Praha – Vláda Andreje Babiše v demisi projednávala na schůzi v pondělí 15. listopadu návrh změn mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví. Rozhodnutí o jejich možném zpřísnění kvůli nepříznivé epidemické situaci odložila na čtvrtek.

Vláda se intenzivně zabývala možnými variantami změn v protiepidemických opatřeních. „Po třech hodinách se vláda na variantách neshodla. To znamená, že jsme se domluvili na variantách, které bych mohl nazvat jako rakouský model, bavorský model a model očkování – PCR – prodělaný covid-19,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

Podle něj se zvažuje více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se neočkovaným omezuje i volný pohyb.

Do čtvrtka musí podle Babiše ministerstvo podrobně rozpracovat tři předložené varianty. Původně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že po dohodě s poradním AntiCovid týmem koalic Spolu a PirSTAN navrhne jen zrušení antigenních testů. „Vedla se debata v tom směru, jestli je to vzhledem k epidemické situaci dostatečné,“ sdělil Vojtěch po jednání vlády.

V Rakousku mají neočkovaní podle Babiše možnost si jen chodit do lékárny nebo do obchodů, v Bavorsku mají zachovaný volný pohyb, ode dneška zde však nevpustí do restaurací a hotelů neočkované. Česká vláda zvažuje i možné povinné očkování pro vybrané profese.

„Ministerstvo zdravotnictví musí zanalyzovat hlavně různé právní aspekty,“ dodal Babiš. Podle něj jsou i legislativní názory, že na takzvaný rakouský model by nestačil pandemický zákon, ale byl potřeba nouzový stav.

Článek byl sepsán i za využití informací z ČTK.