Praha – Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila ČR. V Senátu ji předseda horní komory Parlamentu, Miloš Vystrčil, vyznamenal Stříbrnou medailí předsedy Senátu. U památníku na Národní třídě vpodvečer položila kytici a svíčku.

V plánu cesty do ČR byla i návštěva prezidenta Miloše Zemana, který je nyní hospitalizován na lůžku dlouhodobé péče. „Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů,“ řekla Čaputová vpodvečer novinářům k setkání se Zemanem

Demokracii je třeba udržovat nad hladinou nenávisti, populismu a apatie, uvedla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poté, co obdržela nejvyšší ocenění českého Senátu. Dostala jej za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva.

Slovenská prezidentka připomněla, že společný stát Čechů a Slováků byl postaven na masarykovských ideálech, které následně zpřetrhala válka a dlouhá desetiletí komunistického režimu. Vyzdvihla také všechny, kteří se na pádu komunismu a obnově demokracie v roce 1989 podíleli. 

Podle zdroje: ČTK