Zachary Stieber

25. 10. 2021

Podle republikánské kongresmanky Diany Harshbargerové existuje řada důkazů, že lidé, kteří se zotavili z covidu-19, jsou chráněni před opětovnou infekcí.

„Už máme dostatek vědeckých studií, které ukazují, že přirozená imunita je jednou z nejlepších věcí, které můžete mít – a některé studie dokonce ukazují, že je účinnější [než očkování],“ řekla Harshbargerová během nedávného vystoupení v pořadu NTD „Capitol Report“.

Přirozená imunita se vztahuje na protilátky po uzdravení, které chrání lidi před opětovnou infekcí wuchanským koronavirem.

Několik studií ukázalo, že přirozená imunita u pacientů, kteří v minulosti prodělali onemocnění covid-19, je silná a podobná nebo dokonce lepší než ochrana pomocí vakcín proti covidu. Někteří odborníci prosazují, aby federální zdravotničtí úředníci při vydávání doporučení a pravidel přirozenou imunitu zohlednili. V současné době však federální úřady doporučují, aby se nechali očkovat prakticky všichni, včetně uzdravených, a argumentují tím, že ochrana je ještě lepší, když se tito lidé nechají očkovat.

Harshbargerová však upozorňuje, že řada Američanů má proti očkování námitky, a zároveň poukazuje na to, že přirozená imunita proti jiným nemocem je přijímána jako alternativa k očkování.

Spolu s dalšími deseti členy Sněmovny reprezentantů koncem minulého týdne představila zákon „Natural Immunity Is Real Act“ (Přirozená imunita skutečně existuje), který je doprovodným zákonem k senátnímu návrhu zákona od republikánských senátorů Mikea Leeho, Tommyho Tubervilla, Mikea Brauna a Dana Sullivana.

Vyžadoval by, aby federální úřady uznaly existenci přirozené imunity a „souhlasily s pravdivou prezentací přirozené imunity týkající se covidu-19 v souladu s vyhlašováním určitých předpisů“.

Poslanci předkládají návrh zákona v době, kdy administrativa prezidenta Joea Bidena pracuje na dokončení nařízení, které by nutilo soukromé společnosti s více než 100 zaměstnanci, aby nařídily předkládání dokladu o očkování proti covidu-19 nebo nechaly zaměstnance každý týden testovat na tuto nemoc.

Na federální, státní a místní úrovni již existují další nařízení, která vedla ke ztrátě zaměstnání některých Američanů.

„Četla jsem některé studie, které ukazují, že přirozená imunita může být v mnoha ohledech účinnější. A vím, že existuje jedna studie, která ukazuje, že procento ochrany je v některých případech dokonce lepší než dvě dávky vakcíny. Už máme dostatek vědeckých údajů, které to ukazují. Přemýšlejte o tom. Máme imunitu proti spalničkám a neštovicím a oni to akceptují. Proč to neudělají u covidu?“ uvedla Harshbargerová, která je od roku 1987 licencovanou lékárnicí.

„Příliš mnoho vedoucích lékařů odmítá veřejně uznat to, co již prokázalo ohromující množství údajů – ochrana poskytovaná osobám s přirozenou imunitou je skutečná, silná a trvalá,“ dodal v písemném prohlášení republikán Daniel Webster. „Popírání vědeckých poznatků pouze přispívá k existujícímu zmatku, dezinformacím a nedůvěře mezi Američany. Tento návrh zákona pomáhá obnovit důvěru a víru v systém veřejného zdravotnictví a zároveň udržet náš boj proti covidu-19.“

Dalšími spolupředkladateli jsou republikánští kongresmani Jeff Van Drew, Chris Stewart, Bill Posey, Mary Miller, Mariannette Miller-Meeks, Dan Bishop, Mo Brooks, Madison Cawthorn a Chip Roy.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.