Podle republikánské kongresmanky Diany Harshbargerové existuje řada důkazů, že lidé, kteří se zotavili z covidu-19, jsou chráněni před opětovnou infekcí.

„Už máme dostatek vědeckých studií, které ukazují, že přirozená imunita je jednou z nejlepších věcí, které můžete mít – a některé studie dokonce ukazují, že je účinnější [než očkování],“ řekla Harshbargerová během nedávného vystoupení v pořadu NTD „Capitol Report“.

Přirozená imunita se vztahuje na protilátky po uzdravení, které chrání lidi před opětovnou infekcí wuchanským koronavirem.

Několik studií ukázalo, že přirozená imunita u pacientů, kteří v minulosti prodělali onemocnění covid-19, je silná a podobná nebo dokonce lepší než ochrana pomocí vakcín proti covidu. Někteří odborníci prosazují, aby federální zdravotničtí úředníci při vydávání doporučení a pravidel přirozenou imunitu zohlednili. V současné době však federální úřady doporučují, aby se nechali očkovat prakticky všichni, včetně uzdravených, a argumentují tím, že ochrana je ještě lepší, když se tito lidé nechají očkovat.

Harshbargerová však upozorňuje, že řada Američanů má proti očkování námitky, a zároveň poukazuje na to, že přirozená imunita proti jiným nemocem je přijímána jako alternativa k očkování.

Spolu s dalšími deseti členy Sněmovny reprezentantů koncem minulého týdne představila zákon „Natural Immunity Is Real Act“ (Přirozená imunita skutečně existuje), který je doprovodným zákonem k senátnímu návrhu zákona od republikánských senátorů Mikea Leeho, Tommyho Tubervilla, Mikea Brauna a Dana Sullivana.

Vyžadoval by, aby federální úřady uznaly existenci přirozené imunity a „souhlasily s pravdivou prezentací přirozené imunity týkající se covidu-19 v souladu s vyhlašováním určitých předpisů“.

Poslanci předkládají návrh zákona v době, kdy administrativa prezidenta Joea Bidena pracuje na dokončení nařízení, které by nutilo soukromé společnosti s více než 100 zaměstnanci, aby nařídily předkládání dokladu o očkování proti covidu-19 nebo nechaly zaměstnance každý týden testovat na tuto nemoc.

Na federální, státní a místní úrovni již existují další nařízení, která vedla ke ztrátě zaměstnání některých Američanů.

„Četla jsem některé studie, které ukazují, že přirozená imunita může být v mnoha ohledech účinnější. A vím, že existuje jedna studie, která ukazuje, že procento ochrany je v některých případech dokonce lepší než dvě dávky vakcíny. Už máme dostatek vědeckých údajů, které to ukazují. Přemýšlejte o tom. Máme imunitu proti spalničkám a neštovicím a oni to akceptují. Proč to neudělají u covidu?“ uvedla Harshbargerová, která je od roku 1987 licencovanou lékárnicí.

„Příliš mnoho vedoucích lékařů odmítá veřejně uznat to, co již prokázalo ohromující množství údajů – ochrana poskytovaná osobám s přirozenou imunitou je skutečná, silná a trvalá,“ dodal v písemném prohlášení republikán Daniel Webster. „Popírání vědeckých poznatků pouze přispívá k existujícímu zmatku, dezinformacím a nedůvěře mezi Američany. Tento návrh zákona pomáhá obnovit důvěru a víru v systém veřejného zdravotnictví a zároveň udržet náš boj proti covidu-19.“

Dalšími spolupředkladateli jsou republikánští kongresmani Jeff Van Drew, Chris Stewart, Bill Posey, Mary Miller, Mariannette Miller-Meeks, Dan Bishop, Mo Brooks, Madison Cawthorn a Chip Roy.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)