Meiling Lee

10. 8. 2021

Francouzská vláda v pondělí rozšířila počet činností, při nichž je nutné používat „zdravotní průkaz“, a to navzdory rozsáhlým protestům proti těmto opatřením.

Rozšíření platnosti průkazu zahrnuje návštěvy nemocnic, cestování mezi městy a návštěvy restaurací a kaváren.

Průkaz je dokladem o očkování, negativním testu na covid-19 nebo o uzdravení z této nemoci. Od 21. července je vyžadován na akcích nebo v kulturních zařízeních, kde se shromažďuje více než 50 osob, včetně sportovních akcí a kin.

Průkaz obsahuje QR kód, který se naskenuje při vstupu do místa konání nebo na akci a může být v papírové nebo digitální podobě.

V současné době není vyžadován pro děti, ale od 30. srpna se budou muset všichni lidé starší 12 let před vstupem na akci nebo do veřejného prostoru prokázat průkazem imunity.

Osoby jsou považovány za plně očkované sedm dní po druhé dávce vakcíny Pfizer, Moderna nebo AstraZeneca, čtyři týdny po jedné dávce vakcíny Johnson & Johnson nebo sedm dní po jedné dávce jakékoli vakcíny proti covidu-19 podané osobám, které se zotavily z předchozí infekce.

Covid pas je součástí snahy vlády omezit rostoucí počet případů covidu-19 a podpořit očkování. K neděli 8. 8. bylo plně očkováno více než 37 milionů, tj. 55,5 % Francouzů.

„Pas a očkovací kampaň by nám měly pomoci vyhnout se novým zákazům vycházení a uzávěrám,“ řekl ministr zdravotnictví Olivier Véran francouzskému deníku Le Parisien v sobotu, kdy již čtvrtý víkend po sobě pokračovaly protesty proti pasu a povinnému očkování zdravotnických pracovníků, které má platit od 15. září.

Podle francouzského ministerstva vnitra demonstrovalo o uplynulém víkendu po celé zemi více než 200 000 lidí, z toho 17 000 v Paříži. Odpůrci průkazu a dalších povinných nařízení tvrdí, že vláda zasahuje do jejich občanských svobod.

V reakci na protesty oznámil Véran mírné změny v pravidlech zdravotního průkazu. Vláda bude nyní akceptovat negativní výsledek PCR nebo antigenního testu během posledních 72 hodin namísto původních 48 hodin. Kromě toho bude platit i negativní samotest provedený pod lékařským dohledem.

Francie v neděli podle worldometers.info zaznamenala přes 20 000 případů onemocnění covid-19 a 30 úmrtí. Zatímco počet nových případů v posledních šesti týdnech nepřetržitě stoupá, počet hospitalizací a úmrtí se nezvyšuje stejným tempem jako v minulých vlnách.

Přísná pravidla ohledně covidu-19 budou platit až do 15. listopadu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.