Jana Novotná

13. 9. 2021

Zdravotnické úřady nadále nebudou uznávat test na protilátky covidu-19 coby důkaz o bezinfekčnosti. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nejednotnost názorů odborníků. Informace přinesl server ČTK.

Pokud mají lidé naměřené protilátky, bude stačit, když se nechají očkovat jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson, uvedl dnes ministr. Třetí dávka po dvoudávkové vakcíně pak již podle něj není nutná.

Dnes se konal druhý kulatý stůl, jenž navazoval na srpnové jednaní a na němž odborníci diskutovali, zda by bylo podobně jako v Rakousku možné zavést možnost prokazovat se testem na protilátky jako alternativu ke standardní PCR a antigenním testům, prodělané nemoci v posledním půlroce nebo očkovacímu průkazu.

Za uznávání protilátek se stavěla opozice a také premiér Andrej Babiš. Z odborníků ho podpořil mj. vakcinolog Roman Prymula či zástupci Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků SMIS.

Odborníci ze SMIS vypracovali samostatnou studii, nazvanou „Protilátky po prodělané infekci poskytují dostatečnou a dlouhodobou ochranu proti onemocnění COVID-19“, v níž docházejí mj. k tomuto závěru: „Protilátky se vyskytují v krvi po velmi dlouhou dobu (minimálně 10 měsíců) a jsou schopné nás ochránit při opakovaném kontaktu s infekcí natolik, že případná (a velmi vzácná) reinfekce bude mít ve většině případů mírný průběh nebo proběhne asymptomaticky.“

„Domníváme se, že na základě stále většího počtu důkazů je třeba akceptovat, že přirozeně navozená imunita po prodělané infekci zajišťuje dlouhodobou ochranu a lidé po infekci mají stejně významný podíl na zajištění kolektivní imunity jako lidé očkovaní.“

Jejich zjištění doplňuje také retrospektivní pre-printová izraelská studie, která zahrnuje 700 tisíc lidí a která uvádí: „… přirozená imunita poskytuje dlouhodobější a silnější ochranu před nákazou, symptomatickým průběhem a hospitalizací způsobenou delta variantou viru SARS-CoV-2 než imunita po dvou dávkách BNT162b2 vakcíny.“

Izraelští vědci zjistili, že lidé v jejich zemi, kteří byli naočkováni vakcínou proti covidu-19 od společnosti Pfizer, měli 13krát vyšší pravděpodobnost nákazy variantou delta a 27krát vyšší riziko symptomatického onemocnění ve srovnání s těmi, kteří se z covidu zotavili.

„Proč když se bavíme o třetí dávce, dá ministerstvo na názor vakcinologické společnosti, ale když se bavíme o protilátkách, tak nerespektuje stanovisko imunologické společnosti?“ podivil se v rozhovoru s časopisem Reflex nad přístupem ministerstva šéf Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo.

„Data přitom zatím ukazují, že se očekávání naplňují a lidská imunita na covid reaguje předvídatelně. Například v Izraeli je s těžkým průběhem jen naprosté minimum lidí, kteří covid prodělali. Zdá se, že tito lidé jsou chránění nejlépe ze všech. A to i proti mutacím,“ doplňuje Ježo.

Odpůrci uznávání protilátek na tato zjištění argumentují tím, že zatím nebyla stanovena univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou stačit. Lidé, kteří nákazu prodělali, ale nebyli kvůli tomu v karanténě, by podle odpůrců také měli stejné výhody jako lidé, kteří šli na test se všemi následými omezeními v případě pozitivity, uvedl server ČTK.

Ke stanovení hladiny protilátek Ježo uvedl: „Pokud by se jednání na tomto bodě měla zaseknout, pak není problém například stanovit, že se ke cut off hodnotě – tedy k výrobcem stanovené hranici pozitivity – přičte v rámci předběžné opatrnosti například deset procent. Rozhodně to ale není důvod, proč kvůli tomu protilátky odmítat.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.