Jana Novotná

14. 9. 2021

V České republice ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí oznámil, že doklad o zjištěných protilátkách na covid-19 zatím nebude postaven na roveň potvrzení o očkování, protože mezi odborníky podle něj nepanuje shoda ohledně potřebné hladiny protilátek.

Dr. Anthony Fauci, vrchní zdravotní poradce Bílého domu v USA, se o několik dní dříve v rozhovoru pro CNN vyjádřil k otázce přirozené imunity po prodělaném onemocnění covid-19 v podobně neurčitém duchu.

Lékařský korespondent CNN dr. Sanjay Gupta se Fauciho v rámci rozhovoru zeptal: „… v Izraeli vyšla studie o přirozené imunitě, která v podstatě uvádí, že přirozená imunita poskytuje velkou ochranu, dokonce lepší než samotné vakcíny. Co si o tom lidé mají myslet? Když mluvíme o povinném očkování, neustále mi volají lidé a říkají: Už jsem měl covid, jsem chráněn. A teď studie říká, že jsou možná ještě více chráněni než po samotném očkování. Měli by také dostat vakcínu? Jak byste jim to vysvětlil?“

Fauci odpověděl: „Víte, to je opravdu dobrá poznámka, Sanjayi. Nedokážu vám na to skutečně spolehlivě odpovědět. To je něco, o čem budeme muset diskutovat, pokud jde o trvanlivost reakce. Jedna věc, kterou vám ta studie z Izraele neřekla, je, že ať už je ta ochrana po přirozené infekci jakkoliv vysoká, jaká je její trvanlivost ve srovnání s trvanlivostí vakcíny? Je tedy představitelné, že jste se nakazili, a jste chráněni, ale nemusíte být chráněni po neomezeně dlouhou dobu.

Takže si myslím, že je to něco, k čemu bychom si měli sednout a vážně o tom diskutovat, protože jste velmi vhodně poukázal na to, že je to problém, a mohl by existovat argument pro to, co jste řekl.“

Dr. Gupta se ve své otázce patrně opíral o výsledky izraelské retrospektivní studie, zahrnující 700 tisíc lidí, která zjistila, že lidé, kteří byli naočkováni vakcínou proti covidu-19 od společnosti Pfizer, měli 13krát vyšší pravděpodobnost nákazy variantou delta a 27krát vyšší riziko symptomatického onemocnění ve srovnání s těmi, kteří se z covidu zotavili. Vědci došli k tomu, že „… přirozená imunita poskytuje dlouhodobější a silnější ochranu před nákazou, symptomatickým průběhem a hospitalizací způsobenou delta variantou viru SARS-CoV-2 než imunita po dvou dávkách BNT162b2 vakcíny“.

Za uznávání protilátek se v České republice stavěla opozice a také premiér Andrej Babiš. Z odborníků ho podpořil mj. vakcinolog Roman Prymula, imunolog Vojtěch Thon či zástupci Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků SMIS.

Nejvyšší správní soud (NSS) v České republice také již 30. 6. 2021 shledal nezákonným opatření, v němž ministerstvo zdravotnictví neumožňuje vstup do některých prostor a na hromadné akce lidem s naměřenými protilátkami, a přitom jej umožňuje lidem očkovaným či testovaným PCR nebo antigenním testem či těm, kdo covid prodělali a mají o tom doklad.

V odůvodnění rozsudku NSS stojí: „Lze říci, že postavení osob s naměřenými protilátkami je dokonce silnější, protože tyto osoby protilátky prokazatelně mají, zatímco u osob vyléčených či očkovaných ministerstvo přítomnost protilátek pouze předpokládá. Ba co víc, přítomnost protilátek je u těchto osob prokazována laboratorním testem v certifikovaných laboratořích; přitom v jiných situacích mimořádné opatření umožňuje vstupy do provozoven osobám, které na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 testovaly samy sebe testem určeným k použití laickou osobou.“

„Není samozřejmě úkolem soudu, aby stanovil dostatečnou hladinu protilátek. To je v kompetenci ministerstva. Nicméně i ministerstvo musí zohlednit, že ani v případě osob vyléčených a očkovaných není žádná dostatečná hladina protilátek stanovena, pouze se předpokládá, že u nich protilátky v dostatečné míře přítomny jsou,“ dodal podle informací k rozsudku NSS předseda senátu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.