o tříleté děti se některé obce připravily, jiné kritizují pomalé dotace

Na novou povinnost zajistit péči pro tříleté děti jsou některé obce připravené, protože už dřív začaly zvyšovat počty míst v mateřských školách. Jiné obce prostory pro dětské skupiny teprve chystají a některé kritizují dotační systém.

Není žádná definitivní informace o příčinách výpadku, tvrdí Sánchez

Španělská vláda zatím nemá žádnou definitivní informaci ohledně příčin rozsáhlého výpadku proudu, který dnes zasáhl Španělsko a Portugalsko. Dnes večer to podle agentur uvedl španělský premiér Pedro Sánchez.

Ve volbách v Kanadě podle médií zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho

V předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho, informují tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu

Slovensko a Maďarsko odmítají pokračování bojů na Ukrajině, spoléhají na USA

Slovensko a Maďarsko odmítají pokračování bojů na Ukrajině, spoléhají na kroky USA k nastolení míru. Novinářům to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico po schůzce se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

Co by pro Harvard znamenalo zrušení osvobození od daně, které navrhuje Trump?

Pokud by daňový úřad zrušil vzdělávací instituci osvobození od daně, spor by se pravděpodobně dostal k soudům.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.