Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve středu povolil pro mimořádné použití posilující dávku vakcíny Pfizer-BioNTech pro osoby ve věku 65 let a starší, jakož i pro osoby ve věku 18-64 let, které jsou vystaveny vysokému riziku závažného onemocnění covidu-19.

Třetí dávka očkovací látky na bázi mRNA je povolena k podání nejméně šest měsíců po prvních dvou dávkách vakcíny.

Třetí skupinou populace, která má na základě pozměněného povolení FDA k mimořádnému použití (EUA) nárok na tuto dávku, jsou osoby ve věku 18-64 let, „u nichž je častá institucionální nebo profesní expozice SARS-CoV-2 vystavuje vysokému riziku závažných komplikací covidu-19 včetně závažného covidu-19“.

Do této třetí kategorie patří mimo jiné „zdravotničtí pracovníci, učitelé a pracovníci denní péče, pracovníci v obchodech s potravinami a osoby v útulcích pro bezdomovce nebo ve věznicích“, uvedla v prohlášení úřadující komisařka FDA Janet Woodcocková.

Očekává se, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydá pokyny k distribuci posilujících dávek společnosti Pfizer poté, co se Poradní výbor CDC pro očkovací postupy (ACIP) sejde k hlasování o posilujících dávkách, které je naplánováno na čtvrtek.

Nejnovější vývoj přichází poté, co poradní výbor FDA minulý týden doporučil posilovací dávky pro osoby starší 65 let a osoby ve věku 18-64 let s vysokým rizikem onemocnění covidu-19, včetně osob s častým pracovním kontaktem. Tentýž poradní panel se v drtivé většině vyslovil proti plošnému povolení posilovací dávky vakcíny proti wuchanskému viru společnosti Pfizer pro osoby ve věku 18-64 let v běžné populaci.

Woodcocková dodala, že FDA „bude i nadále vyhodnocovat rychle se měnící vědecké poznatky a informovat veřejnost“, jakmile se dozví více o bezpečnosti a účinnosti vakcín proti covidu-19, včetně použití posilující dávky.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil MiC.