Gq Pan

18. 8. 2021

Ředitel amerického Národního institutu pro zdraví (NIH) Francis Collins připustil, že tlaky na nošení pokrývek dýchacích cest (dále jen roušky) ve školkách a školách jsou založený spíše na obavách před potenciálním uzavřením zařízení než na datech o dopadu covidu-19 na děti.

Během rozhovoru v pořadu Hugha Hewitta se moderátor Collinse ptal na nejnovější federální doporučení CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí), dle kterého by měly nosit roušky i děti ve školkách. Collins obhajoval doporučení tím, že i když se u malých dětí vyskytuje covid-19 jen vzácně, studenti bez roušek můžou ve školních zařízeních vyvolat epidemii a způsobit tak svým spolužákům návrat k distančnímu studiu.

„Pořád je to docela vzácný jev, ale není to nula a doposud na to zemřelo již 400 dětí. Takže to musíme zvažovat,“ řekl Collins.

„Pokud budou ve třídách bez roušek, víte, co se stane. Propukne epidemie,“ pokračoval ředitel NIH. „A co se stane pak? Děti půjdou znovu domů. To je špatný důsledek. Takže i pokud bychom se neobávali o jejich zdraví, tak pokud bychom chtěli, aby zůstaly na prezenční výuce, roušky by mohly být důležitým nástrojem, jak toho dosáhnout.“

Hewitt, kterého zarazila formulace „by mohly být“, poznamenal, že žáci stupně K-3 (odpovídající 3. třídě základních škol v ČR) jsou citliví na poruchy řeči, které je pak ovlivňují po zbytek života. Nošení roušek, které zakrývá tvář a ústa, tomu „napomáhá“. Moderátor se také zeptal na to, zda jsou k dispozici data poukazující na to, že žáci K-3 „jsou naopak více ohroženi hospitalizací nebo různými nemocemi kvůli nenošení roušek“.

„Přeji si, abychom taková data měli,“ odpověděl Collins. „Ale Hughu, myslím, že mě neposloucháte. Není to jenom o tom.“

„Obáváte se o to, co se stane. Ale právě jste řekl, že neexistují žádná data,“ odpověděl Hewitt. „Takže se, vy lidi, jen domníváte.“

Collins pak vysvětloval, že úředníci zdravotnictví se nedomnívají, a znovu poukázal na nové zprávy o uzavření tříd kvůli případům covidu-19. Hewitt ale argumentoval přehnanými reakcemi školních okrsků, protože neexistují žádná data, která ukazují, že riziko vážných následků symptomů covid-19 převažuje nad vadami vývoje řeči.

„Tvrdíte mi, že zavřeli [třídy] kvůli počtu pozitivních testů,“ řekl Hewitt. „Ale utrpěli studenti skutečnou újmu? Protože pokud to byla chřipka nebo běžné nachlazení dětí, bylo to špatné a panické rozhodnutí.“

„Myslím, že jsme vytvořili obavu ohledně paniky z epidemie u dětí, když děti nevykazují žádné výrazné [symptomy],“ dodal. „Nemyslím si, že máte jakákoliv čísla, která by srovnávala významná rizika mezi tím, že jsou děti doma, a dlouhodobým nedostatečným vzděláním.“

„Hughu, nemyslím si, že bychom měli ani takováto data,“ reagoval ředitel NIH. „Myslím, že právě teď se všichni snažíme dělat to nejlepší, co umíme.“

Ve své poslední směrnici pro znovuotevření škol CDC doporučuje kvůli „šířící se a vysoce nakažlivé variantě delta univerzální nošení roušek ve vnitřních prostorách“ u studentů ve věku 2 roky a starších, u zaměstnanců, učitelů a návštěv škol do stupně K-12 (obdoba našich středních škol), nehledě na to, zda jsou či nejsou očkovaní.

„CDC opravdu velmi nerado dělá doporučení na základě nepodložených informací, ale někdy máte v danou chvíli k dispozici jenom to,“ řekl Collins.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.