Než se odhodláte vystoupat na vyhlídku z věže kostela sv. Petra a Pavla v Čáslavi, upozorní vás průvodkyně, že do počtu vystoupaných stupňů náleží i dva žebříky. První nejvyšší věží v ČR je ta od kostela sv. Bartoloměje v Plzni (výška 102 m) , druhá je sv. Vít v Praze (96 m). Na třetím místě je ta čáslavská s 88,5 m. Tak abychom věděli, do čeho jdeme.

Od 1. srpna 2021 je po opravách věž zpřístupněna. Když začneme stoupat, čeká nás několik zastavení. Nejprve menší zvon, který již není v používání, pak hodinový stroj a velký zvon, který se ozývá doposud. Hodinový stroj tiká, hodiny odbíjí.

Z nejvyššího místa máme výhledy do širého kraje několika okny. Každé gotické okénko má popisku, kam dohlédneme a co z něj právě uvidíme.

A tak směrem na Hradec Králové spatříme Městské muzeum, synagogu nebo Dusíkovo divadlo.

Ve směru na Brno se nachází zámek Filipov, Podměstský rybník a Otakarova bašta, zachovalá z původního opevnění města.

Směr na Tábor nabídne pohled na evangelický kostel, jehož věž jen nesměle soutěží s výškou naší gotické vyhlídky, a dále od centra původní místo, kde stával Čáslavský hrádek.

Směr Kolín nabídne městské lázně, Žižkovu bránu i kostel sv. Alžběty.

Spatřit shůry můžeme i stanový tvar trojlodí gotického kostela, sedlovou střechu presbytáře až tak ne.

Po sestupu z věže dolů jsme obohaceni vyhlídkami a můžeme se pustit do objevování dalších památek a zajímavých míst v Čáslavi. Pokud chceme nahlédnout dovnitř děkanského kostela, který tone v dlouhodobých opravách, je možnost zatím pouze o víkendu.