Texaský guvernér Greg Abbott vydal výkonné nařízení, které upravuje dosavadní nařízení zákazu ukládání povinnosti očkování proti covidu-19 vládními orgány, nehledě na status schválení vakcín Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Republikánský guvernér také sdělil, že problematiku povinného očkování nechal zařadit do agendy mimořádného zasedání.

Rozšířené nařízení, které vydal ve středu (pdf), přichází dva dny po plném schválení vakcíny Pfizeru úřadem FDA. Předchozí Abbottův zákaz povinného očkování specifikoval pouze vakcíny schválené v nouzovém režimu, mezi kterými jsou ještě stále Moderna a Johnson & Johnson.

Nové nařízení stanovuje, že „žádná vládní entita nemůže k přijetí vakcíny proti covidu-19 přimět žádného jednotlivce“ vyjma míst, jako jsou pečovatelské domy a zařízení pro dlouhodobou péči či asistované bydlení.

Dalším bodem nařízení je, že „soukromá či veřejná entita, která je příjemcem veřejných peněz“, nemůže po „zákazníkovi“ požadovat důkaz o očkování jako podmínku pro poskytnutí služby či vstupu na místo.

Mluvčí guvernéra sdělil pro Texas Tribute, že požadavek soukromých společností na očkování svých zaměstnanců je na jejich vlastním rozhodnutí. „Soukromé podniky nepotřebují k provozování své činnosti vládu.“

Abbott také sdělil, že rozhodnutí o dalších výjimkách nechá na zákonodárném sboru.

„Vakcinační požadavky a výjimky jsou historicky určovány legislativním sborem a jeho účast je obzvláště důležitá, aby se předešlo slátaninám s povinným očkováním napříč Texasem,“ uvádí ve stanovisku Abbott.

Texaská Sněmovna reprezentantů minulý týden obnovila svou usnášeníschopnost po 38 dnech, kdy se vrátil zpět dostatek demokratů, kteří do té doby svou nepřítomností blokovali přijetí republikánské volební reformy.

Kromě zákazu povinného očkování vydal texaský guvernér 29. července i zákaz vládním subjektům, školním okrskům a zdravotnickým autoritám uvalovat povinnost na nošení roušek (pod pokutou 1 000 dolarů).

Tomuto nařízení vzdorují město El Paso, devět okresů a desítky škol. Včera soud rozhodl ve prospěch okresu Dallas, pro který soud nařídil zablokování Abbottova zákazu.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.