Lynn Jaffee

28. 11. 2021

Když si vzpomenu na to množství cukru, které jsem jedla jako dítě, jsem zděšená. Každé prázdniny byly pro mě svátkem lásky, plným želé, pusinek, čokoládových cukrovinek a mražených dobrůtek. V té době jsme neznali nic lepšího, jen jsme obohacovali našeho místního zubaře.

Dnes už máme lepší vědomosti, přesto jíme mnohem více cukru než tehdy, a to jak ve formě sladkostí, tak cukrů skrytých v potravinách, které nemají s cukrem vůbec nic společného. Dnes už víme, že cukr není náš přítel a měli bychom se mu vyhýbat.

Podle čínské potravinové terapie je však povaha sladkostí mnohem složitější než jen pouhé rozdělování na dobré nebo špatné. Tady je devět věcí, které byste měli vědět o sladkostech z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM):

1. Každá orgánová soustava má svou příchuť, která ji posiluje, avšak příliš mnoho ji zahlcuje. V tradiční čínské medicíně ovlivňuje sladkost žaludek a slezinu – trávící soustavu našeho těla.

2. Je přirozené, že po jídle máme chuť na něco trochu sladkého, protože sladká chuť podporuje trávení. Takže kousek ovoce nebo malý čtvereček čokolády vám pomůže uvolnit se a strávit jídlo. Problém nastane, když se pokusíte tuto mírně sladkou chuť uspokojit dvěma kusy čokoládou politého cheesecaku navršeného zmrzlinou. Něco takového zcela zahltí váš trávicí proces.

3. Když zaplavíte trávící systém sladkostmi, nejčastějším důsledkem je něco, čemu se v TČM říká vlhkost, což znamená, že trávicí proces se zahltí a špatně metabolizuje tekutiny. To je další příklad toho, že sladkosti jsou v malém množství prospěšné, ale ve velkém škodí. Zkrátka „dobrý sluha, ale zlý pán.

Tělo potřebuje vlhkost, jenže když se trávicí proces přehltí, vlhkost v těle se akumuluje a pak tu máme problémy, jako jsou kvasinkové infekce, plíseň na nohou, infekce močového měchýře, zadržování vody v těle, afty v ústech, a dokonce i přebytečný tělesný tuk. To vše se považuje za projevy nahromaděné vlhkosti v těle.

4. Pokud se tato vlhkost dlouhodobě drží v organismu, vyvine se do horkosti. V jazyce západní medicíny je to zánět. Stavy jako dna, artritida, infekce, pásový opar, syndrom dráždivého tračníku a problémy s dutinami jsou v čínské medicíně ve většině případů považovány za vlhko plus horko.

5. Když máte obrovské, nekontrolovatelné chutě na sladké, je to známka toho, že vaše trávení má potíže. Bohužel, podlehnutí těmto druhům chutí problém jen zhoršuje.

6. Čím je jídlo sladší, tím více vám utlumuje tělo.

7. A teď ty dobré zprávy. Potraviny, které jsou mírně sladké, jsou ve skutečnosti výživné, protože konzumace těchto potravin a jejich dobré trávení dodá vašemu tělu energii, krev a živiny. Tady ovšem pozor! Sladkého stačí jen trochu, a i to musí být ten správný druh.

8. Správné druhy sladkých potravin jsou ty, které jsou považovány za tzv. plně sladké. Zahřívají a vyživují a patří mezi ně komplexní sacharidy, bílkoviny, rýže, sladké brambory a kořenová zelenina. Vezměte si například sladké brambory nebo mrkev: jsou nasládlé, ale ne příliš.

Prázdným sladkostem se vyhněte nebo je jezte jen v malém množství. Mají tendenci chladit a vytrácet se (pohybovat se). Patří mezi ně jednoduché cukry, rafinované sacharidy, med, surový cukr a umělá sladidla. Mají tendenci nabízet prázdné kalorie, nejsou příliš výživné a vyvolávají vlhkost.

9. Bohužel, věci, na které máte chuť, když máte rozhašené trávení nebo máte málo energie, jsou prázdné sladkosti – dorty, sušenky, bonbóny, cukrovinky, zákusky, koblihy a podobně. Avšak právě plnohodnotné sladké potraviny jsou to, co vaše tělo potřebuje, aby tyto chutě uspokojilo a nadobro je zahnalo.

I když už nejím takové sladkosti jako v dětství, jednou za čas si dám něco, co je velmi prázdné a sladké. Připomíná mi to koblihy, čokoládové sušenky a dortíky se silnou polevou, které jsem jedla v dětství. Nadýmavý, unavený pocit, který po nich mám, mi také připomíná, proč je nejím častěji.

Lynn Jaffeeová je certifikovaná akupunkturistka a autorka „Simple Steps: The Chinese Way to Better Health.“ Tento článek byl původně publikován na stránkách AcupunctureTwinCities.com.

Originální článek zde.

Související témata

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.