Milan Kajínek

20. 7. 2021

Bývalý slovenský premiér Robert FicoLuboš Blaha ze strany SMER se na tiskové konferenci, která proběhla v červnu 2021, ostře vyjádřili proti politické propagaci očkování. Videonahrávku jejich rozhovoru s novináři publikuji na konci článku.

„Pro mě je očkování osobní, nikoliv stádovitá věc. Každý se má rozhodnout sám na základě informací, které získal, ale které lidé bohužel nedostávají,“ uvedl Fico na dotaz novináře, zda se nechal očkovat.

„Ať si lidé vyberou vakcínu, kterou chtějí, ale ať to udělají dobrovolně. Toto masírování, které dnes vidíme, je neuvěřitelné,“ řekl slovenský expremiér. „Já nebudu součástí reklamní kampaně farmaceutických firem ve světě, abych ještě já přispíval k jejich obrovským ziskům. Já se jednoduše očkovat nenechám.“

Nebyl jsem schopen zpětně dohledat konkrétní datum konference, ani zprávy v hlavních slovenských médiích o tom, že politici SMERu takto reagovali. A nenašel jsem nic ani na stránkách SMERu.

Pouze krátce a neúplně o jejich prohlášení informovala stránka Ereport 14. června 2021. Předseda SMERU byl za své postoje k vakcinaci kritizován v polovině července úřadem vlády, který uvedl, že Robert Fico zpochybňuje pozitivní účinky očkování.

Robert Fico na tiskové konferenci dodal, že nerozumí tomu, „proč bych měl někomu dělat reklamního agenta a musel někomu říkat – jděte se nechat očkovat.“

„Mám změnit svoje přesvědčení jen proto, že si to přejí farmaceutické firmy?“ ptal se expremiér. „Vždyť mě nechte, jsem samostatný člověk s vlastním rozumem, umím číst a psát, něco si najít na internetu, porovnávám si věci. Můj názor je, že se jednoduše nechci dát očkovat. Jestli je to zase nějaký zločin, že mám jiný názor, než který si přejí farmaceutické firmy… nebudu jako Čaputová agentem farma firem. Jednoduše nebudu.“

Podle Fica je podstatné, zda je očkování zdravé. „Všichni říkají, že očkování je svoboda. No, mě hlavně zajímá, jestli je očkování zdravé. To je pro mě nejpodstatnější,“ řekl expremiér a dodal, že ostře protestuje proti očkování dětí.

„Co je to prosím vás za nesmysl očkovat dvanáctileté děti experimentální vakcínou,“ ptá se Fico. „Děti, které procházejí covid v podstatě s lehkostí?“ Podle slovenského expremiéra se očkování dětí propaguje s postranními úmysly, aby si výrobci a prodejci vakcín mohli masivně zvyšovat finanční zisky.


Odpovědi politiků SMERu na tiskové konferenci publikoval fotograf Martin Hořčica na svém profilu 1. července 2021 a přidal k němu několik expresivních vět, které nejsou textem šířeným Epoch Times a jsou textem fotografa, viz popis pod videem.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.