Jack Phillips

1. 8. 2021

Francie

Tisíce lidí ve Francii v sobotu demonstrovaly proti speciálnímu „zdravotnímu pasu“ a pochodovaly Paříží a dalšími francouzskými městy. Většina protestů byla pokojná a došlo jen k několika sporadickým střetům.

V Paříži bylo při tomto v pořadí již třetím víkendovém protestu proti covid pasu rozmístěno asi 3 000 příslušníků bezpečnostních složek. Systém takzvaných „zdravotních průkazů“ – podobných očkovacím pasům – byl minulý týden schválen francouzským parlamentem, přičemž zákon vstoupí v platnost 9. srpna. Průkaz bude vyžadován pro vstup do restaurací a dalších míst.

Německo

Německý soud v Berlíně o víkendu prohlásil, že probíhající protesty proti lockdownům jsou nezákonné, což vedlo k zatýkání demonstrantů. Soudci správního soudu v hlavním městě odmítli povolit 13 demonstrací, jak informoval server DW. Protesty organizovala skupina proti lockdownům. Organizátoři uvedli, že se k účasti na protestech přihlásilo asi 22 500 lidí.

https://twitter.com/stadtrandaktion/status/1421843430657953807?ref_

Videozáznamyfotografie nahrané na Twitteru ukazovaly, jak jsou lidé – podle všeho demonstranti proti uzávěrám – v sobotu zatýkáni nebo naháněni policisty. Podle DW byl soudem zakázán i pochod plánovaný na neděli.

Němečtí soudci uvedli, že protesty by měly být zakázány, protože v opačném případě by usnadnily šíření covidu-19.

Mluvčí berlínské policie Thilo Cablitz novinářům řekl, že rozhodnutí se týkalo protestů, „jejichž účastníci pravidelně nedodržují zákonné předpisy, konkrétně předpisy na ochranu před infekcí“, včetně nošení roušky.

Itálie

V Itálii již druhý týden po sobě pochodovaly tisíce demonstrantů proti očkovacímu pasu ve městech jako Řím, Milán a Neapol. Milánští demonstranti se zastavili před budovou městského soudu a skandovali „Pravda!“ „Hanba!“ a „Svoboda!“, zatímco v Římě pochodovali s transparentem s nápisem „Vzdor“. Tyto demonstrace byly hlučné, ale pokojné.

Italské úřady zavedly vlastní zdravotní průkaz pro vstup do barů, restaurací a dalších podniků. Kritici tohoto opatření tvrdí, že je drakonické a porušuje základní osobní svobody.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku se podle místních médií sešlo více než 4000 lidí v Lucernu, aby demonstrovali proti očkovacím restrikcím.

„Myslím, že nám nikdo nesmí říkat, co máme dělat,“ sdělila agentuře Associated Press 37letá zdravotní sestra Hager Ameurová, která dala v zaměstnání výpověď. Dodala, že s francouzskými zdravotníky se během první vlny covidu-19 zacházelo poměrně špatně. „A teď nám najednou říkají, že když se nenecháme očkovat, je to naše vina, že jsou lidé nakažení. Myslím, že je to odporné.“

„Vytváříme segregovanou společnost a myslím, že je neuvěřitelné, že se to děje v zemi zastávající lidská práva,“ řekla deníku The Guardian Anne, učitelka, která protestovala v Paříži a neuvedla své příjmení. „A tak jsem vyšla do ulic; nikdy v životě jsem neprotestovala… Myslím, že naše svoboda je ohrožena,“ dodala dále.

Francouzské úřady uvedly, že musejí zavést zdravotní pasy kvůli tomu, že varianta delta je nakažlivější. V pátek večer bylo potvrzeno více než 24 000 nových případů za den – ve srovnání s několika tisíci případů denně na začátku měsíce.

Ministr vnitra Gerald Darmanin na Twitteru napsal, že policie zadržela 10 protestujících v Paříži a devět demonstrantů na jiných místech Francie, a zároveň dodal, že tři policisté byli zraněni.

Mimo Evropu vyšly do ulic tisíce demonstrantů v Malajsii. Protestující měli na obličeji roušky a dodržovali odstupy. Protestovali proti tomu, jak vláda přistupuje k viru, a zároveň požadovali odstoupení premiéra. Kritici tvrdili, že premiér Muhyiddin Yassin využívá pandemických lockdownů a dalších omezení k posílení své moci.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press. Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.