Bývalý slovenský premiér Robert FicoLuboš Blaha ze strany SMER se na tiskové konferenci, která proběhla v červnu 2021, ostře vyjádřili proti politické propagaci očkování. Videonahrávku jejich rozhovoru s novináři publikuji na konci článku.

„Pro mě je očkování osobní, nikoliv stádovitá věc. Každý se má rozhodnout sám na základě informací, které získal, ale které lidé bohužel nedostávají,“ uvedl Fico na dotaz novináře, zda se nechal očkovat.

„Ať si lidé vyberou vakcínu, kterou chtějí, ale ať to udělají dobrovolně. Toto masírování, které dnes vidíme, je neuvěřitelné,“ řekl slovenský expremiér. „Já nebudu součástí reklamní kampaně farmaceutických firem ve světě, abych ještě já přispíval k jejich obrovským ziskům. Já se jednoduše očkovat nenechám.“

Nebyl jsem schopen zpětně dohledat konkrétní datum konference, ani zprávy v hlavních slovenských médiích o tom, že politici SMERu takto reagovali. A nenašel jsem nic ani na stránkách SMERu.

Pouze krátce a neúplně o jejich prohlášení informovala stránka Ereport 14. června 2021. Předseda SMERU byl za své postoje k vakcinaci kritizován v polovině července úřadem vlády, který uvedl, že Robert Fico zpochybňuje pozitivní účinky očkování.

Robert Fico na tiskové konferenci dodal, že nerozumí tomu, „proč bych měl někomu dělat reklamního agenta a musel někomu říkat – jděte se nechat očkovat.“

„Mám změnit svoje přesvědčení jen proto, že si to přejí farmaceutické firmy?“ ptal se expremiér. „Vždyť mě nechte, jsem samostatný člověk s vlastním rozumem, umím číst a psát, něco si najít na internetu, porovnávám si věci. Můj názor je, že se jednoduše nechci dát očkovat. Jestli je to zase nějaký zločin, že mám jiný názor, než který si přejí farmaceutické firmy… nebudu jako Čaputová agentem farma firem. Jednoduše nebudu.“

Podle Fica je podstatné, zda je očkování zdravé. „Všichni říkají, že očkování je svoboda. No, mě hlavně zajímá, jestli je očkování zdravé. To je pro mě nejpodstatnější,“ řekl expremiér a dodal, že ostře protestuje proti očkování dětí.

„Co je to prosím vás za nesmysl očkovat dvanáctileté děti experimentální vakcínou,“ ptá se Fico. „Děti, které procházejí covid v podstatě s lehkostí?“ Podle slovenského expremiéra se očkování dětí propaguje s postranními úmysly, aby si výrobci a prodejci vakcín mohli masivně zvyšovat finanční zisky.


Odpovědi politiků SMERu na tiskové konferenci publikoval fotograf Martin Hořčica na svém profilu 1. července 2021 a přidal k němu několik expresivních vět, které nejsou textem šířeným Epoch Times a jsou textem fotografa, viz popis pod videem.