Dva miliony lidí v Rakousku jsou od pondělí konfrontovány s novým vládním lockdownem: alpská republika je první evropskou zemí, která zavedla lockdown pro neočkované. Navíc zde mohou vakcínu proti koronaviru dostávat i děti ve věku od pěti do 11 let.

Rakousko nasazuje na občany další omezení za účelem zvýšit proočkovanost, která nyní činí 65 %. Přestože Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zatím neschválila použití vakcíny společnosti Biontech-Pfizer u dětí ve věku od pěti do jedenácti let, město Vídeň již nechce déle čekat.

Rakousko je zatím jedinou zemí, která uvalila karanténu na neočkované občany. Ti mohou opustit své domovy pouze za účelem nákupů, práce nebo vzdělávání, návštěvy lékaře a fyzické rekreace. Neočkované osoby v Rakousku již byly vyloučeny z návštěv restaurací, sportovních zařízení a kadeřnictví. Novinkou je, že se při nakupování omezují také na základní zásoby.

„Chceme pracovat, ale nechceme být očkováni“

„Vítejte v apartheidu,“ kritizovala v pondělí skupina rakouských občanů očkování a obvinila vládu z hledání „obětních beránků“.

„Kancléř Alexander Schallenberg vyvolával nepokoje, rozdělení a nutil lidi k ´pochybnému očkování´,“ řekl Christian Fiala, lékař a odpůrce očkování z iniciativy Corona Info.

Přestože vláda vyhlásila řadu kontrol a sankcí, někteří odborníci pochybují o účinnosti takovýchto lockdownů. Jiní, jako například právník Bernd-Christian Funk, se ptají, zda je uzavření části obyvatelstva v souladu s ústavou.

„Myslím, že je to velmi omezující a diskriminační,“ řekla v neděli 49letá Sabine, která protestuje proti novým vládním nařízením. „Můj život a svoboda jsou samozřejmě omezeny.“ Sarah Heinová, 30letá pracovnice nemocnice, zdůraznila: „Chceme pracovat, chceme pomáhat lidem, ale nechceme být očkováni.“

V centru města však obchodníci i kolemjdoucí nová opatření téměř jednohlasně vítají. „Děláte, co musíte, a chceme, aby se všichni cítili bezpečně,“ řekl mluvčí stánkařů na vánočním trhu Daniel Stocker. V roce 2020 musel být zrušen vánoční trh před radnicí, teď je otevřený.

Minulý víkend byl u stánků pod velkým vánočním stromem opravdový „nával“, říká Jutta Krumpholdová, která prodává mýdla a kosmetiku. Někteří zákazníci si u ní v obavách z nového úplného uzavření kupovali zásoby, než se případně „všechno zavře“ a světla opět zhasnou.

Na 20. listopadu je ve Vídni ohlášena velká demonstrace. Dle deníku infodujour.fr Svaz ozbrojených sil oznámil, že se 20. listopadu zúčastní velkého shromáždění ve Vídni. Zdá se tedy, že na demonstraci se budou podílet i zástupci místních sil a bezpečnostních složek – tedy vojáci a policisté.

„Policie a armáda odmítají ve jménu ‚svobody a lidské důstojnosti‘ provádět kontroly zdravotních průkazů. Dne 20. listopadu se ve Vídni připojí k velkému protestu proti povinnému lockdownu neočkovaných,“ veřejně oznámil svaz 14. listopadu.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Článek byl aktualizován o nové informace.