Jack Phillips

16. 8. 2021

Afghánský prezident Ašraf Ghaní podle vysokého představitele Tálibánu v neděli uprchl ze země, zatímco teroristická skupina Tálibán obklíčila hlavní město Kábul a vstoupila do afghánského prezidentského paláce.

Fotografie kolující po internetu ukazují členy Tálibánu, jak drží v paláci pušky typu AK-47. V rozhovoru pro televizi al-Džazíra během živého vysílání jeden z členů skupiny, který se nacházel uvnitř prezidentského paláce, uvedl, že Tálibán plánuje v blízké budoucnosti vyhlásit Afghánistán „Islámským emirátem Afghánistán“.

„Dosáhli jsme vítězství, které jsme si nedokázali představit,“ řekl mulla Baradar, spoluzakladatel Tálibánu, ve videu adresovaném příznivcům skupiny. Dodal, že „nyní jde o to, jak sloužit a zabezpečit náš lid a zajistit mu dobrý život podle jeho nejlepších schopností“, uvádí se v překladu.

Abdulláh Abdulláh, šéf Vysoké rady pro národní usmíření, na sociálních sítích potvrdil, že prezident Ghaní uprchl ze země, což se stalo zhruba den poté, co Ghaní prohlásil, že bude schopen shromáždit zbytky afghánských vládních sil k obraně šestimilionového Kábulu.

„Bývalý afghánský prezident opustil Afghánistán a zanechal zemi v této obtížné situaci,“ řekl Abdulláh ve videu podle překladu jeho komentáře na sociálních sítích. „Bůh by ho měl pohnat k odpovědnosti.“

Ghaní vydal o několik hodin později prohlášení, v němž uvedl, že odjel, aby zabránil krveprolití v Kábulu.

„Narazil jsem na těžkou volbu; měl jsem se postavit tváří v tvář ozbrojenému Tálibánu, který chtěl vstoupit do paláce, nebo opustit drahou zemi, jejíž ochraně jsem zasvětil svůj život … posledních 20 let,“ uvedl podle překladu ve zprávě.

Na videozáznamech kolujících po internetu je vidět, jak Tálibán vjíždí do Kábulu a vítají ho davy příznivců. Americké velvyslanectví mezitím v upozornění uvedlo, že kábulské letiště je pod palbou, a vyzvalo americké zaměstnance, aby se ukryli na místě.

„Bezpečnostní situace v Kábulu se rychle mění, a to i na letišti. Objevují se zprávy o střelbě na letišti, proto dáváme americkým občanům pokyn, aby se ukryli na místě,“ uvádí se v bezpečnostním upozornění velvyslanectví.

Ministr zahraničí Antony Blinken v neděli sdělil médiím, že Tálibán by neměl útočit na americké síly nebo personál, a uvedl, že „na to bude reagováno velmi silnou a rozhodnou odpovědí“.

Přibližně ve stejnou dobu, kdy Ghaní v neděli odletěl, napsala teroristická skupina Tálibán, že nařídila svým bojovníkům vstoupit do Kábulu poté, co obklíčí afghánské hlavní město, s odůvodněním, že je nutné zabránit „obyčejným zlodějům a lupičům“, aby škodili lidem.

„Občané Kábulu by neměli pociťovat žádný strach z [Tálibánu]“ a jejich „síly vstoupí do města Kábul velmi snadno“, uvedl mluvčí skupiny. „Vojenské jednotky Islámského emirátu vstoupily do Kábulu, aby zajistily bezpečnost,“ napsal později mluvčí.

Tálibán, který byl před několika desetiletími označen americkým ministerstvem zahraničí za teroristickou organizaci, také nařídil svým bojovníkům, aby nevstupovali do domů lidí, „nikoho nepronásledovali ani neobtěžovali“.

Po celém Afghánistánu se však objevují zprávy o vraždách z pomsty a dalších brutálních taktikách v oblastech, které skupina v posledních dnech obsadila.

Před Ghaního zjevným odchodem vládní představitelé a mluvčí Tálibánu prohlásili, že pracují na „mírovém předání moci“. Po Ghaního odchodu však není jasné, zda k tomu dojde.

Mluvčí Tálibánu Suhail Šahín řekl katarskému satelitnímu zpravodajskému kanálu al-Džazírra, že povstalci „čekají na mírové předání města Kábul“. Odmítl uvést podrobnosti o případných jednáních mezi jeho silami a vládou.

Když byl Šahín dotázán, jakou dohodu Tálibán chce, připustil, že usiluje o bezpodmínečnou kapitulaci ze strany ústřední vlády.

Ministr zahraničí Antony Blinken potvrdil, že zaměstnanci amerického velvyslanectví budou evakuováni z Kábulu, neřekl však, zda si Spojené státy ponechají v zemi diplomatickou přítomnost.

Rychlé přelety vrtulníků v blízkosti amerického velvyslanectví začaly v neděli, několik hodin poté, co teroristé obsadili nedaleké město Džalálábád – které bylo kromě hlavního města posledním velkým městem, jež nebylo v rukou Tálibánu.

Spojené státy se před několika dny rozhodly vyslat tisíce vojáků, aby pomohli evakuovat část personálu, a to v souvislosti se zprávami, že zaměstnanci velvyslanectví budou posláni na nedaleké kábulské letiště. Vojenské vrtulníky pendlovaly mezi areálem velvyslanectví a letištěm, kde jádro přítomných zůstane tak dlouho, jak to bude vzhledem k bezpečnostním podmínkám možné.

Neděle začala obsazením nedalekého města Džalálábád, které bylo kromě hlavního města posledním velkým městem, jež nebylo v rukou Tálibánu. Afghánští představitelé uvedli, že bojovníci obsadili také hlavní města provincií Maidan Wardak, Chóst, Kapisa a Parwan a poslední vládní pohraniční stanoviště v zemi.

Spojené státy již několik let hledají východisko z války. Washington pod vedením prezidenta Donalda Trumpa podepsal v únoru 2020 dohodu s Tálibánem. O více než rok později oznámil prezident Joe Biden plán stáhnout všechny americké síly do konce tohoto měsíce, což vyvrcholí v den výročí teroristických útoků z 11. září.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press. Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.


Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...