Hliníkovému průmyslu hrozí, že před Vánocemi zastaví výrobu v celé Evropě. Důvodem jsou nedostatečné dodávky hořčíku, nejdůležitějšího legujícího kovu, z Číny, která má s 87% podílem na světovém trhu de facto monopol, uvádí ve svém aktuálním vydání list Welt am Sonntag.

V dopise adresovaném německé vládě upozorňuje Wirtschaftsvereinigung Metalle (WV Metalle) na důsledky nedostatku dodávek. „Očekává se, že současné zásoby hořčíku v Německu nebo v Evropě jako celku budou vyčerpány do konce listopadu 2021,“ uvádí se v dopise průmyslového sdružení německému ministrovi zahraničí, z něhož noviny citují.

„V případě výpadku dodávek takového rozsahu tak hrozí masivní ztráty výroby v celém hodnotovém řetězci hliníku v odvětvích, jako je automobilový průmysl, letectví, výroba elektrokol, stavebnictví nebo obalový průmysl a strojírenství.“

V dopise se dále uvádí, že existuje „téměř úplná závislost“ na Číně, pokud jde o hořčík. Hrozí tak zastavení výroby v celé Evropě. „Vyzýváme Vás proto, abyste zahájil diplomatická jednání s Čínou a mohl tak zaručit pokračování výroby v Německu,“ píše sdružení dále.

V pozadí problémů s dodávkami je extrémní nedostatek energie v Číně. V polovině září ústřední vláda v Jü-linu a dalších důležitých provinciích a okresech v hořčíkovém průmyslu výrazně omezila výrobu a v některých případech přerušila dodávky energie do energeticky náročných závodů.

Podle Německé agentury pro nerostné suroviny (DERA) při Spolkovém úřadu pro geovědy a přírodní zdroje se ceny hořčíku následně oproti předchozímu roku zvýšily pětkrát na více než 10 000 amerických dolarů za tunu. (d/oz)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.