Generální tajemník Komunistické strany Číny, Si Ťin-pching, má v plánu vštípit všem čínským občanům loajalitu – a chce začít již u žáků základních škol.
Až se žáci v celé zemi v září vrátí z letních prázdnin, najdou ve svých učebních osnovách ještě jeden předmět: „Si Ťin-pchingovo myšlení“.
Nová snaha o ideologickou kontrolu bude probíhat od základní školy až po vysokou. Povinná učebnice s názvem „Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu“ bude mít pět vydání, z nichž se budou každý týden učit žáci třetích, pátých, osmých a desátých tříd.
Cílem knihy je „postupně formovat studenty k podpoře vedení strany a socialistického systému“, uvádí se v nedávném oznámení ministerstva školství.
Podle odborníků tento krok spolu s rostoucím omezením západních materiálů ve třídách ukazuje na snahu režimu posílit ideologickou kontrolu, počínaje formováním světonázoru nejmladší generace.
„Pokud kontrolujete vzdělávání, kontrolujete ve skutečnosti myšlení celé populace,“ řekl deníku The Epoch Times Li Jüen-chua, bývalý docent na Capital Normal University College of Education v Pekingu.
„Politický úkol“
Si Ťin-pchingovo myšlení, také známé jako „sismus“ (odvozeno od Si Ťin-pchingova příjmení, pozn. red.), bylo zapsáno do stanov Komunistické strany Číny během důležitého celostátního sjezdu strany v roce 2017. Od té doby čínské úřady a státem podporované instituce zřídily 18 výzkumných center, která se věnují studiu této ideologie.
S blížícím se začátkem nového školního roku místní vzdělávací úřady zintenzivnily školení, aby své učitele s novým materiálem seznámily, zatímco státní média chrlí propagandu připravující půdu pro uvedení učebnic na trh. Podle státního deníku Hebei Daily v severočínské provincii Che-pej, která obklopuje Peking, vysvětlilo 3. srpna 20 odborníků na virtuálním semináři asi 44 000 učitelů z celé provincie klíčové principy učebnice a poučilo je, jak mají látku vyučovat ve svých třídách.
Chuang Čchiang, vedoucí státního nakladatelství People’s Education Press, které knihu vydává, označil vydání učebnice za „další důležitý politický úkol“ a dodal, že jde o „konkrétní krok“, jak Si Ťin-pchingovo myšlení „vštípit do mozků studentů“.
Blokování zahraničního obsahu
V souladu s prosazováním Si Ťin-pchingova myšlení u studentů režim také zpřísňuje kontrolu zahraničního obsahu vyučovaného ve třídách.
Regulační orgány v oblasti vzdělávání nedávno ukončily 286 partnerství mezi čínskými a zahraničními univerzitami, jako jsou New York University, Georgia Institute of Technology a City University London.
Koncem července čínské úřady nařízením, které mělo údajně snížit zátěž studentů, rovněž zakázaly agenturám poskytujícím výuku mimo školní areál poskytovat zahraniční výuku nebo zaměstnávat lektory, kteří sídlí v zahraničí.
V návaznosti na toto nařízení nejméně osm doučovacích společností přestalo prodávat zahraniční doučování studentům v Číně a některé z nich uvedly, že se zaměří na alternativní kurzy, jako je čínská mluva a čtení.
Toto nařízení zasadilo obrovskou ránu soukromému doučovacímu průmyslu, jehož hodnota dosahuje 120 miliard dolarů. Od 5. srpna již není možné stahovat oblíbenou aplikaci pro výuku jazyků Duolingo z obchodů s aplikacemi pro Android, které provozují společnosti Huawei a čínský technologický gigant Tencent. Podle zpráv čínských médií zavírá své brány také Wall Street English, špičkové centrum pro výuku angličtiny.
Frank Tian Xie, který vyučuje online program MBA na Univerzitě Jižní Karolíny v Aikenu, uvedl, že režim – pod dojmem „blížící se krize“ – se pravděpodobně cítí ohrožen svobodou těchto společností při výuce obsahu mimo jeho kontrolu.
„Chtějí zablokovat všechny možné kanály, které mohou šířit svobodu a pravdu,“ řekl deníku The Epoch Times.
Některá velká čínská města samostatně provedla přísnější opatření.
V Pekingu zástupci školství potvrdili zákaz výukových materiálů ze zemí mimo Čínu na základních a středních školách. Šanghaj, která svým školám totéž nařídila na začátku srpna, rovněž zrušila testy z anglického jazyka pro třetí až pátou třídu.
Podle disidenta a nezávislého vědce Wu Cuo-laje se režim omezováním výuky angličtiny mezi studenty snaží v konečném důsledku oslabit schopnost Číňanů zapojit se do mezinárodního společenství.
Podle Wuova názoru se čínské úřady snaží „přimět děti, aby studovaly jen nezbytné minimum a omezily jejich kontakt s anglicky psanými materiály ve volném čase, aby tak mohly zbytek času věnovat naslouchání Siově ideologii“.
„Takto funguje indoktrinace,“ řekl deníku The Epoch Times.
Paní Li, manažerka střední úrovně v jedné šanghajské finanční firmě, která si nepřála uvést své celé jméno, sdělila, že ji nová rozsáhlá politika jejího města znepokojuje.
„Nenaznačuji, že angličtina je kdovíjak úžasná, ale je to nástroj – okno, kterým lze vidět svět,“ řekla deníku The Epoch Times. „Pouze když se podíváte, jak daný problém vidí různé země a různí lidé, můžete si vytvořit vlastní názor.“
Přesto zapochybovala, že čínští rodiče, kteří mají tendenci do vzdělání svých dětí hodně investovat, aby jim pomohli s uplatněním v životě, se novým nařízením ochotně podvolí a nechají své děti „prohrát na startovní čáře“.
„Rodiče nejsou hloupí,“ řekla.
Na této zprávě se podílel Luo Ya. Článek byl redakčně zkrácen.