SOSP

2. 8. 2021

Během července jsme se obrátili na vedení a nebo zákonodárce všech politických stran a hnutí, které měly podle průzkumů šanci uspět v nadcházejících parlamentních volbách, s pěti otázkami. Všem jsme nechali více než dva týdny na to, aby nám zaslaly svoje odpovědi s tím, že je v plném znění zveřejníme. Odpovědi publikujeme v pořadí, v jakém jsme je obdrželi, a každé otázce věnujeme postupně jeden článek.

Otázka č.1: Pokud máte ve volebním programu obranu svobody projevu, jaké konkrétní kroky chystáte?

První otázka je nejobecnější a odpovědi můžete konfrontovat s volebními programy jednotlivých stran a hnutí. Necháváme na vašem posouzení, zda to myslí vážně a nebo se spíš schovávají za obecné fráze. Pro připomenutí si můžete přečíst rekapitulaci naší komunikace s jednotlivými stranami v uplynulých 9 měsících.


ANO

Volební program dáváme dohromady a určitě v něm nebude chybět pasáž o nepřijatelnosti cenzury. Zásadně budeme bránit svobodu slova, svobodu vyjadřování, a to i přesto, že se nám nemusí názor oponenta líbit. Je veskrze paradoxní, že bod programu – svoboda beztrestně vyjadřovat odlišný názor – má politický subjekt ve volebním programu v roce 2021. Kdo by to před deseti lety čekal, že.

Pravidla jsou jasná – to, co je zakázané, trestané či omezované v off-line projevu (tiskový zákon, šíření nenávisti, podpora násilí apod.), musí být zakázané, trestané a omezované i v on-line prostoru (sociální sítě). Nic nad tento zákonný rámec.

Garant: Patrik Nacher

Trikolóra Svobodní Soukromníci

Hájíme tři klíčové pilíře. Právo rozhodovat o sobě, právo rozhodovat o své zemi a právo svobodně se vyjadřovat. Jsme pro zachování absolutní svobody slova. Velmi dobře si totiž uvědomujeme, že dnešní doba přináší čím dál více snah o deformaci svobody projevu, která povede k ohrožení demokratického světa tak, jak jej posledních 32 let známe.

V oblasti sociálních médií, ale i v těch tradičních, vznikají mnohé iniciativy, které pod pláštěm boje proti dezinformacím, fake news a nenávistným projevům omezují svobodu slova a nastolují novodobou formu cenzury. Tento vývoj s obavou sledujeme, pravidelně o něm reportujeme a kategoricky jej odmítáme. Proto podnikneme všechny nezbytné kroky k tomu, abychom svobodu slova ochránili.

Ústava ČR garantuje svobodu slova, na sociálních sítích naopak dochází k jejímu dlouhodobému porušování. Chceme prosadit zákon, který zabrání korporacím na území ČR omezovat svobodu slova, jak jim ukládá legislativa EU. V našem programu naleznete také zákaz šmírování internetu a trestání svobody slova.

Garant: Natálie Vachatová

SPD

Svoboda projevu je základním demokratickým právem. Program SPD obsahuje odpor proti cenzuře. Uvažujeme o sankcích za uplatňování cenzury. Spatřujeme ji i v nevyváženosti ve vysílání veřejnoprávních médií a v potlačování důležitých informací, ale i v mazání obsahu a blokování uživatelů na sociálních sítích, protože jde o veřejnou službu. Máme záměr prosazovat v legislativě zákaz všech forem cenzury.

Garant: Ivan David

KSČM

Svoboda projevu je jeden z pilířů demokracie a ústavních práv člověka. Našim cílem je co největším transparentnost zásahu státu a firem do tohoto práva. Žádné blackboxy a black ani white seznamy nesmí být bez řádné a nezávisle kontroly. Omezit člověka lze pouze zákonem a to prosazujeme i v oblasti svobody projevu.

Garant: Leo Luzar

KDU-ČSL

Ve volebním programu, kapitola „Reforma státu a práva“ máme uvedenu jako základní hodnotu, kterou považujeme za základ demokratické společnosti, právo na svobodu projevu. Chceme rozhodně bránit jeho svévolnému omezování ve veřejném i digitální prostoru.

Garant: Marek Výborný

ODS

Za základ demokratické společnosti pokládáme názorovou pluralitu a právo na svobodu projevu. Budeme rozhodně bránit jejich svévolnému omezování ve veřejném i digitálním prostoru. Obrana svobody projevu je jednou z našich základních programových tezí. (naleznete v programu v sekci 4.2)

Garanti: Marek Benda a Jan Skopeček

Volný blok

Prvním programovým bodem je bod „Svoboda“. Říkáme v něm mimo jiné, že „nepřípustné jsou: omezování svobody a jakákoliv cenzura.“ Nejjednodušším krokem je proto důsledné dodržování a vymáhání platných zákonů a nezavádění nových, progresivistických prvků. Ke svobodě projevu patří i svoboda mlčet. Progresivistické heslo „silence is violence“ – mlčení je zločin – je pro nás proto zcela nepřijatelné. Svoboda projevu je v právním státě zaručena a je neomezená: každá svoboda je totiž spjata s odpovědností. Svoboda je pro každého – ovšem ne každý je ochoten nést její náklady.

Garant: Hana Lipovská


Piráti, ČSSD, STAN, Top09 a Přísaha neodpověděli ani po urgenci.

Zdroj: Sosp.cz

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?