Redakce Epoch Times

1. 10. 2021

Na zimní olympijské hry v Pekingu v roce 2022 nebudou vpuštěni žádní diváci ze zahraničí. Přístup do soutěží bude umožněn pouze obyvatelům Číny, kteří splňují komplexní požadavky společnosti v opatřeních proti koronaviru.

Zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok uskuteční bez zahraničních diváků. Důvod: pandemie koronaviru. Vstupenky na sportovní událost, která se koná od 4. do 20. února, budou vydávány pouze fanouškům žijícím v Číně, oznámil ve středu Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Kromě toho budou pouze plně očkovaní sportovci osvobozeni od 21denní karantény při vstupu do země.

MOV dodal, že výjimky budou uděleny pouze v případě lékařského zdůvodnění. Očkování tedy nebude pro olympijské hry v Pekingu povinné, ale některé národní olympijské výbory, včetně olympijského výboru USA, vyžadují, aby byli očkováni všichni členové týmu, který se zúčastní této akce.

Navíc pouze plně očkovaným účastníkům bude umožněn volný pohyb v  prostorách souvisejících s hrami. Od sportovců se také očekává, že zůstanou v olympijské „bublině“ po celou dobu konání významné akce: To vylučuje možnost střetu s veřejností. Kromě toho se každý účastník musí denně podrobit testu na přítomnost wuchanského viru.

Omezený pohyb by měl rovněž platit pro média, která budou pravděpodobně oddělena od sportovců. Ačkoli Peking podle MOV prohlašuje, že zajistí „bezpečné a úspěšné zimní olympijské a paralympijské hry“, mluvčí čínského ministerstva zahraničí během pravidelného březnového tiskového brífinku neposkytl konkrétní informace o slibu úplné svobody médií během této akce.

Rozhodnutí oznámená MOV přijatá čínskými organizátory jsou předzvěstí řady opatření, která budou oficiálně představena v říjnu. Na rozdíl od letošních letních her v Tokiu však diváci nebudou zcela vyloučeni. Hlavní událost v Japonsku se odehrála za zavřenými dveřmi. Kvůli pandemii byly hry již o rok odloženy.

Bojkot her

Zimní olympijské hry v Pekingu v roce 2022 jsou považovány za kontroverzní kvůli stavu lidských práv vládnoucí Komunistické strany Číny, která mimo jiné zadržuje nejméně milion Ujgurů a dalších etnických menšin v oblasti Sin-ťiang. Mezinárodní aktivistické skupiny a obhájci lidských práv vyzvali k bojkotu „her genocidy“.

Čínský státní deník Global Times varoval, že Čína bude „vážně sankcionovat každou zemi, která bude hry bojkotovat“. MOV prohlásil, že zůstává neutrální ve všech globálních politických otázkách a že udělení pořadatelství her neznamená, že MOV souhlasí s politickým uspořádáním či standardy lidských práv v zemi.

13 kanadských poslanců podepsalo dopis vyzývající k přesunu her mimo Čínu. K tomu, že by se měly hry přesunout z Číny, se vyjádřilo i několik amerických senátorů. K diplomatickému bojkotu vyzvala také předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Ze sportovců se vyjádřila například americká zlatá alpská lyžařka Mikaela Shiffrinová, že se jí nelíbí mít dilema mezi svou morálkou a prací kvůli otázkám lidských práv, které se objevily v souvislosti s hrami.

Článek doplněný o další informace byl sestaven za použití originálů z německénewyorské redakce deníku The Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.