Nathan Worcester

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že dosud nezaznamenala žádné úmrtí na variantu omikron čínského viru, který způsobuje covid-19.

„V případě varianty omikron jsme zatím nezaznamenali žádné úmrtí, jsme však stále na počátku klinického průběhu onemocnění a tento stav se může změnit,“ uvedla WHO pro The Epoch Times.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zaslalo na žádost The Epoch Times o komentář svou zprávu o variantě omikron ve Spojených státech za období od 1. do 8. prosince. Z ní vyplývá, že v tomto období nebylo zdokumentováno žádné úmrtí na omikron.

Poslední týdenní epidemiologická aktualizace WHO ze 7. prosince ukázala, že všech 212 případů nákaz omikronem zdokumentovaných v 18 zemích Evropské unie bylo buď mírných, nebo bezpříznakových.

„Zatímco v Jihoafrické republice došlo v týdnu od 28. listopadu do 4. prosince 2021 k 82% nárůstu počtu hospitalizací kvůli covidu-19 (z 502 na 912), není zatím znám podíl těchto případů s variantou omikron,“ uvádí se ve zprávě.

Varianta omikron byla zjištěna také ve Spojených státech, nejprve v Kalifornii a později v Coloradu, New Yorku, Marylandu, Utahu a mnoha dalších státech.

První americký pacient s touto variantou byl identifikován v San Francisku, kde byl 29. listopadu pozitivně testován na covid-19 po návratu z cesty do Jihoafrické republiky 22. listopadu.

Kalifornské ministerstvo zdravotnictví však deníku Los Angeles Times potvrdilo, že varianta byla přítomna v odpadních vodách již 25. listopadu.

Tato varianta, původně známá jako B.1.1.529, se poprvé dostala na titulní stránky mezinárodních médií 26. listopadu, krátce poté, co byla nejprve zjištěna v Jihoafrické republice.

Toho dne WHO pojmenovala B.1.1.529 jako omikron a označila ji za „variantu vzbuzující obavy“. O dva dny později v technické zprávě uvedla, že tento kmen může představovat „velmi vysoké“ riziko, a to s odkazem na velký počet mutací.

Dr. Angelique Coetzeeová, předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace a jedna z prvních lékařek, která léčila pacienty s omikronem, uvedla, že omikron je mírná varianta.

„Dovolte mi, abych se vyjádřila jasně: nic z toho, co jsem o této nové variantě viděla, neopravňuje k extrémním opatřením, která v reakci na ni přijala britská vláda,“ napsala v deníku The Daily Mail.

Coetzeeová tím odkazovala na „přísné restrikce letů z celé jižní Afriky, stejně jako zavedení přísnějších pravidel doma ohledně nošení roušek, pokut a prodloužení karantény“.

„Není známo, že by zde v Jihoafrické republice byl někdo [hospitalizován] s variantou omikron, ani se nepředpokládá, že by zde někdo vážně onemocněl,“ napsala.

Nedávno Coetzeeová pro ThePrint uvedla, že příznaky omikronu byly mírné jak u očkovaných, tak u neočkovaných pacientů.

„Na začátku každé vlny jsou jako první postiženy děti a mladší lidé,“ řekla pro ThePrint. „Jak vlna postupuje, začíná být postiženo více starších lidí, lidí s komorbiditami. Až se tak stane, budeme přesně vědět, kolik je závažných případů.“

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.