Zdenka Danková

29. 7. 2021

Telč – Renesanční perla na Vysočině je proslulým pojmem. Zájemci obvykle navštíví zámek, náměstí, věž sv. Ducha, věž sv. Jakuba Staršího, možná i galerie – a po zdařilém občerstvení odjedou pryč. Telč má však i jinou, méně atraktivní nabídku, pro milovníky historie a přírodních zákoutí.

Když zamíříme k rozhledně, putujeme lesem a pěšinou. Jak se blížíme ke kovové věži, uslyšíme, jak ve větru rezonuje. V lesnatém porostu zní jako tajemná hudba. Název Oslednice připomíná poslední cestu kdysi odsouzených, kteří sem putovali na svoji popravu. Popraviště bývalo vždy za městem…

Z rozhledny máme městečko Telč jako na dlani, se zámkem a věžemi, navíc vidíme i hrad Roštejn a horu Javořici, nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny.

Po sestoupení ze 175 schodů pokračujeme na popravčí vrch s památným křížem, dále alejí k židovskému hřbitovu. Ten zdejší je skromný oproti třebíčskému nebo v Třešti. Putujeme alejí vzrostlých stromů, kam se místní lidé teď v létě po večerech chodí podívat na létající světlušky.

Ze síně při vchodu do hřbitova je v současnosti obrazová galerie, můžete tam zastihnout i mladé výtvarníky, jak tvoří svoje díla. Místo skýtá poklidné zákoutí k procházce i k zamyšlení v zeleni mezi stromy a starými náhrobky.

Pro zvětšení fotogalerie klikněte na obrázek:

Pokračujeme k bývalému parnímu mlýnu, který je dnes opuštěný. Jde o památku zapsanou do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek. Na tzv. Starém městě, pod hrází Staroměstského rybníku, nacházíme zbytky původní mohutné stavby parního mlýnu, jenž byl založen počátkem 16. století. Nějaký čas také sloužil jako část továrny Jakuba Langa na výrobu jemného sukna. Později mu byla opět navrácena funkce mlýna, a obilí se zde mlelo až do r. 1957.

Soukenickou minulost dodnes připomínají vzrostlé bodláky štětka v blízkém okolí budovy mlýna, jež sloužily kdysi jako pravé soukenické štětky k počesávání sukna. Jde o krásné bodláky, které dosud slouží i jako bylina, jíž se dá léčit borelióza.

Putování zakončíme u kostelíku Matky Boží s přilehlým hřbitovem. Na vývěsce čteme data letních poutí. Kolem rybníku pak zamíříme do centra, kde si můžeme dát občerstvení.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.