Lisa Roth Collins

15. 12. 2021

Pokud užíváte doplňky stravy, měli byste vědět, že pro jejich maximální využití jsou důležité dvě věci: kvalita a načasování. Musíte začít s kvalitními produkty od renomovaných výrobců a musíte znát nejvhodnější dobu pro užívání doplňků stravy, včetně toho, jaké doplňky byste měli či neměli užívat společně.

Nebudeme zde hovořit o kvalitě a reputaci výrobců. Místo toho si probereme, jak si načasovat užívání doplňků stravy a čemu se vyhnout. Jednou z hlavních věcí při užívání doplňků je zvážit si, které z nich budete užívat během tří hlavních částí dne: ráno, odpoledne a večer.

Ráno a dopoledne

Zde je tip: dva z ranních doplňků – vitamíny E a CoQ10 – by se měly brát se zdravými tuky. Jako snídani se zdravými tuky doporučuji avokádový toast nebo zelené smoothie s avokádem nebo kokosovým olejem!

Vitamíny skupiny B: Patří sem thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantotenová, pyridoxin, biotin, kyselina listová a kobalamin. Kvalitní B-komplex vám dodá celé spektrum vitamínů B ve vyvážených dávkách.

Pokud váš B-komplex obsahuje vitamín B12, užívejte tento doplněk dvě hodiny před nebo po užití vitamínu C, protože vitamín C narušuje schopnost organismu vstřebávat B12. Vitamíny skupiny B lze užívat s jídlem nebo bez jídla.

Koenzym Q10: Tento doplněk je prospěšný pro srdce a měl by se užívat se zdravými tuky. Pokud máte cukrovku nebo nízký krevní tlak, mějte na paměti, že CoQ10 může snižovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak, proto jej neužívejte bez doporučení lékaře.

Železo: Tento minerál užívejte nalačno a nikdy ne s vápníkem. Pokud vám však způsobuje nevolnost, užívejte ho s jídlem, ale ne s kávou nebo potravinami s vysokým obsahem vápníku. Pokud snídáte jídlo s vysokým obsahem vápníku (např. mléko, mléčný jogurt, listová zelenina), vemte si železo později během dne s jídlem. Tehdy ho můžete užívat spolu s vitamínem C, který může zlepšit vstřebávání.

Vitamín E: Tento vitamín rozpustný v tucích byste měli užívat se zdravými tuky.

Vitamín C: Nyní je čas na první ze dvou denních dávek vitamínu C. Užívání železa spolu s vitamínem C pomáhá vstřebávání.

Odpoledne

Některé z doplňků stravy by se měly užívat s jídlem, takže ihned po obědě je vhodná a snadno zapamatovatelná doba pro jejich užívání.

Rybí olej: Konzumace rybího oleje s jídlem výrazně zlepšuje vstřebávání těchto esenciálních mastných kyselin. Tady je jeden trik: Zmrazte si doplňky stravy s rybím olejem: zmražené se snadněji polykají a pomáhá to zabránit říhání.

Jód: Tento minerál vás může nakopnout právě uprostřed dne, kdy to potřebujete.

Vitamín D: Užívejte ho se zdravými tuky, jako je avokádo, vejce, olivový nebo kokosový olej. Vitamín D působí v součinnosti s vitamínem K, který zlepšuje vstřebávání vitamínu D i vápníku, pokud se tyto dva vitamíny užívají společně.

Vitamín K: Tento vitamín šetrný k srdci funguje ruku v ruce s vitamínem D a je také nejlepší užívat ho se zdravým tukem. Pokud máte nedostatek vitamínu K a potřebujete ho užívat jako samostatný doplněk, berte ho několik hodin před nebo po ostatních vitamínech rozpustných v tucích (tj. A, D a E).

Vitamín C: Čas na druhou dávku!

Zinek: Tento minerál užívejte s jídlem, ale nikdy ne s vápníkem nebo železem. Zinek také může narušovat vstřebávání mědi a dalších minerálů, proto dbejte na to, abyste zinek brali s odstupem alespoň dvou hodin od těchto doplňků.

Večer

Vápník: Váš organismus nejlépe zpracuje vápník, když ho budete brát v noci. Neužívejte vysoké dávky vápníku spolu s vysokým množstvím zinku nebo hořčíku, protože všechny tyto prvky si konkurují při vstřebávání.

Hořčík: Jeden z nejlepších doplňků stravy, který vám pomůže uvolnit se a usnout, takže je nejlépe užívat ho večer. Vyvarujte se konzumace vysokých dávek spolu s vysokým množstvím vápníku nebo zinku, protože tyto prvky si konkurují ve vstřebávání.

Probiotika: Prospěšné bakterie působí ve střevech nejlépe, pokud je užíváte v nepřítomnosti trávicích enzymů, které je mohou rozložit, takže se doporučuje brát je těsně před tím, než jdete do postele. Samozřejmě, pokud užíváte probiotika na konkrétní zdravotní potíže (např. průjem, dráždivý tračník), řiďte se doporučením svého lékaře.

Kurkuma: Snad nejznámější je pro svou schopnost pomáhat při zažívacích potížích. Optimální doba pro užívání kurkumy (její účinnou složkou je kurkumin) je nejméně tři hodiny před jídlem nebo po něm, proto je nejvhodnější dobou právě čas před odchodem do postele.

Další informace o užívání doplňků stravy

Při výběru a užívání doplňků stravy mějte na paměti tyto rady.

Pokud užíváte multivitamíny, můžete nevolnosti předejít tím, že je budete užívat s jídlem.

Při užívání kvalitních multivitamínů na bázi potravin můžete potřebovat více než jednu dávku, aby se lépe vstřebaly. Ověřte si pokyny na obalu.

Neužívejte společně antioxidační doplňky a vápník. Vápník může snížit schopnost organismu využívat beta-karoten, lykopen a další karotenoidy.

Neužívejte současně velké množství minerálních doplňků, protože si konkurují při vstřebávání. Raději berte minerální doplňky s odstupem alespoň dvou hodin.

Pokud pijete zelený nebo černý čaj, neužívejte současně doplňky železa. Místo toho si dejte mezi konzumací čaje a doplňku několik hodin odstup.

Shrnutí

Chcete-li mít z doplňků stravy co největší užitek, je nezbytné upravit načasování dávek a vědět, které doplňky stravy byste měli užívat v kombinaci s jinými. A pokud si nemůžete zapamatovat, kdy že to máte doplňky stravy užívat, prostě je berte, až si vzpomenete, a užívejte si všeho dobrého, co přinášejí pro své zdraví.

Lisa Roth Collinsová je registrovaná odbornice na celostní výživu a marketingová manažerka webu NaturallySavvy.com, který tento článek zveřejnil jako první. Zdroj.

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?