Francie

Tisíce lidí ve Francii v sobotu demonstrovaly proti speciálnímu „zdravotnímu pasu“ a pochodovaly Paříží a dalšími francouzskými městy. Většina protestů byla pokojná a došlo jen k několika sporadickým střetům.

V Paříži bylo při tomto v pořadí již třetím víkendovém protestu proti covid pasu rozmístěno asi 3 000 příslušníků bezpečnostních složek. Systém takzvaných „zdravotních průkazů“ – podobných očkovacím pasům – byl minulý týden schválen francouzským parlamentem, přičemž zákon vstoupí v platnost 9. srpna. Průkaz bude vyžadován pro vstup do restaurací a dalších míst.

Německo

Německý soud v Berlíně o víkendu prohlásil, že probíhající protesty proti lockdownům jsou nezákonné, což vedlo k zatýkání demonstrantů. Soudci správního soudu v hlavním městě odmítli povolit 13 demonstrací, jak informoval server DW. Protesty organizovala skupina proti lockdownům. Organizátoři uvedli, že se k účasti na protestech přihlásilo asi 22 500 lidí.

Videozáznamyfotografie nahrané na Twitteru ukazovaly, jak jsou lidé – podle všeho demonstranti proti uzávěrám – v sobotu zatýkáni nebo naháněni policisty. Podle DW byl soudem zakázán i pochod plánovaný na neděli.

Němečtí soudci uvedli, že protesty by měly být zakázány, protože v opačném případě by usnadnily šíření covidu-19.

Mluvčí berlínské policie Thilo Cablitz novinářům řekl, že rozhodnutí se týkalo protestů, „jejichž účastníci pravidelně nedodržují zákonné předpisy, konkrétně předpisy na ochranu před infekcí“, včetně nošení roušky.

Itálie

V Itálii již druhý týden po sobě pochodovaly tisíce demonstrantů proti očkovacímu pasu ve městech jako Řím, Milán a Neapol. Milánští demonstranti se zastavili před budovou městského soudu a skandovali „Pravda!“ „Hanba!“ a „Svoboda!“, zatímco v Římě pochodovali s transparentem s nápisem „Vzdor“. Tyto demonstrace byly hlučné, ale pokojné.

Italské úřady zavedly vlastní zdravotní průkaz pro vstup do barů, restaurací a dalších podniků. Kritici tohoto opatření tvrdí, že je drakonické a porušuje základní osobní svobody.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku se podle místních médií sešlo více než 4000 lidí v Lucernu, aby demonstrovali proti očkovacím restrikcím.

„Myslím, že nám nikdo nesmí říkat, co máme dělat,“ sdělila agentuře Associated Press 37letá zdravotní sestra Hager Ameurová, která dala v zaměstnání výpověď. Dodala, že s francouzskými zdravotníky se během první vlny covidu-19 zacházelo poměrně špatně. „A teď nám najednou říkají, že když se nenecháme očkovat, je to naše vina, že jsou lidé nakažení. Myslím, že je to odporné.“

„Vytváříme segregovanou společnost a myslím, že je neuvěřitelné, že se to děje v zemi zastávající lidská práva,“ řekla deníku The Guardian Anne, učitelka, která protestovala v Paříži a neuvedla své příjmení. „A tak jsem vyšla do ulic; nikdy v životě jsem neprotestovala… Myslím, že naše svoboda je ohrožena,“ dodala dále.

Francouzské úřady uvedly, že musejí zavést zdravotní pasy kvůli tomu, že varianta delta je nakažlivější. V pátek večer bylo potvrzeno více než 24 000 nových případů za den – ve srovnání s několika tisíci případů denně na začátku měsíce.

Ministr vnitra Gerald Darmanin na Twitteru napsal, že policie zadržela 10 protestujících v Paříži a devět demonstrantů na jiných místech Francie, a zároveň dodal, že tři policisté byli zraněni.

Mimo Evropu vyšly do ulic tisíce demonstrantů v Malajsii. Protestující měli na obličeji roušky a dodržovali odstupy. Protestovali proti tomu, jak vláda přistupuje k viru, a zároveň požadovali odstoupení premiéra. Kritici tvrdili, že premiér Muhyiddin Yassin využívá pandemických lockdownů a dalších omezení k posílení své moci.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press. Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)