Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla v úterý uvedl, že se v budoucnu pravděpodobně objeví kmen koronaviru, který bude odolný vůči vakcínám.

„Pokaždé, když se nová varianta ve světě objeví, dostanou ji naši vědci do rukou,“ řekl Bourla v rozhovoru pro Fox News. „Zkoumají, zda tato varianta může uniknout ochraně naší vakcíny. Zatím jsme žádnou neidentifikovali, ale věříme, že je pravděpodobné, že se jednoho dne mezi nimi taková objeví.“

Není to poprvé, co Bourla vyslovil podobnou předpověď. Toto téma rozebíral v rozsáhlém rozhovoru pro časopis Fortune již v únoru 2021, tedy v době, kdy se pozornost stále více obracela k novým mutacím wuchanského koronaviru, patogenu, který způsobuje onemocnění covid-19.

V odpovědi na otázku týkající se účinnosti vakcíny společnosti Pfizer proti novým variantám Bourla uvedl, že si je „zcela jistý“, že dokáže neutralizovat nové mutace, a citoval povzbudivé laboratorní výsledky. Zároveň také uvedl, že „zásadní otázkou“ je to, do jaké míry je pravděpodobné, že se nakonec objeví kmen koronaviru odolný vůči vakcíně.

„Teoreticky je to velmi možný scénář. Pokud ochráníte velmi velkou část populace a pokud se objeví kmen, který dokáže tento populační fond využít k replikaci, zatímco současné kmeny nikoliv, zřejmě tento kmen předstihne původní. Takže to není jisté, ale nyní se domnívám, že je to pravděpodobný scénář,“ řekl generální ředitel společnosti Pfizer.

Bourla tehdy pro Fortune uvedl, že vakcinační technologie mRNA použitá ve vakcíně Pfizer-BioNTech umožňuje rychlý vývoj nové verze vakcíny schopné vytvořit odlišnou imunogenitu, která by mohla pokrýt nové mutace. Zmínil rovněž, že taková vakcína by mohla být vyvinuta přibližně během dvou měsíců, ale zároveň poznamenal, že to bude záviset na mnoha faktorech včetně regulačního rámce.

V rozhovoru pro Fox News tuto otázku Bourla rozvedl a uvedl, že společnost Pfizer má zavedený proces, který jí umožňuje vyvinout vakcínu specifickou pro danou variantu do 95 dnů od zjištění nové mutace.

Jeho poznámky zazněly ve stejný den, kdy Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo nové údaje vrhající více světla na účinnost vakcíny proti variantě delta. Studie sledovala 4 217 plně očkovaných účastníků – 65 % z nich dostalo injekci od společnosti Pfizer, 33 % vakcínu od společnosti Moderna a 2 % dostala injekci od společnosti Johnson&Johnson. Studie CDC zjistila nižší účinnost vakcín (66 %) v období, kdy se objevila varianta delta, ve srovnání s měsíci předcházejícími převládnutí varianty delta (tehdy 91 %).

O den dříve Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil plné schválení vakcíně proti covidu-19 od společnosti Pfizer pro osoby starší 16 let, čímž se tato vakcína stala první vakcínou tohoto typu, která se dostala mimo fázi pouze nouzového použití.