Rádio Universum

24. 8. 2021

Starší generace Francouzů zažila zvláštní druh socialismu a komunismu, který u nás propukl v totalitní a mocenské formě, ale ve Francii měl podobu mírného „socíku“. Tato generace nyní zavírá oči před současnými problémy. Odmítají si je připouštět a jsou vůči nim slepí, říká Lucie Martin Nešporová, která se specializuje na mezinárodní soukromé, rodinné a trestní právo, a oblast lidských práv. Působila také ve Francii jako diplomatka ministerstva zahraničních věcí při Radě Evropy.

Mladší generace, která je konfrontována s realitou a vidí, že socialismus již přestává fungovat, protože z dlouhodobého hlediska vyčerpal fondy společnosti, je nucena reagovat na současnou situaci.

Pro většinu lidí není svoboda slova podstatná, mají jiné priority

Úvodní slovo Martiny Kociánové, moderátorky pořadu:

„Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet. To je jeden z klasických citátů geniálního George Orwella, a ten zde nezmiňuji náhodou, protože právě zmíněná slova výstižně charakterizují základní problém a nebezpečí dnešní doby.

Dnes se jako příslovečné houby po dešti vyrojily skupinky, které většinu své energie vynakládají na prosazení svého názoru ve společnosti jako jediného správného a pravdivého. To by ještě nebylo nic tak zvláštního, ani nebezpečného, pokud by argumentovali, diskutovali, zvažovali fakta, jenže to stoupenci ideologií nedokážou.

Jejich hlavním nástrojem, a obávám se, že také jediným, jsou zákazy, rozkazy, tresty, a právě takto usilují o vyvýšení svých postojů nad ostatní, a zničení všech kritických, nebo oponentních hlasů.

Zatím se jim to ve všech případech nedaří, zákony jim to ještě neumožňují. Neumožňují jim zavírat zastánce jiných názorů do vězení, ale ani veřejné lynčování hysterickými aktivisty není nic příjemného. Své o tom ví třeba i světoznámá spisovatelka Joanne Rowlingová, ale také lidé, kteří byli za své názory vyhození z médií, z univerzit, nebo z jiných zaměstnání.

Protože podobných případů přibývá, je asi nejvyšší čas se o ně důkladně zajímat, dokud ještě nějakou svobodu slova máme.

O svobodě slova jako takové, o zákonech, a o tom, kdo a jak je ničí, si nyní budeme povídat s právničkou Lucií Martin Nešporovou.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.