Nedávná epidemie onemocnění covidu-19 v Číně, která byla nejprve hlášena ve východočínském městě v provincii Ťiang-su, se rozšířila do Pekingu a nejméně sedmi dalších provincií. V důsledku přísné reakce čínského režimu byly statisíce lidí omezeny v pohybu.

Hromadná nákaza ve městě Nan-ťing, spojovaná s pracovníky letiště, která se objevila na začátku tohoto měsíce, se od 30. července postupně dostala až do hlavního města Číny a pronikla do dalších 21 měst. Za touto nedávnou epidemií wuchanského koronaviru byla identifikována takzvaná varianta delta.

Zdravotnické úřady v Pekingu uvedly, že 28. července se do hlavního města vrátil pár nakažený wuchanským virem, který způsobuje onemocnění covid-19. Úřady naznačily, že se dvojice virem nakazila při cestě do města Čang-ťia-ťie, dalšího epicentra souvisejícího s epidemií v Nan-ťingu.

Komunistická strana následně vydala zákaz vycházení pro 41 000 lidí žijících v devíti obytných oblastech sousedících s pekingskou čtvrtí Čchang-pching, kde inkriminovaný pár žije.

„Jsme zavření doma a nemůžeme nikam jít. Lidé v mém bydlišti dostali od května do června dvě dávky vakcíny. Moje rodina a přátelé jsou všichni očkovaní, což byl požadavek pracovníků místní komunity,“ řekl 29. července deníku The Epoch Times obyvatel čtvrti jménem Wang.

„Nyní se však zdá, že vakcíny nefungují a podané vakcíny nic neznamenají,“ diví se Wang.

Lékař, který pracuje v komunitní lékárně ve čtvrti Čchang-pching, sdělil deníku The Epoch Times: „[Máme] vyprodáno 75 procent léčivého alkoholu a dezinfekčních prostředků pro domácnost. Regály obchodů s potravinami jsou prázdné.“

Místní státní médium Beijing Daily (Pekingský deník) uvedlo, že zdravotnické úřady vzbudily místní obyvatele o půlnoci a nařídily jim dostavit se na test nukleových kyselin.

Zpráva citovala místní obyvatele, kteří vyprávěli, že městští úředníci jim 29. července zhruba ve dvě hodiny ráno klepali na dveře, aby je donutili testy podstoupit.

Obyvatelé čekající ve frontě na test nukleové kyseliny na covid-19 v Nan-ťingu v čínské provincii Ťiang-su, 21. července 2021. (STR/AFP via Getty Images)

Majitel obchodu v druhém okrese Lung-jüe-jüan potvrdil deníku The Epoch Times, že lidé byli skutečně během noci testováni.

Lidé z několika dalších provincií, kteří byli nedávno pozitivně testováni na wuchanský virus, uvedli podobnou cestovní historii, kdy 22. července navštívili divadelní představení v Čang-ťia-ťie.

Dva tisíce diváků, kteří se 22. července večer zúčastnili představení, jsou podle místních úřadů považováni za osoby s vysokým rizikem nákazy.

Byli mezi nimi tři nakažení z rodiny, která nevykazovala žádné příznaky a cestovala přes letiště Nanjing Lukou, kde byl diagnostikován první případ.

Celý článek… (v angličtině)

Článek byl radakčně zkrácen. Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (MK)