ČR – Všichni obyvatelé České republiky, kteří se vracejí z pobytu v Jihoafrické republice a dalších zemích tohoto regionu, budou muset po návratu nejméně na deset dnů do izolace. Na mimořádném jednání v pátek 26. listopadu 2021 to nařídila vláda Andreje Babiše v demisi.

Opatření se týká Čechů a cizinců ze zemí Evropské unie, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území Jihoafrické republiky, Namibie, Lesotha, Eswatini/Svazijska, Zimbabwe, Botswany, Zambie nebo Mosambiku. Občané třetích zemí bez oprávnění k pobytu nad 90 dnů na území České republiky vydaného Českou republikou mají v takovém případě vstup do ČR zakázaný úplně.

Povinnost mít i rezervaci na druhý test

Důvodem je výskyt nové, rizikové mutace koronaviru SARS-CoV-2 na území těchto jihoafrických států. Lidé, kteří se z těchto zemí vracejí do České republiky, musí před vstupem na české území předložit platný negativní RT-PCR test a doložit, že mají rezervaci na další RT-PCR test, který musí podstoupit do 24 hodin od vstupu na území České republiky. Další RT-PCR test pak musí podstoupit nejdříve desátý a nejpozději čtrnáctý den po návratu.

Do doby obdržení negativního výsledku tohoto testu musí tito lidé zůstat v samoizolaci. Během této doby smí své bydliště opustit pouze z důvodu obstarávání základních životních potřeb a k zajištění péče o děti a akutních cest do zdravotnických zařízení. Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazený respirátor. Opatření neplatí pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem, a pro děti do dovršení 6 let věku, nenavštěvují-li předškolní zařízení.

Omikron se v ČR již vyskytl

Podle serveru novinky.cz je již potvrzena varianta omikron v naší zemi: pacientka, která se vrátila z Namibie přes Dubaj, se nachází v liberecké nemocnici s lehkým průběhem

Světová zdravotnická organizace podle svých slov nyní pracuje s technickými odborníky, aby pochopila potenciální dopad této varianty na současná opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, včetně vakcín. Zatím nejsou informace, které by naznačovaly, že příznaky spojené s variantou omikron se liší od příznaků jiných variant.

„První hlášené infekce byly mezi univerzitními studenty – mladšími jedinci, kteří mají tendenci mít mírnější průběh nemoci – ale pochopení úrovně závažnosti varianty omikron bude trvat od několika dnů po několik týdnů,“ uvedla Světová zdravotnická organizace.

„Budeme se snažit maximálně eliminovat rizikové importy z těch zemí, kde se nákaza šíří touto variantou více,” okomentoval potvrzenou nákazu pro novinky.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který v současnosti sám rovněž onemocněl covidem-19.

Odsouhlasena sekvenace po odběru pozitivních vzorků

Vláda odsouhlasila také změnu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se nařizuje objem pozitivních vzorků na přítomnost viru SARS-CoV-2 určený k následné sekvenaci, tedy určení, o jakou konkrétní mutaci viru se jedná. Z dosavadních alespoň 30 procent se požadavek ministerstva snižuje na 10 procent.