Podle nové studie se v posledních měsících snížila účinnost tří vakcín proti covidu-19 dostupných ve Spojených státech, přičemž u dvou z nich klesla ochrana proti infekci po šesti měsících pod 50 %.
Podle zjištění vědců klesla v září účinnost vakcíny společnosti Moderna na 58 % z 89,2 %, kterých dosahovala v březnu. Ve stejném období klesla účinnost vakcíny společnosti Pfizer na 43,3 % z 86,9 % a vakcíny společnosti Johnson & Johnson na 13,1 % z původních 86,4 %.
Dr. Stephen Hahn, šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v závěrečné fázi Trumpovy administrativy, loni uvedl, že agentura nepovolí vakcíny proti covidu-19, které nebudou proti infekci účinné alespoň z 50 %.
Vědci rovněž zjistili, že ochrana vakcín před úmrtím po šesti měsících zeslábla, zejména u starších lidí. Namísto porovnání účinnosti v březnu a září však použili údaje k upřesnění účinnosti od července do října. U osob starších 65 let byla účinnost proti úmrtí 75,5 % u vakcíny společnosti Moderna, 70,1 % u vakcíny společnosti Pfizer a 52,2 % u vakcíny společnosti Johnson & Johnson.
U mladších osob byla účinnost vyšší: 84,3 % u vakcíny společnosti Pfizer, 81,5 % u vakcíny společnosti Moderna a 73 % u vakcíny společnosti Johnson & Johnson.
Zatímco dřívější údaje ukazovaly vysokou účinnost vakcín proti infekci i úmrtí, „naše výsledky naznačují, že vakcíny jsou méně účinné v prevenci infekce spojené s variantou delta“, napsali vědci.
Přestože očkovaní v průběhu času čelili vyššímu riziku nákazy covidem-19 nebo úmrtí, u neočkovaných byla stále vyšší pravděpodobnost, že se nemocí nakazí nebo na ni zemřou, uvedli vědci dále.
Výzkum, který byl publikován v časopise Science, provedli vědci z Institutu veřejného zdraví, School of Public Health Texaské univerzity a Veterans Affairs Medical Center.
Výzkumníci zkoumali infekce a úmrtí na covid-19 podle stavu očkování u 780 225 veteránů v období od 1. února do 1. října. Využili k tomu údaje z ministerstva pro záležitosti veteránů a získali finanční prostředky od Mercatus Center při Univerzitě George Masona a Kanceláře rektora Kalifornské univerzity.
„Naše studie poskytuje výzkumným pracovníkům, tvůrcům strategií a dalším subjektům pevný základ pro porovnávání dlouhodobé účinnosti vakcín proti covidu a hledisko pro přijímání informovaných rozhodnutí týkajících se primárního očkování, posilovacích očkování a dalších vícevrstvých ochranných opatření, včetně povinnosti nošení roušek, sociálního odstupu, testování a dalších zásahů v oblasti veřejného zdraví s cílem snížit možnost šíření,“ uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka, dr. Barbara Cohnová.
Výzkum podporuje doporučení, aby se mnoho Američanů, včetně všech osob, které byly očkovány vakcínou společnosti Johnson & Johnson, nechalo přeočkovat, dodala.
Jiné studie rovněž ukázaly, že účinnost vakcíny proti covidu-19 v průběhu času slábne, což vedlo k doporučením amerických zdravotnických úřadů na posilovací očkování. Tato studie však je první, která zkoumala všechny tři vakcíny dostupné ve Spojených státech. Naznačila také nižší účinnost proti úmrtí než řada jiných studií.
Covid-19 je onemocnění způsobené wuchanským koronavirem. Epoch Times tento nový typ koronaviru někdy označuje také jako virus Komunistické strany Číny (zde se dočtete proč).
K omezením studie patří to, že není známo, proč a kde byli lidé testováni; výzkumníci vyžadovali, aby osoba byla testována na covid-19, aby mohla být zahrnuta do analýzy.
Společnosti Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a americký Národní institut pro alergie a infekční nemoci neodpověděly na žádosti o komentář a nezdá se, že by na studii veřejně reagovaly.
Zjištění byla zveřejněna poté, co dvě další studie, obě pre-printové, ukázaly, že účinnost vakcíny proti infekci se po první injekci časem snižuje.
Švédští výzkumníci na základě údajů z celostátních registrů zjistili, že účinnost vakcíny společnosti Pfizer klesla z 92 % v 15. den na 30–47 % ve 121. – 180. den.
„Od 211. dne a dále již nebylo možné zjistit žádnou účinnost,“ uvedli. Účinnost vakcíny Moderna rovněž klesla, ale po 181. dni si zachovala určitou míru ochrany.
Izraelští vědci na základě údajů získaných z celostátní databáze zjistili, že vakcína společnosti Pfizer byla po plném očkování v průběhu času méně účinná jak proti infekci, tak proti závažnému onemocnění.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)